Český premiér prosazuje přijetí nového stavebního zákona do roku 2021.

4.2.2019

Premiér Andrej Babiš (ANO) považuje za prioritní, aby nový stavební zákon, který má výrazně zkrátit povolování staveb, byl schválen do konce funkčního období vlády v roce 2021. Harmonogram ministerstva pro místní rozvoj (dále jen „MMR“) zatím počítá s tím, že nový stavební zákon bude platný na jaře 2022 a do té doby povolování staveb zefektivní mj. tzv. fikce souhlasu při stavebním řízení. MMR také na jaře spustí dotační program pro města a obce na podporu výstavby sociálních bytů. Andrej Babiš za pomalý postup při přípravě stavebního zákona kritizoval MMR vedené ministryní Klárou Dostálovou (za ANO).

Řekl mimo jiné, že od MMR "očekával lepší výkon". Dostálová v říjnu uvedla, že nový stavební zákon by měl být platný ve druhém čtvrtletí roku 2022, v účinnost by měl vstoupit o rok později.

Má výrazně zkrátit dobu povolování staveb, kterou teď kritizují developeři, investoři, politici i územní samospráva, tj. obce, města i kraje. Ambicí ministerstva je jeden úřad, jedno razítko, jedno povolení.

Premiér uvedl, že bude na MMR tlačit, aby novou právní normu maximálně urychlilo a nevymlouvalo se, že je tam řada změn v rámci různých zákonů u různých resortů. "Protože zase přišli s nějakým věcným záměrem o rekodifikaci. Ale tam není potřeba žádný věcný záměr," konstatoval Babiš. Proti tomu se ohradil ředitel odboru územního plánování MMR Roman Vodný, podle kterého věcný záměr zákona vyplývá z legislativních pravidel.

Dostálová již dříve uvedla, že kvůli novému stavebnímu zákonu bude třeba změnit 89 souvisejících právních předpisů. Podle Babiše je změna stavebního zákona potřebná i kvůli tomu, že např. v metropoli trvá postavení bytu deset let. Chybí tak dostupné bydlení a nájemné je vysoké.

Z uveřejněného výzkumu nezávislé výzkumné agentury Ipsos navíc vyplynulo, že pouze desetina lidí, kteří plánují změnu bydlení, má naspořeno přes půl milionu korun. V případě těch, kteří chtějí jít bydlet do vlastního, je jich 16 procent. U zájemců o nájemní byt jich je pět procent.

MMR chce zrychlit povolování staveb už nyní zavedením fikce souhlasu při stavebním řízení. Dostálová uvedla, že tato zmíněná zásada (tj. zavedení tzv. fikce souhlasu) by v ideálním případě mohla platit od září 2019.

Fikce souhlasu „jednoduše“ stanoví, že pokud se úředníci při stavebním řízení nevyjádří do 60 dní, automaticky se bude počítat s kladným stanoviskem. MMR se novou úpravu pokusí prosadit i přes odpor některých institucí, jak sdělila náměstkyně MMR Marcela Pavlová. Samotný návrh nového stavebního zákona by podle náměstkyně měl jít v březnu do meziresortního připomínkového řízení.

Výstavbu sociálních bytů má podpořit program pro města a obce, který MMR spustí v březnu 2019, uvedla Dostálová. Na stavbu sociálních bytů poskytne stát obcím stoprocentní dotaci, jde však maximálně o pětinu bytů v konkrétním domě. Na zbytek bytů si může obec či město vzít buď zvýhodněný úvěr z fondu bydlení, a nebo klasický komerční (obchodní) úvěr. Program podle ní není určen pro privátní vlastnické bydlení, ale toliko jen pro nájemní bydlení.

O dotacích pro obce na sociální byty hovořil také Babiš na setkání se středočeskými starosty a vedením kraje v Praze. Pakliže nějaká obec vybuduje např. 100 bytů a 20 z nich bude na sociální účely, stát jí poskytne stoprocentní dotaci. "Takže vlastně těch 20 bytů bude zdarma," uzavřel premiér.

Mgr. Petr Jezdinský