Aktuality

Skoro desetina občanů nad 15 let má v České republice exekuci.

17.2.2018

Celkem je to 863.000 lidí a za poslední rok jich o zhruba 31.000 přibylo. Kolem 151.000 osob má pak přes deset exekucí naráz. Situace se zhoršila ve 12 ze 14 krajů. Ukázala to aktualizovaná mapa exekucí, kterou sestavila nezisková organizace Otevřená společnost. Mapa nově zahrnuje i podrobnosti o věku dlužníků či o četnosti exekucí.

Více

Vlastníci činžovních domů se konečně dočkali spravedlnosti i v podobě odškodnění za regulaci nájemného, resp. omezení svého vlastnického práva ze strany České republiky.

11.2.2018

Ústavní soud jim totiž přiznal finanční náhradu. Jak již bylo na tomto místě a na stránkách www.nemovitosti-vykup.cz uvedeno, zmíněný ÚS v Brně vydal nález o stanovení výše odškodnění za regulaci nájemného v letech 2005 až 2006. Stěžovateli tak přiznal náhradu škody stanovenou výpočtem rozdílu mezi nájemným obvyklým (tržním) a nájemným regulovaným. Nutno říci, že tímto rozhodnutím Ústavní soud zohlednil loňský rozsudek Evropského soudu pro lidská práva. V něm byla stanovena povinnost státu odškodnit oběti regulace nájemného ve výši odpovídající škodě. „Tento nález však neřeší, jak budou odškodněni všichni ostatní poškození, kterým zatím stát přiměřené odškodnění nenabídl. Nutno podotknout, že se to zatím týká jen mizivého procenta všech dotčených pronajímatelů a stává se tak 18 let od prvního rozhodnutí ÚS v těchto případech, přičemž většina dotčených snahu o zjednání nápravy, pro překážky kladené soudy, vzdala a někteří již zemřeli,“ konstatovalo Občanské sdružení majitelů domů v ČR. Rozhodovací praxe ÚS i všech stupňů obecných soudů stanovila max. výši náhrady ve výši rozdílu mezi původním regulovaným nájemným a nájemným regulovaným podle zákona 107/2006 Sb. v prvním roce jeho platnosti. Tolik hovoří anotace k dnešnímu našemu pojednání.

Více

Češi se při nákupu rezidenční imobilie většinou nezajímají o technický stav nemovitosti.

8.2.2018

V tuzemsku se každým rokem uskuteční až sto tisíc realitních transakcí, přičemž velkou část z nich tvoří prodej bytů nebo rodinných domů. Přestože pořízení nemovitosti představuje velkou investici (často na celý život), nevěnují kupující dostatečnou pozornost kvalitě a technickému stavu kupované nemovitosti. Zatímco v západoevropských státech by si kupující nekoupil žádnou realitu bez předchozího důkladného prověření, v České republice se tak děje pouze v jednom případě ze sta.

Více

Česká národní banka opětovně zvýšila úrokové sazby, hypotéky tedy s nejvyšší pravděpodobností zdraží.

4.2.2018

Vážení klienti, bankovní rada České národní banky zvýšila ve čtvrtek 1. února opětovně úrokové sazby. Základní úroková sazba, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů (tedy samozřejmě i těch hypotečních), stoupla o 0,25 procentního bodu na 0,75 procenta. Nová prognóza ČNB podle guvernéra centrální banky Jiřího Rusnoka počítá letos s jedním dalším zvýšením úrokových sazeb, a to v kontextu vývoje tuzemského národního hospodářství.

Více

Velké pojednání o malých a drahých bytech

1.2.2018

Aneb jak je to s cenami bytů a další očekávanou predikcí na počátku letošního roku?

Více

Prodej unikátních komerčních prostor na české straně Šumavy.

20.1.2018

Vážené dámy a vážení pánové, milí čtenáři, pan Karel Jindra, vedoucí naší pobočky Společné realitní a advokátní kanceláře JURIS REAL, spol. s r. o. v Českých Budějovicích aktuálně prodává zajímavou komerční nemovitost ve Zdíkově na Šumavě. Posuďte sami.

Více

Čtyři byty z deseti kupují v Praze investoři z tuzemska i ze zahraničí.

15.1.2018

Podíl investorů na převodech nových bytů v hlavním městě neustále roste. Zatímco ještě před dvěma lety se na investici kupovala zhruba pětina bytů, v současné době je to již 40 procent.

Více

Nejžádanějšími byty v metropoli jsou i na počátku ledna 2018 byty 2+Kk.

8.1.2018

Garsonka ani třípokojový byt se v Praze nezhodnotí tak jako 2+Kk. Právě tyto byty patří aktuálně v hlavním městě mezi nejžádanější.

Více

Nejdražší kanceláře se již nenacházejí v Londýně.

6.1.2018

Vážení čtenáři, dle posledního výzkumu společnosti Cushman & Wakefield vystřídala bývala britská kolonie Hongkong londýnský West End v čele žebříčku nejdražších realitních trhů s kancelářskými prostory pro zaměstnance.

Více

Jaké legislativní zásahy ovlivní realitní právo v roce 2018?

1.1.2018

Vážení a milí klienti a čtenáři. Nový rok 2018 ani nezačal a už můžeme hovořit o „určité legislativní kocovině“, která souvisí s vynucenými změnami v prostředí české legislativy na konci právě skončeného roku 2017. No, posuďte sami. Přitom ještě po říjnových volbách de facto nezačala na nových zákonech ani pracovat vláda a Poslanecká sněmovna.

Více