Česká národní banka opětovně zvýšila úrokové sazby, hypotéky tedy s nejvyšší pravděpodobností zdraží.

4.2.2018

Vážení klienti, bankovní rada České národní banky zvýšila ve čtvrtek 1. února opětovně úrokové sazby. Základní úroková sazba, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů (tedy samozřejmě i těch hypotečních), stoupla o 0,25 procentního bodu na 0,75 procenta. Nová prognóza ČNB podle guvernéra centrální banky Jiřího Rusnoka počítá letos s jedním dalším zvýšením úrokových sazeb, a to v kontextu vývoje tuzemského národního hospodářství.

Souhlasíme totiž s názorem Smrčky, že: „Situace na trhu nemovitostí a s ním souvisejícím trhu hypoték totiž doutná. Dokud bude trvat ekonomický růst, požár asi nevypukne. Ale s prvním zaškobrtnutím může vypuknout skutečný požár, který i z relativně malého zaváhání ekonomiky udělá velký problém. Od poslední hypotéční krize nás dělí pouhých deset let“ (zdroj a více na: https://www.hypoindex.cz/clanky/maselna-krize-skoncila-za-dvermi-jsou-hypoteky/). 

Část ekonomů přitom nevylučuje možnost, že centrální banka letos zvýší sazby opakovaně.

Experti počítají s tím, že růst sazeb ČNB se projeví ve vyšším úročení úvěrů. Např. předseda představenstva Raiffeisen stavební spořitelny Jan Jeníček očekává průměrnou sazbu úvěrů zajištěných nemovitostí s pětiletou fixací těsně pod třemi procenty.

I podle generálního ředitele developerské společnosti Ekospol Evžena Korce je doba rekordně levných hypoték nenávratně pryč.

„Cena peněz na mezibankovním trhu již několik dnů roste a zvýšení sazeb bude dalším impulsem pro posun hypotečních sazeb směrem vzhůru," konstatoval ředitel makléřské společnosti Golem Finance Libor Ostatek. Průměrná úroková sazba hypoték loni v prosinci stoupla na 2,19 procenta.

„Čekáme, že ČNB bude se zvyšováním sazeb pokračovat i v budoucnu, a příští zvýšení, znovu o čtvrt procentního bodu, by mohlo přijít ve druhém až třetím čtvrtletí letošního roku. Záležet bude hlavně na vývoji inflace a inflačních očekávání," uvedl hlavní ekonom Moneta Money Bank Petr Gapko. Podle mínění hlavního ekonoma ING Jakuba Seidlera bylo rozhodnutí bankovní rady v souladu s očekáváním. „Současná úroveň úrokových sazeb je totiž v kontextu příznivého ekonomického vývoje tuzemské ekonomiky neadekvátně nízká a zpřísňování měnové politiky prostřednictvím dalšího zvýšení sazeb je proto žádoucí," řekl. Základní sazba by podle něj mohla do konce roku vzrůst až na 1,25 procenta. Podobný odhad má analytik Raiffeisenbank František Táborský. „Podle našich odhadů míra inflace v následujících měsících bude zrychlovat a v polovině roku by se na krátko měla přiblížit k hornímu pásmu dvouprocentního cíle ČNB. Tomu napomůže námi očekávaný vrchol tempa růstu mezd v tomto roce, které bude vytvářet silnější proinflační tlaky než v roce předchozím," uvedl. „I proto počítáme, že ČNB bude v tomto roce zvyšovat úrokové sazby ještě dvakrát, ve druhém a třetím čtvrtletí vždy s novou makroekonomickou prognózou," dodal. Hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč očekává v závěru letošního roku základní úrokovou sazbu na jednom procentu. "Samozřejmě je zde riziko i rychlejšího zvyšování úrokových sazeb ČNB. Zde bude hodně záležet na vývoji kurzu koruny a nedávné posílení koruny v tomto ohledu hovoří proti přílišnému spěchu při zvyšování úroků," podotkl.


„Ceny nemovitostí v Česku rostou nejrychleji v Evropě. „To může představovat riziko nejen pro banky, ale i pro lidi samotné. Především pro střední třídu ve velkých městech,“ uvedl analytik společnosti Swiss Life Select Jiří Sýkora. „Většina lidí chce úvěr získat za každou cenu a rizika nechtějí ani znát, nebo si myslí, že se jich netýkají,“ řekl Deníku Hynek Kalvoda z Asociace občanského poradenství. Nezbytný je podle něj dostatečný a stabilní příjem i další finanční rezervy pro případ jeho výpadku. To mnoho lidí nemá a mnozí vůbec nepočítají s tím, že by v době, kdy jim skončí fixace, mohly přijít horší časy.“ (Zdroj a více na: https://www.denik.cz/ekonomika/zlate-casy-hypotek-konci-cnb-muze-zavrit-cestu-k-bydleni-tisicovkam-rodin-20180202.html).


Nicméně za zvyšováním úrokových sazeb ze strany ČNB stojí nejen rostoucí ceny rezidenčních imobilií, nýbrž i posilující měna.


„Silná koruna je zatím nejhmatatelnějším důsledkem toho, že Česká národní banka od loňska zvyšuje základní úrokovou sazbu. Koruna je také díky tomu atraktivnější pro cizozemské investory, což posiluje její kurz. Centrální bankéři s guvernérem Jiřím Rusnokem na svém včerejším zasedání znovu zvýšili sazbu. Podle očekávání ji posunuli o čtvrt procenta na hodnotu 0, 75 procenta. Češi se s ní potkávají nepřímo. Propisuje se totiž do úročení komerčních úvěrů: tedy například do cen hypoték, spotřebitelských půjček, ale vliv může mít mít i na vklady. Je téměř jisté, že pořídit si vlastní byt či dům bude v řádu týdnu či měsíců dražší až o tisíce ročně. Banky zatím kolem zvyšování úroků u svých produktů spíše našlapují. U očekávaného zvyšování cen půjček budou reagovat hlavně na tahy konkurence. Centrální bankéři zvýšili úrokovou sazbu v relativně krátkém období už potřetí. Poprvé tak učinili loni v srpnu, kdy ji téměř z nuly posunuli na 0, 25 procenta. Jejich cílem je kočírovat výrazný růst české ekonomiky, která loni poskočila o více než čtyři procenta. To přináší i nezdravé jevy: nepřirozený růst cen bytů nebo vybrakovaný trh práce, na němž chybí lidé a firmy musí zvyšovat mzdy extrémně rychlým tempem.“ (Zdroj a více: PAVEC, Michal; WOLF, Vojtěch. Koruna sílí, úvěry zdraží. Deník Lidové noviny dne 2. února 2018, XXXI/28. s. 1.).

Mgr. Petr Jezdinský