Aktuality

Zpřísnění pravidel pro hypotéky zvýší i ceny nájemného!

15.6.2018

Zpřísnění pravidel pro poskytování hypoték ze strany Česká národní banka povede logicky ke zdražení nájemného hlavně ve větších městech. Nové opatření totiž výrazně sníží možnost pořídit si vlastní bydlení. Naopak vzroste podíl lidí, kteří kupují byt kvůli zisku z nájmů. Uvedla to většina zástupců realitních kanceláří a developerů. Opatření ČNB většinou považují za příliš úzkostlivé. Hlavním problémem je podle nich nedostatečná nabídka bytů díky nadměrné byrokracii ze strany stavebních úřadů. Nájemní bydlení (stejně jako jeho druh družstevní) totiž v ekonomice funguje jako substitut k osobnímu vlastnictví.

Více

Česká národní banka zpřísní od října pravidla pro poskytování hypotečních úvěrů!

12.6.2018

ČNB rozšíří od října pravidla pro poskytování hypoték o požadavky na výši příjmu. Výše dluhu žadatele o hypotéku by nově neměla překročit devítinásobek jeho ročního čistého příjmu. Žadatel by měl současně na splátku dluhu vynakládat maximálně 45 procent svého měsíčního čistého příjmu.

Více

Češi požadují stavby bytových jednotek a rodinných domů tzv. na klíč, po podpisu kontraktu si to ale často na poslední chvíli rozmyslí.

5.6.2018

V posledních letech se množí případy, kdy si domácnost objedná stavbu nového domu bez řádného posouzení své situace. Objednání a později zrušení objednávky přináší developerům mnoho potíží, a to nejen těch administrativně-právních.

Více

Ceny rekreačních objektů v České republice loni v meziroční komparaci vzrostly skoro o desetinu.

3.6.2018

Největší zájem panuje tradičně o Středočeský kraj, zejména pak údolí Berounky a Posázaví, dále o Krkonoše nebo Šumavu. Přibývá mladších zájemců ve věku od 30 do 40 let a roste zájem o chaty a chalupy, které jsou již vybavené a v dojezdové vzdálenosti do jedné hodiny od místa bydliště.

Více

Soudním exekutorům by pomohlo zavedení zásady teritoriality (místní příslušnosti).

1.6.2018

Vyhlášky ministra spravedlnosti Roberta Pelikána se citelně dotkly exekutorského stavu. Soudní exekutoři v současné době snižují stavy zaměstnanců na svých exekutorských úřadech. Dva soudní exekutoři pak dokonce také skončili v insolvenčním řízení. Vladimír Plášil, prezident exekutorské komory ČR pak prohlásil, že v přepočtu na hodinu aktuálně berou exekutoři méně, než dostávají opraváři praček. Ohrozí tato skutečnost vymahatelnost práva v České republice? Mají se věřitelé bát v procesu vymáhání pohledávek o své právní nároky, které jim už uznaly či přiřkly soudy? Nepomohlo by zavedení tzv. zásady teritoriality, tj místní příslušnosti? Tak na tyto otázky se budeme snažit najít odpovědi v dnešní aktualitě, vždyť naše Společná realitní a advokátní kancelář JURIS REAL, spol. s r. o. se již přes patnáct let úspěšně zabývá výkupy nemovitostí. Vykupujeme a zprostředkováváme prodej rodinných domů, bytů, chat, chalup, komerčních a administrativních prostor nebo pozemků. Řešíme právní vady, dluhy, exekuce i privatizace. S exekutory se vždy domluvíme na vyplacení nemovitosti. V neposlední řadě jako jedni z mála realitních kanceláří nabízíme v případě finanční krize i okamžité vyplacení zálohy.

Více

Do 31. května se musí zaplatit daň z nemovitých věcí pro rok 2018!

21.5.2018

Z vlastnictví nemovitosti vyplývají nejen práva, nýbrž i „určité“ (konkrétní) povinnosti. Do 31. května by všichni vlastníci nemovitostí – tj. pozemků a staveb, proto měli zaplatit daň z nemovitých věcí. Nákupem nemovitosti tak finanční výdaje pro vlastníky realit nekončí. Vlastníci imobilií totiž musí obligatorně platit daň z nemovitých věcí (zdroj a více na: http://www.ahs.cz/informacni-panel/13).

Více

Vlastníky lesů a zemědělce v České republice trápí sucho a kůrovec.

10.5.2018

Vážení čtenáři a milí klienti, v poslední době se lze v médiích setkat s informacemi, že zejména východ naší republiky postihlo velké sucho, resp. pozemky určené k plnění funkcí lesa i z důvodu právě již zmíněného dlouhodobého sucha i kůrovcová kalamita. Lesním hospodářům nepomohly přitom ani bohužel abnormálně vysoké sněhové srážky, se kterými jsme se setkali v uplynulých zimních měsících. Z tohoto důvodu věnujeme dnešní článek vlastníkům lesů, resp problematice lesních pozemků.

Více

Do bytů v metropoli muselo svítit sluníčko, aneb pojednání o jedné novele pražských stavebních předpisů.

7.5.2018

Z Pražských stavebních předpisů (dále jen „PSP“) mizí požadavek na tzv. „oslunění bytu”. Nahradí jej požadavek tzv. „denního osvětlení”. O změně rozhodli pražští radní, kteří vyšli vstříc stavebním investorům. Novelizovaná podoba předpisů pak začne platit ještě letos.

Více

Jak je na tom český venkov v roce 2018?

2.5.2018

To je právě otázka, na kterou se budeme v dnešní aktualitě snažit odpovědět, a to jak ze sociologického, tak i především zemědělského pohledu či hlediska. Přeci jenom jsou zemědělské pozemky realitní komoditou, se kterou velmi čile přicházíme do styku.

Více

Nájemné v České republice loni vzrostlo o 14 procent.

1.5.2018

Průměrná nabídková cena nájemního bydlení v ČR ke konci uplynulého roku v meziroční komparaci vzrostla o 13,8 procenta na 197 korun za m2. Z jednotlivých krajských měst se nejvíce zvýšila v Hradci Králové (o 28 procent), naopak v Karlových Varech pouze o 0,6 procenta.

Více