Centrální bankéři a lidé z byznysu varují před vznikem realitní bubliny.

10.3.2018

V současné době se lze v odborném tisku setkat s následujícími prohlášeními: Ceny bytů v centru Prahy jsou až bláznivé. Experti očekávají za pár let propad cen bytů poté, co lidé nebudou schopni splácet své původně levné hypotéky. Bráníme realitní bublině. Ceny nemovitostí jsou nadhodnocené o 10 procent, říká viceguvernér ČNB. Máme se bát přehřátí české ekonomiky a hrozí prasknutí realitní bubliny? Žádné další intervence proti silné koruně v blízké době nechystáme, upozorňuje ve Výzvě viceguvernér ČNB Mojmír Hampl. To by mohlo Čechům mimo jiné zlevnit třeba dovolené atd.

Aktuálně tak např. Deník E15, jenž čtou lidé z podnikatelských kruhů a byznysu, v této souvislosti uvádí, že: „Ceny nemovitostí v metropoli nadále rostou, a přesto investoři stále kupují byty. Podle Ilony Mančíkové, výkonné ředitelky realitní společnosti Sothebyś pro Česko, je to i proto, že například byty využívané na krátkodobé pronájmy nesou v průměru sedm procent. Při klasickém přístupu činí výnos pět procent. „Ceny v Praze 1 jsou až bláznivé, klidně to může dělat 250 tisíc korun za metr. V roce 2007 se tam ještě platilo 140 tisíc korun,“ uvedla Mančíková s tím, že je to speciální lokalita a často emociální rozhodnutí kupců. Místa, která mají v Praze potenciál i pro investice, jsou podle ní Karlín, Libeň, Holešovice, okolí Smíchova či Vysočany. Na byt přitom musejí Češi vydělávat průměrně jedenáct let, což je ve srovnání se zbytkem Evropy téměř nejdelší doba. I proto se někteří odborníci, kteří se sešli na konferenci Investice&Bohatství pořádané deníkem E15 pod značkou E15Premium ve spolupráci s J&T Bankou, domnívají, že ceny v poměrně blízkém horizontu začnou klesat. „V letech 2021 až 2022 nastane propad cen, první lidé s levnými hypotékami budou refinancovat a zjistí, že na to nemají. Propad bude kolem patnácti procent,“ tvrdí investiční manažer Arca Capital Ondřej Klečka. Podle Ondřeje Borovičky z BHS Securities ale může trvat stále rostoucí poptávka po bytech už jen proto, že lidé budou v určitý okamžik muset bydlení řešit, a tudíž nakupovat. „Považuji byty za poslední věc z portfolia, které by se investoři zbavovali,“ myslí si Borovička. Daniel Drahotský z J&T Banky připomněl, že banky napumpovaly do ekonomiky množství peněz, což pomohlo k tomu, že výnosy z nemovitostí jsou na úrovni dluhopisů (zdroj: hf, msc. Ceny bytů v centru Prahy jsou až bláznivé. In deník E15, číslo 2557. s. 5.).

Co se pak týká luxusních rezidenčních nemovitostí, tak: „Růst cen je obzvláště patrný od května 2017. Začátkem jara začaly docházet zásoby luxusních bytů, což žene jejich ceny vzhůru, protože poptávka se nesnižuje, spíše naopak“ vysvětluje Elena Jakubovič. Její společnost Y&T Luxury Property nabízí luxusní byty a domy a zaměřuje se na průzkum trhu. Trh luxusních nemovitostí začal podle Jakubovič po krizi výrazně oživovat později než trh pro obyčejné smrtelníky - až na začátku loňského roku“ (autor: Boříková Hana, zdroj a více na: https://www.euro.cz/praha/ceny-luxusnich-bytu-praha-parizska-138610).  

Mojmír Hampl, víceguvernér České národní banky pak k výše uváděnému konstatuje, že: „Obava z přehřátí ekonomiky bude nutit centrální banku k opatřením, která povedou k posilování koruny, tvrdí někteří analytici. „Další intervence, podobná jako v minulosti, není na stole ani za rohem. Ale nevylučujeme, že v budoucnosti se ukáže, že k intervencím proti silné koruně sáhneme,“ říká právě viceguvernér Hampl. Dodává ale, že v současné době se národní banka snaží zabránit tomu, aby nedošlo k velkému přehřátí ekonomiky. „Už jsme třikrát zvýšili úrokovou sazbu, mírně brzdíme, aby nenastaly problémy, kdy ekonomika jede vyšší rychlostí, než na jakou konstrukčně má,“ vysvětluje Hampl. Podobné obavy u analytiků budí i hrozba realitní bubliny, kdy hlavně v Praze, Středočeském kraji a některých dalších velkých městech dramaticky stoupají ceny bytů a domů. „Ano, ceny nemovitostí, zejména v některých částech ČR, jsou mírně nadhodnocené. Zhruba o deset až patnáct procent. Snažíme se zabránit, aby se roztáčela spirála, aby se realitní bublina nenafoukla a nebyla velká,“ připouští Hampl, že obavy ČNB bere vážně.“ (autor: Junek Adam, zdroj a více na: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/mame-se-bat-zdrazovani-a-kam-porostou-ceny-hypotek-viceguverner-cnb-zive-na-seznamu-42955).

Mgr. Petr Jezdinský