Ceny bytů v metropoli rostou především díky byrokracii stavebních povolovacích procesů.

4.10.2018

Hlavní příčinu růstu cen bytů v hlavním městě představuje velká administrativa při povolování nové výstavby. Zatímco např. v „tříjazyčné“ Belgii trvá proces povolování nového developerského projektu pouze šest měsíců, v Praze je to v průměru až sedm let! Nabídka bytů tak logicky nestačí reagovat na příliv nových obyvatel, kterých v letech 2006 až 2016 do Prahy přibylo 100.000. Dalšími důvody růstu cen bytů jsou inflace nebo růst mezd. Naopak vliv sdíleného bydlení, jako je např. Airbnb, na kupní ceny bytů se neprokázal. Toto zjištění vyplývá z výsledků studie Centra ekonomických a tržních analýz (CETA), které uveřejnilo na tiskové konferenci. Už dnes je na tom Praha s nedostatkem bytů hůř nežli třeba Berlín.

"Zatímco oficiálně se počet obyvatel v letech 2006 až 2016 zvýšil o necelou desetinu, počet vydaných stavebních povolení ve stejném období klesl o 55 procent. Administrativa povolovacích řízení (tj. získání územního a stavebního povolení ve správním (stavebním) řízení) dlouhodobě a konzistentně blokuje developerské projekty čítající zhruba 40.000 nových bytů," konstatoval ředitel výzkumu CETA Aleš Rod. Podle údajů Českého statistického úřadu (dále jen „ČSÚ“) zahájily stavební firmy letos do konce července v metropoli výstavbu 1 161 bytů v bytových domech (viz níže). V komparaci s rokem 2008 to bylo o 70 procent méně. Nové byty v prvním pololetí meziročně zdražily o 24 procent na 94.000 korun za metr čtvereční. Tempo růstu starších bytů bylo jen o něco málo nižší. Za poslední tři roky zdražily nové byty v hlavním městě zhruba až o 70 procent. Z analýzy časových řad CETA vypočítalo, že každý pokles o 1.000 stavebních povolení zvyšuje tempo růstu cen bytů o 1,18 procenta.

Dalším důvodem zdražování bytů je podle CETA inflace. "Jestliže inflace vzroste o jeden procentní bod, zvýší se index tempa růstu cen bytů v Praze o 1,3 procentního bodu. Od roku 2005 se inflace kumulativně zvýšila o 27 procent, což se patřičně projevilo i v cenách bytových jednotek," doplnil Rod. Co se týče vlivu růstu mezd, pokud se zvýší o jeden procentní bod, index cen nemovitostí se podle CETA zvýší o 7,6 procenta. Vliv má také měnová politika České národní banky.

Podle CETA se naopak neprokázala souvislost mezi růstem ubytování prostřednictvím Airbnb a růstem cen bytů. "V hlavním městě existuje asi 600.000 bytových jednotek. Na platformě Airbnb bylo zprostředkováno ubytování na 14.700 různých místech. Může jít o sdílení bytu, pokoje či jeho částí. Nabízených celých bytů ke sdílení, tedy těch, které tzv. zabírají místo trvalým obyvatelům, je pouze 1,8 procenta bytového fondu v Praze," uvedl dále Rod. Pokud jde o byty, které jsou zablokovány alespoň na šest měsíců v roce, činí podle Roda tento podíl 0,35 procenta.

Dle CETA je důležitá podpora výstavby bytů novým územním plánem, který by měl odblokovat některá území se stavební uzávěrou (pozn. typicky se jedná o staré průmyslové areály tzv. brownfieldy).

"Je třeba umožnit masivní výstavbu nových bytových jednotek. Privátní sektor umí analyzovat, kde si bydlení najde své zájemce a reflektuje to v podnikatelských projektech a nabídkových cenách. Nezbytné je omezení byrokracie nejen ve stavebním řízení," dodal Rod.

Podle jeho názoru jsou rovněž důležité investice do infrastruktury. Je potřeba budovat zázemí nejen v širším centru měst, nýbrž rovněž investovat do propojení příměstských částí s centrem.

Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva EKOSPOL a. s., k tomu velmi výstižně uvádí: „Vždyť jen letos se podle ČSÚ začalo v pražských bytových domech stavět pouhých 1 161 nových bytů (viz výše). Tento údaj však v sobě zahrnuje také jeden velký projekt s 800 byty, jehož zahájení statistici evidovali v květnu (všechny tyto byty se však nyní ani zdaleka nestaví, developer zahájil jen první etapy). Bez tohoto zkreslení se dostaneme k realističtějšímu údaji – 361 zahájených nových bytů za prvních sedm měsíců roku. To je strašně málo. I v porovnání s tím, že developeři jen za první pololetí prodali celkem 2 452 nových bytů. Jediným řešením, jak z této začarované spirály ven, je urychleně povolit připravované stavby a připravit nové pozemky pro bytovou výstavbu. Čekat na nový územní plán, který má platit nejdříve v roce 2023, totiž v současné situaci nelze“ (Zdroj a více na: https://www.hypoindex.cz/tiskove-zpravy/nove-byty-v-praze-razantne-zdrazuji-cekat-na-novy-uzemni-plan-neni-mozne/).

Mgr. Petr Jezdinský