Ceny rodinných domů letí v metropoli raketově vzhůru.

7.4.2019

Vážení čtenáři a klienti, v uplynulém roce jsme na několik místech pohovořili o rostoucích cenách bytů, nicméně „realitní horečka“ zachvátila samozřejmě i realitní trh s rodinnými domy, které se lokálně nabízejí až za dvojnásobek ceny než před třemi lety. Část poptávky se tak proto logicky přesunuje na okraj Prahy a za její hranice, současně stoupá i zájem o starší venkovské domy před rekonstrukcí. V širší metropoli již nepořídíte obyvatelný rodinný dům pod osm mil. korun.

„Co se týče nových rodinných domů, průměrná cena se bude pohybovat kolem deseti milionů, což znamená další minimálně desetiprocentní, nárůst pouze za poslední rok,“ konstatuje Jan Martina, ředitel realitní kanceláře M&M Reality pro Pražský  deník. Poptávka se proto přesunuje do okrajových lokalit hlavního města. „Pro příklad vezměme řadový rodinný dům v Pitkovicích. Novostavba rodinného domu 5+kk bez vybavení, o velikosti 150 m2 a s pozemkem 300 m2 se v roce 2015 prodávala za 5,5 milionu korun. V roce 2017 už srovnatelné nové rodinné domy stály 8,5 milionu a v současné době jsou ještě o dva miliony dražší. V případě tzv. secondhandových imobilií (to jest starších rodinných domů) se pak vlastníci stejné typy rodinných domů snaží prodat za 12 milionů korun,“ přibližuje Martina. To je cena, za niž bylo ještě před pár lety možné pořídit třeba prvorepublikovou vilu v Braníku. Zájemci o koupi rodinných domů tak ubírají ze svých vysněných představ a poohlížejí se po kdysi méně žádaných oblastech. Např. v Jesenici u Prahy se zvedl v uplynulých 16 letech počet obyvatel z necelých 2 500 na víc než devět tisíc. V Chýni na Praze-západ žilo na přelomu tisíciletí jen kolem šesti stovek lidí, dnes jsou jich již tři tisíce.

U rodinných domů se přitom zatím nápadně či výrazně neprojevila nová, říjnová opatření České národní banky týkající se podmínek pro získání hypotečního úvěru. „Nákup rodinného domu je přece jen oproti bytu víc promýšlenou věcí. Nejde o nutné řešení bytové otázky. Občané si zpravidla pořizují rodinné domy, až když na ně mají, resp. mají vyřešené financování. Takže sice sledujeme, že kupujících je o něco méně, ale úbytek je u rodinných domů marginální,“ popisuje zkušenosti realitních makléřů Martina. Z finančních důvodů se však častěji pořizují dvoj-domy nebo tzv. řadovky. S vyšroubovanými kupními cenami přichází vyjma stěhování na okraj i další trend, kterým je nákup nemovitostí před rekonstrukcí. „Zájem o rodinné domy v horším stavu trvá. Výhodami zůstávají kromě nižší pořizovací ceny rovněž možnosti postupných úprav podle vlastních představ,“ konstatuje Petr Němeček, ředitel odboru nemovitostí Hypoteční banky. Dle praktických zkušeností portálu Bezrealitky.cz se objevuje v nabídce na prodej či pronájem stále víc starších, maloměstských či vesnických domů a chalup, které dosud neměly využití. V zahraničí se tento trend nazývá second chance, tedy druhá šance pro obytné reality, které v minulých dekádách ztratily původní funkci. „Na rozdíl od Prahy, která své možnosti pomalu vyčerpává, nabízí Středočeský kraj dostatek různorodých nemovitostí a má potenciál přijmout až třicet tisíc nových obyvatel v následujících pěti letech,“ tvrdí Hendrik Meyer, výkonný ředitel Bezrealitky.cz. Podle jeho názoru touto cestou vznikne nová generace, která oživí menší středočeská města i vesnice.

U starších rodinných domů byl růst cen mírnější. „Je to způsobeno množstvím starších, a tím pádem levnějších nemovitostí, které se loni dostaly na přímý realitní trh," doplnil Meyer. Rozdíl mezi nejdražší Prahou (68 647 korun) a nejlevnějším Ústeckým krajem (17 386 korun) byl nižší než u bytů, ceny v hlavním městě převýšily Ústecko zhruba čtyřikrát. Po metropoli byl nejdražší Středočeský kraj (35 644 korun za metr čtvereční), naopak druhé nejlevnější byly starší byty na Vysočině (17 744 korun). „Nedá se očekávat, že by se letos situace výrazně zlepšila. Růst cen bude jednoznačně pokračovat, v některých oblastech dokonce výrazně vyšším tempem než loni. Ze současného stavu budou těžit především vlastníci nemovitostí. Najít si přímo zájemce je otázkou několika týdnů, 98 procent nemovitostí se udá do tří měsíců," uvedl Meyer. Kromě krajů, kde jsou ceny hluboko pod celorepublikovým průměrem, se dá růst cen podle Meyera předpokládat také v místech se setrvalou a silnou poptávkou. „Tedy především v širším pražském centru, středočeských obcích na hranicích s hlavním městem, Brně a jihomoravských městech a obcích s krátkými dojezdovými časy do městského centra," dodal a uzavřel Meyer.

