Ceny nemovitostí v České republice rostou podle ČNB nejrychleji v EU.

18.6.2017

Milí čtenáři, prognóza, kterou předvídali či komentovali v průběhu letošního roku 2017 význačnější (povolanější) autoři, zejména pak Hypoteční banka (viz https://www.hypoindex.cz/tiskove-zpravy/rust-cen-nemovitosti-pokracuje-nejvice-u-bytu/) a Hospodářské noviny (srov. https://byznys.ihned.cz/c1-65740040-cnb-tempo-rustu-cen-bytu-zpomali), se naplnila.

Společná realitní a advokátní kancelář JURIS REAL, spol. s r. o. pak o rostoucích cenách bytů informovala v souvislosti s diskutovanými pravomocemi centrální banky (viz http://www.rkjuris.cz/jaka-bude-regulace-hypotecnich-uveru-de-lege-ferenda-aneb-ekonomicka-i-pravni-analyza-s-6) a taktéž článkem s názvem: „Kupní ceny bytů se v Praze varovně přehřívají!“ (srov. http://www.rkjuris.cz/kupni-ceny-bytu-se-v-praze-varovne-prehrivaji-9).  

Z celé záležitosti ohledně nových pravomocí ČNB se bohužel podle našeho názoru tak trochu stává předvolební agitace, neboť někteří poslanci s tímto legislativním návrhem nesouhlasí. Bojí se prý zhoršení dostupnosti bydlení pro našince. Úkolem těchto webových stránek není v žádném případě komentovat současnou politickou situaci v tuzemsku, nýbrž poskytovat seriózní analýzy. Samozřejmě, že celou „legislativní anabázi“ (stejně jako vývoj na hypotečním a realitním trhu) velmi pozorně sledujeme (viz výše). Ale vraťme se zpět ke zprávě ČNB o finanční stabilitě ze dne 13. 6. 2017.

Ceny nemovitostí v ČR, které postupně překonávají svá maxima, totiž rostou nejrychleji v celé EU. Ve zprávě o finanční stabilitě na to právě v úterý upozornila Česká národní banka, jak na tomto místě citujeme. „Růst cen rezidenčních nemovitostí v roce 2016 a na počátku letošního roku zrychloval. Tempo růstu cen bytů výrazně převýšilo tempo růstu mezd, a jejich příjmová dostupnost se tak zhoršovala. Očekávání ohledně dalšího růstu cen mohou přispívat k pokračování roztáčení cenové spirály mezi cenami nemovitostí a úvěry na jejich pořízení. U komerčních nemovitostí došlo k dalšímu růstu objemu transakcí a poklesu výnosů požadovaných investory“ (In Zpráva o finanční stabilitě ČNB 2016/2017 http://www.cnb.cz/cs/financni_stabilita/zpravy_fs/fs_2016-2017/index.html#1).

Přitom již 24. května 2017 vyšel odborný článek s názvem „Ceny nemovitostí nikdy nerostou donekonečna, varuje Benda z ČNB“ (viz http://www.kurzy.cz/zpravy/423597-ceny-nemovitosti-nikdy-nerostou-donekonecna-varuje-benda-z-cnb/), kde se mj. uvádí (cit.): „Tuzemský trh s bydlením je nadhodnocený a Česká národní banka musí jednat, aby spirála cen bytů a zájmu o hypotéky začala zpomalovat. Prohlásil to člen bankovní rady Vojtěch Benda. Záložní plán ČNB, který nadnesl v nedávném rozhovoru s Reuters, ale není dobrou zprávou pro banky – především pro ty, které nemají kapitálový polštář tolik vycpaný, upozorňuje analytik Patria Finance. Podle Eurostatu se ceny bydlení v tuzemsku zvýšily v posledních třech měsících loňského roku meziročně o 11 procent, nejrychleji v Evropské unii. V letošním prvním čtvrtletí stouply ceny bytů o rekordních 12, 1 procenta, ukazují údaje Hypoteční banky. Oproti tomu tuzemská ekonomika zrychlila růst na 2, 9 procenta. „Vnímáme, že ceny nemovitostí jsou nadhodnocené…domnívám se, že to je v průměru o 10 procent oproti fundamentu,“ uvedl Benda v rozhovoru, jehož anglické znění zveřejnila ČNB v pondělí na svém webu. Tuto spirálu je podle něj třeba začít omezovat, abychom se za 5 nebo 10 let nedostali do problémů. „Ceny nemovitostí nikdy nerostou navěky,“ řekl také“...atd.

Toto nejrychlejší zdražování nemovitostí v ČR z členských států EU potvrzovaly rovněž statistiky Eurostatu za poslední čtvrtletí (viz výše). Nejrychleji po České republice pak rostly ceny nemovitostí v Maďarsku a Litvě.

Kupní ceny nemovitostí přitom již uplynulý rok (2016) dosáhly svého vrcholu. Čísla za letošní I. kvartál pak neúprosně ukazují, že loňská maxima byla překročena. Je pravdou, že podle centrální banky jsou ceny bytů v tuzemsku mírně nadhodnocené.

Česká národní banka z tohoto důvodu rozšířila loňské doporučení ohledně poskytování hypotečních úvěrů. Nově se bude vztahovat na všechny poskytovatele hypoték, a zároveň i na další úvěry, které jsou klientovi poskytnuty poté, co získá hypotéku.

Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance v těchto souvislostech uvádí, že: „České nemovitosti vypadají relativně draze při porovnání s průměrným příjmem obyvatel. Vývoj cen v posledním roce výrazně překonal dynamiku průměrné mzdy a poměr cen ke mzdám byl tak na konci roku 2016 zhruba 5 % nad dlouhodobým průměrem. Zajímavé je, že podobné varovné signály nejsou vidět při pohledu na poměr cen českých nemovitostí k nájmům – ten je naopak zhruba 6 % pod dlouhodobým průměrem. Vysvětlení je jednoduché – nájmy zrychlují především v posledních kvartálech podobně jako ceny nemovitostí. Proč? Jednoduše proto, že nabídka na trhu nestíhá uspokojit nikoliv čistě spekulativní, ale “přirozenou” poptávku po bydlení. Jedním z důvodů je výrazné zpomalení nové výstavby na řadě míst, především pak v Praze. Developeři v uplynulém roce zahájili v hlavním městě stavbu “pouze” 2 800 nových bytů. Dosavadní demografické trendy přitom ukazují na pokračující roční přírůstky domácností v Praze tempem okolo 6 000 za rok. Navíc nový fenomén Airbnb podle různých odhadů odsál z trhu s nájemním bydlením v Praze až 10 tisíc bytů. Nabídka v takovém prostředí poptávku jednoduše nestíhá a centrální banka na tom v dohledné době nic zásadního nezmění“ (In https://www.hypoindex.cz/kratke-zpravy/da-se-zastavit-rust-cen-nemovitosti/).

Graf 1: Průměrná cena bytu v Praze/komparace období červen 2015 až červen 2017

1111

Zdroj:realitymix.centrum.cz (http://realitymix.centrum.cz/statistika-nemovitosti-graf.php?mesto=19&praha=0&s=byty-prodej-prumerna-cena-bytu)

Vážení čtenáři, uvidíme, jakým směrem se bude ubírat situace ohledně možných pravomocí České národní banky. Taktéž je nutné samozřejmě pozorně sledovat vývoj kupních cen bytů. Realitní makléři společnosti JURIS REAL, spol. s r. o. proto dělají maximum.

Mgr. Petr Jezdinský