Česká národní banka dnes zvýšila úrokové sazby.

2.5.2019

Bankovní rada ČNB na svém dnešním zasedání zvýšila dvoutýdenní repo sazbu (2T repo sazbu) o 25 bazických bodů na 2 %. Zároveň rozhodla o zvýšení lombardní sazby na 3 % a diskontní sazby na 1 %. Nově stanovené úrokové sazby jsou platné od 3. května 2019 (zdroj: https://www.cnb.cz/cs/cnb-news/tiskove-zpravy/CNB-zvysuje-urokove-sazby-00010/).

Komerční banky zatím v reakci na dnešní krok „Banky bank“ vesměs nebudou zvyšovat úroky u svých hypotečních úvěrů. U vkladů počkají na vývoj situace na trhu. Na rozhodnutí ČNB jako první zareagovala Banka Creditas, která zvýší sazby u spořících účtů o 0,2 procenta. Důvodem pro zvýšení sazeb je podle finančních analytiků především vývoj českého národního hospodářství. V prvním kvartálu totiž rostla inflace nad odhady centrální banky a kurz koruny je slabší, než předpokládala Česká národní banka v únorové prognóze. „Nárůst sazeb je reakcí na domácí inflační tlaky," sdělil dnes guvernér ČNB Jiří Rusnok.

Tabulka č. 1: Základní druhy úrokových sazeb

Úroková sazba

Definice

Repo sazba (2T repo)

Je sazba stanovená pro tzv. repo operace, při kterých Česká národní banka přijímá od komerčních bank přebytečnou likviditu a obchodním bankám předává jako zajištění dohodnuté cenné papíry. Po uplynutí doby splatnosti proběhne reverzní transakce v níž „Banka bank“ jako dlužník vrátí zapůjčenou jistinu zvýšenou o dohodnutý úrok a věřitelská banka vrátí centrální bance poskytnutý kolaterál (předmět zajištění). Základní doba trvání těchto operací je stanovena na 14 dní, proto je z hlediska měnové politiky chápána jako klíčová dvoutýdenní repo sazba (2T repo sazba). Měnové repo operace slouží jako nástroj odčerpání nadměrné likvidity z peněžního oběhu a působí protiinflačně.

Diskontní sazba

Je úroková sazba, kterou obdrží komerční banky za své přes noc (overnight) úložky přebytečné likvidity u ČNB. Diskontní sazba z tohoto důvodu představuje dolní mez pro pohyb krátkodobých úrokových sazeb na peněžním trhu a stanovuje tak vlastně aktuální cenu peněz.

Lombardní sazba

Je úroková sazba, za kterou centrální banka poskytuje obchodním bankám krátkodobý úvěr zajištěný vybranými cennými papíry. Lombardní sazba představuje horní mez pro pohyb krátkodobých úrokových sazeb na peněžním trhu.

Zdroj: JANOŠÍKOVÁ, Petra; MRKÝVKA, Petr. A kol. Finanční a daňové právo. 2. aktualizované a doplněné vydání. Plzeň: Aleš Čeněk, 2016, s. 42, vlastní zpracování, 2019

Podle většiny oslovených analytiků je dnešní zvýšení sazeb letos poslední. „Dnešním zvýšením sazeb se aktuální cyklus zpřísňování měnové politiky v tuzemsku s největší pravděpodobností završil,“ konstatoval např. analytik Raiffeisenbank Luboš Růžička. Analogicky se dnes vyjádřil i Rusnok. Ten uvedl, že dnešní rozhodnutí opírá o novou makroekonomickou prognózu ČNB a že zvýšení úrokových sazeb, které nová prognóza předvídá, nastalo dnes. „A pokud se jedná o další vývoj, ten je otevřený. Prognóza nevidí potřebu dalšího zvyšování sazeb v zhruba následujícím roce,“ řekl Rusnok.

Graf č. 1: Geneze (Vývoj) základní sazby České národní banky v procentech za období od února 2009 až do listopadu 2018

714306-top_foto1-z9gup

Zdroj: https://www.novinky.cz/ekonomika/492598-cnb-ponechala-urokove-sazby-beze-zmeny.html, vlastní zpracování, 2019

Dle realitních kanceláří dnešní zvýšení úrokových sazeb nebude mít žádný dopad na realitní trh. Významnější podle nich byla totiž loňská opatření centrální banky, která zpřísnila podmínky pro poskytování hypotečních úvěrů.

Graf č. 2: Vývoj úrokových sazeb u hypotečních úvěrů (sazba %) od roku 2004 do konce roku 2018

vyvoj-urokovych-sazeb-hypotek

Zdroj: https://www.chytryhonza.cz/vyvoj-urokovych-sazeb-hypotek, vlastní zpracování, 2019

Česká národní banka dnes zároveň v nové makroekonomické prognóze bohužel zhoršila odhad růstu české ekonomiky v letošním roce na 2,5 procenta a pro příští rok na 2,8 procenta. V předchozí únorové prognóze centrální banka počítala letos s růstem ekonomiky o 2,9 procenta a příští rok o tři procenta. Zároveň „Banka bank“ v nové prognóze očekává slabší kurz koruny. Průměrný kurz koruny letos bude podle nové prognózy 25,30 Kč/EUR a příští rok koruna posílí na průměrných 24,70 Kč/EUR. Po dnešním rozhodnutí bankovní rady a následné tiskové konferenci koruna oslabila o zhruba k 25,70 Kč/EUR, upozornil hlavní ekonom Cyrrus Michal Brožka.

Mgr. Petr Jezdinský (s využitím ČTK: https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/cnb-zvysila-sazby-banky-vesmes-zatim-nereaguji/1751461)