Berlín zmrazil nájemné na příštích pět let.

13.8.2019

Vážení čtenáři, Senát Berlína v reakci na rozhořčení veřejnosti nad rostoucím nedostatkem dostupného bydlení schválil zmrazení nájemného na pět let. Vážení klienti, touto aktualitou tak pokračujeme v našem letním miniseriálu o nájemním bydlení. Jestliže byla v minulosti, a to nejen u nás, ale i ve zmíněném Německu, pro oblast nájemního bydlení typická deregulace, tak nyní obráceně dochází k regulaci. Výše vyřčené platí i pro problematiku „Airbnb“.

Tuto zprávu oznámila Katrin Lompscherová, která v managementu hlavního města znovusjednoceného Německa zodpovídá za bydlení a rozvoj města. Návrh zákona se očekává v říjnu, nabýt účinnosti by měl v lednu 2020, platit ale bude zpětně (!!!to jest za pomoci retroaktivity!!!) od 18. června. Lompscherová dále konstatovala, že toto zmrazení by mělo být příkladem pro ostatní spolkové země. „Nyní je na nich, aby zjistily, zda by taková opatření fungovala i pro ně,“ poznamenala. Berlín požívá status spolkové země, stejně jako Hamburk a Brémy, byť se poměrně nedávno uvažovalo o jeho spojení se spolkovou zemí Braniborsko. Akcie německých realitních kanceláří v reakci na zmíněné oznámení zamířily dolů, např. Deutsche Wohnen SE ztrácela při oznámení této zprávy na frankfurtské burze 1,5 procenta a Vonovia SE 0,2 procenta.

Finanční náklady na bydlení v německé metropoli, která dříve proslula mimořádně nízkými životními náklady, se od roku 2011 téměř zdvojnásobily, neboť výstavba nedrží krok s růstem místní populace. Situace vyústila v masové demonstrace a požadavek referenda, které by Berlín přinutilo vyvlastnit byty velkých vlastníků.

Po sjednocení Německa v roce 1990 se Berlín stal magnetem pro umělce, hudebníky a studenty, které do hlavního města lákaly podprůměrné ceny bydlení. Na 85 procent Berlíňanů dnes raději bydlí v nájmu než ve vlastní nemovitosti. V posledním desetiletí se ale ročně do města přistěhovalo 40 tisíc nových obyvatel, což zvedlo ceny nájmů více než dvojnásobně. Mnoho původních obyvatel si proto stěžuje, že má kvůli drahému bydlení potíže vyjít s penězi.

Obrázek č. 1: Celkový pohled na Berlín s televizní věží - video o hlavním městě SRN naleznete např. na: https://www.youtube.com/watch?v=Tz0HPI1bKsQ.

thinkstockphotos-452534461Zdroj: https://www.radynacestu.cz/magazin/berlin/, vlastní zpracování, 2019

Obrázek č. 2: Braniborská brána (Brandenburger Tor) v noci

800px-Braniborská_brána

Zdroj: www.google.com, vlastní zpracování, 2019

Obrázek č. 3: Braniborská brána při stavbě „Berlínské zdi“ v roce 1961. Ještě v říjnu 1989 zde bylo nemyslitelné projít. Stavba totiž, jak je právě patrné z přiloženého obrázku, ležela de facto přímo na hranicích (na straně NDR, resp. sovětské okupační zóny).

Bundesarchiv_Bild_B_145_Bild-P061246

Zdroj: Archivní snímek Bundesgrenzschutz (Spolkové ochrany hranic NSR), vlastní zpracování, 2019

Obrázek č. 4: Ronald Reagan při svém slavném projevu „U Braniborské brány“ v roce 1987. Na druhé straně se nacházela NDR.

Photograph_of_President_Reagan_giving_a_speech_at_the_Berlin_Wall,_Brandenburg_Gate,_Federal_Republi

Zdroj: www.google.com, vlastní zpracování, 2019

Obrázek č. 5: Budova Říšského sněmu, současné sídlo německého spolkového sněmu (Bundestagu), od roku 1994 se zde koná každých pět let Spolkové shromáždění, které u našich „Západních sousedů“ volí prezidenta.

thinkstockphotos-451614021

Zdroj: https://www.radynacestu.cz/magazin/berlin/, vlastní zpracování, 2019

Obrázek č. 6: Berlínský dóm

thinkstockphotos-473081942

Zdroj: https://www.radynacestu.cz/magazin/berlin/, vlastní zpracování, 2019

Opatření sice nabízí nájemcům oddechový čas, nenabízí ale cestu ke zvýšení nabídky dostupného bydlení. Realitní experti a velcí vlastníci realit jako Vonovia a Deutsche Wohnen podle agentury Bloomberg argumentují, že aby developeři mohli držet krok s poptávkou, více by jim pomohlo uvolnění stavebních předpisů. „Jestliže má být strop nájemného zakotven v zákoně, je to známka politického selhání hlavního města,“ prohlásil Andreas Mattner, prezident německé realitní lobby ZIA. Berlín by se podle něho měl místo zvyšování regulace zaměřit na budování cenově dostupnějšího bydlení. Problém se netýká pouze ale Berlína, demonstrace se v posledních měsících uskutečnily také ve Frankfurtu nad Mohanem, v Kolíně nad Rýnem a ve Stuttgartu.

Přestože nájmy v německé metropoli značně stouply, v porovnání s Londýnem nebo Paříží jsou stále nízké. Dvoupokojový byt v módní čtvrti Prenzlauer Berg přijde na asi 1500 eur (přes 38 tisíc korun) měsíčně, což je zhruba poloviční cena za obdobný byt v noblesní londýnské části Primrose Hill.

Mgr. Petr Jezdinský (s využitím Hospodářských novin)