Ceny rekreačních objektů v České republice loni v meziroční komparaci vzrostly skoro o desetinu.

3.6.2018

Největší zájem panuje tradičně o Středočeský kraj, zejména pak údolí Berounky a Posázaví, dále o Krkonoše nebo Šumavu. Přibývá mladších zájemců ve věku od 30 do 40 let a roste zájem o chaty a chalupy, které jsou již vybavené a v dojezdové vzdálenosti do jedné hodiny od místa bydliště.

Průměrné ceny rostou již několikátý rok po sobě. Od roku 2014 se průměrná cena chalupy v tuzemsku zvýšila o pětinu. V loňském roce byla průměrná cena prodané chalupy přes milion korun. Letošní ceny se pohybují opět o něco výše. Trh rekreačních nemovitostí koresponduje generelně s realitním trhem. Průměrná cena za metr2 se ale u rekreačních nemovitostí určit nedá, v nabídce jsou malé chatičky za 200.000 korun až po luxusní objekty s wellness za miliony korun. Loni se např. prodalo několik objektů za více než deset milionů. Můžeme ale potvrdit, že aktuálně převažuje poptávka po koupi objektu po rekonstrukci.

Jednou z prvních chat u nás byl přitom Karlštejn. Karel IV. Si ho nechal postavit nad Berounkou, aby měl kam jezdit. „A na chalupu k bábince odjížděl i Hurvínek,“ říká sociální geografka z Univerzity Karlovy Dana Fialová, která se fenoménem chalupaření zabývá už léta (zdroj a více na: https://bydleni.idnes.cz/chalupa-chata-rekonstrukce-bydleni-na-chalupe-prodej-chalupy-chalupareni-1l4-/dum_osobnosti.aspx?c=A180529_165634_dum_osobnosti_web).

U Maxima Reality se podle jejího ředitele Gorana Andonova průměrný meziroční nárůst cen rekreačních nemovitostí v posledních letech pohybuje v průměru o pět až deset procent ročně. "Např. v rámci Středočeského kraje se ceny klasických dřevěných chat s půdorysem do 25 metrů čtverečních pohybují okolo 500 až 600 tisíc korun. Zděné chatky pořídíte do 1,5 milionu," sdělil Andonov. Největší zájem Maxima Reality eviduje o zděné chaty s půdorysem okolo 40 až 50 metrů čtverečních s možností přístavby. Podle Andonova se věk zájemců o koupi chaty nebo chalupy snižuje. "Stále více nás oslovují zájemci ve věkové skupině 30 až 40 let, a to jak samostatní jedinci, tak i mladé rodiny s dětmi. Stále častěji se setkáváme s mladšími lidmi, kteří koupí chaty v hlavním městě a jeho bezprostředním okolí řeší svoji primární (nepříznivou) bytovou potřebu," uvedl dále Andonov.

Podle provozního ředitele společnosti Fincentrum Reality Martina Fojtíka panují nejvyšší ceny rekreačních nemovitostí ve Středočeském kraji, na Šumavě a v Krkonoších, speciálně pak v okolí Špindlerova Mlýna a Pece pod Sněžkou. V těchto lokalitách existuje o ně současně i největší zájem. "Tady mohou ceny za hezkou chalupu atakovat astronomické částky," podotkl Fojtík. V poslední době roste zájem také o Beskydy. Podle Martina Fojtíka tam vznikají právě jedny z nejcitlivěji zrekonstruovaných rekreačních objektů v celé České republice. Dle obchodního ředitele společnosti Bidli Romana Weisera existují nejvyšší ceny ve vzdálenosti 50 km od velkoměst, v CHKO a na horách. Pro obyvatele velkých měst je podstatná i doba dojezdu. Nejčastěji lidé hledají chaty a chalupy v dojezdové vzdálenosti zhruba do jedné hodiny tak, aby mohli v létě dojíždět přes týden do práce.

Daniel Hauptman, realitní makléř Společné realitní a advokátní kanceláře JURIS REAL, spol. s r. o., který disponuje tel. č.: 420 777 204 408 a e-mailem: hauptman@rkjuris.cz, nabízí právě exkluzivně k prodeji chatu 300m od Máchova jezera.

V chatě se nachází 5 oddělených místností a v současné době může hostit až 6 lidí. Vedlejší budova je využívána jako dílna, koupelna a kůlna. Chata je v osobním vlastnictví a stojí na pozemku velmi dobře fungujícího družstva, jež spravuje celou chatovou osadu Pod Lvem. Roční poplatek včetně zálohy na vodu činí 1.800,-Kč.

Kategorie

Chata

Lokalita

Dalibora z Myšlína, Doksy - Staré Splavy

Okres

Česká Lípa

Velikost

4 pokoje

Plocha užitná

60 m²

Plocha pozemku

49 m²

Počet podlaží

2

Stav

Dobrý

Budova

Dřevěná

Typ domu

Patrový

Poloha objektu

Samostatný

Umístění objektu

Okraj obce

Zástavba

Rekreační

Zařízený

Ano

Mgr. Petr Jezdinský