V současné době nabízí pan Martin Vlček, jeden z našich vůbec nejzkušenějších realitních makléřů (tel. č.: 601 587 147, e-mail: vlcek@rkjuris.cz) k prodeji rodinný dům v Praze Miškovicích, které se vyznačují bohatou občanskou vybaveností v samotné lokalitě nebo ve velmi blízkých Letňanech či Čakovicích, mezi kterou můžeme jistě počítat školská a vzdělávací zařízení (základní školy a gymnázium), a nebo obchody či sportoviště, jako jsou hypermarket Globus, obchodní centrum Letňany či Aquacentrum Letňany Lagoon. Zmíněný rodinný dům je nabízen za částku 7.990.000,- Kč. V Miškovicích existuje i dobrá dopravní dostupnost do samotného centra Prahy, a to buď za pomocí linky C pražského metra, a nebo díky nádraží Praha - Čakovice i prostřednictvím železniční dopravy. Více informací o inzerované realitě naleznete na: http://www.rkjuris.cz/prodej-rodinne-domy-praha-miskovice-prodej-rodinne-domy-350m2-praha-miskovice-369.

Obrázek č. 1: Poetické foto rybníka v Miškovicích

120px-Pond_2,_Prague_Miškovice

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Mi%C5%A1kovice, vlastní zpracování, 2019

Obrázek č. 2: Foto inzerovaného rodinného domu v Praze Miškovicích

w920h500wm1-847d9-prodej-rodinne-domy-122m2-praha-miskovice-img-3346-228e0e

Zdroj: http://www.rkjuris.cz/prodej-rodinne-domy-praha-miskovice-prodej-rodinne-domy-350m2-praha-miskovice-369, vlastní zpracování, 2019

Tabulka č. 1: Tabulka s údaji o inzerované nemovitosti

Kategorie

Rodinné domy

Lokalita

Bendlova, Praha - Miškovice

Okres

Hlavní město Praha

Velikost

5 a více pokojů

Plocha užitná

350 m²

Plocha pozemku

477 m²

Plocha zastavěná

122 m²

Počet podlaží

2

Stav objektu

Před rekonstrukcí

Budova

Cihlová

Typ domu

Patrový

Poloha objektu

Samostatný

Umístění objektu

Klidná část obce

Zástavba

Venkovská

En. náročnost b.

G (PENB nedodán)

Balkón

ano

Sklep

ano

Komunikace

Asfaltová

Telekomunikace

Telefon, Internet

Doprava

Silnice, Autobus

Voda

Dálkový vodovod

Elektřina

230V, 400V

Plyn

Plynovod

Odpad

Veřejná kanalizace

Topení

Ústřední plynové, Ústřední tuhá paliva

Zdroj: http://www.rkjuris.cz/prodej-rodinne-domy-praha-miskovice-prodej-rodinne-domy-350m2-praha-miskovice-369, vlastní zpracování, 2019

Miškovice jsou součástí městské části Praha-Čakovice, která se vyznačuje řadou zajímavých architektonických staveb, jako je: Budova radnice, Čakovický zámek, kostel svatého Remigia nebo budova bývalého cukrovaru.

Obrázek č. 3: Budova radnice v Čakovicích

254px-Praha,_Čakovice,_radnice

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/%C4%8Cakovice, vlastní zpracování, 2019

Obrázek č. 4: Čakovický zámek, dnes tu sídlí základní umělecká škola.

25774.85r

Zdroj: https://www.hrady.cz/?OID=2691, vlastní zpracování, 2019

Obrázek č. 5: Cukrovar v Čakovicích

Former_Sugar_Refinery,_Prague_Čakovice

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Cukrovar_%C4%8Cakovice, vlastní zpracování, 2019

Obrázek č. 6: Kostel svatého Remigia v Čakovicích

akovice_church_02

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/%C4%8Cakovice, vlastní zpracování, 2019

Zdroje a doporučená literatura:

https://prazsky.denik.cz/podnikani/ceny-rodinnych-domu-leti-raketove-vzhuru-lide-se-stehuji-i-za-hranice-prahy-20181217.html

https://byznys.ihned.cz/c1-66472160-rostouci-ceny-nemovitosti-se-odrazeji-i-u-starsich-bytu-a-rodinnych-domu-v-praze-stoji-metr-ctverecni-vice-nez-80-tisic

http://www.nemovitosti-vykup.cz/clanky/Kupni-ceny-rodinnych-domu-v-poslednim-pololeti-mirne-vzrostly..asp

http://www.rkjuris.cz/prodej-rodinne-domy-praha-miskovice-prodej-rodinne-domy-350m2-praha-miskovice-369

https://cs.wikipedia.org/wiki/%C4%8Cakovice

https://www.hrady.cz/?OID=2691

https://cs.wikipedia.org/wiki/Cukrovar_%C4%8Cakovice

 

Mgr. Petr Jezdinský