Do O2 arény nejen za hokejem

7.12.2018

Vážení čtenáři, tuto aktualitu věnujeme pražské O2 aréně, tj. další pražské (resp. evropské) unikátní imobilii, a to nikoliv z toho důvodu, že právě v těchto dnech v ní vrcholí boje o medaile na letošním mistrovství světa ve florbale. Je to jednak z toho důvodu, že se dnešním připomenutím vrátíme i k úspěchu českých tenistek ve finále FED CUPU, jednak je také advent a doba nakupování vánočních dárků, ke které se přímo nabízí de facto přilehlá Galerie Harfa, a jednak zimní období vybízí k návštěvě hokejové zápasu (byť v současné době jenom toho ligového) či lední revue. Navíc v Galerii Harfa nemusíte pouze vybírat vánoční dárky, můžete v ní rovněž navštívit Síň slávy českého hokeje.

Obrázek č. 1: O2 aréna od stanice metra Českomoravská

250px-Praha,_Českomoravská,_autobusový_terminál,_plocha_před_O2_arénou

Zdroj: Wikipedie, https://cs.wikipedia.org/wiki/O2_arena, vlastní zpracování, 2018

O2 aréna patří k nejmodernějším multifunkčním halám v Evropě s kapacitou až 20 tis. míst. O2 aréna byla a je každoročně dějištěm desítek atraktivních sportovních a kulturních událostí. Byla otevřena v roce 2004 při konání MS v ledním hokeji a od té doby každoročně přivítá přes 600 tis. lidí. O2 arénu vlastní a provozuje společnost Bestsport, a.s., která je členem skupiny PPF (zdroj a více na: https://www.o2arena.cz/cz/arena/).

Samotnou stavbu O2 arény za 17 miliard korun realizovala společnost Skanska CZ, a. s. na základě architektonického návrhu Vladimíra Vokatého, Martina Vokatého a Jiřího Víta.

Hala je vhodná nejen pro pořádání sportovních událostí, ale i pro kulturní a zábavní akce, koncerty, veletrhy a další. Kapacita arény dosahuje až 18 000 míst, a jedná se o druhou největší hokejovou halu v Evropě po Lanxess Arena v Kolíně nad Rýnem s kapacitou 18 500 diváků. Pro lední hokej je kapacita 17 360, pro koncert 18 000 a pro atletiku 11 000 míst.

Rekord v návštěvnosti haly drží kapela Metalicca, jejíž koncert 2. dubna 2018 navštívilo 20 174 fanoušků. Domácí zápasy zde odehrává HC Sparta Praha. Aréna se v listopadu 2012 stala první halou na světě, která v jediném roce hostila finále Fed Cupu i Davis Cupu. V areálu se nacházejí tři restaurace, šest barů, dvě kavárny a celkem 24 stánků s rychlým občerstvením, které dohromady nabízejí asi 2 900 míst. Co se týká sportovní stránky, tak mezi nejvýznamnější akce patřilo konání: Mistrovství světa v ledním hokeji v roce 2004 a 2015, zahajovací zápasy NHL mezi New York Rangers a Tampa Bay Lightning, resp. mezi Boston Bruins a Arizona Coyotes v sezónách 2008/2009 a 2010/2011, Halové mistrovství Evropy v atletice v roce 2015 nebo Mistrovství Evropy v basketbalu žen v roce 2017 (zdroj a více na: https://cs.wikipedia.org/wiki/O2_arena).

Martin Urban, generální sekretář Českého svazu ledního hokeje přitom potvrdil kandidaturu Prahy a zřejmě i Ostravy na pořadatelství Mistrovství světa hokeji v roce 2023 v Praze a Ostravě – viz: https://hokej.cz/dalsi-ms-v-cesku-v-roce-2023-verime-ze-hlasovanim-projdeme-rika-urban/5024778, resp. bezesporu velmi zajímavé interview lze nalézt na videu na: https://hokej.cz/tv/hokejka/video/2569.

Obrázek č. 2: Jaromír Jágr, nejužitečnější hráč MS v hokeji v roce 2015

jagr-jaromir-cze-fin-ms

Zdroj: https://hokej.cz/dalsi-ms-v-cesku-v-roce-2023-verime-ze-hlasovanim-projdeme-rika-urban/5024778, Autor: Aleš Krecl, Český svaz ledního hokeje, vlastní zpracování, 2018

Obrázek č. 3: Bob a Bobek, maskoti MS v hokeji v roce 2015

bobabobek1

Zdroj: https://hokej.cz/dalsi-ms-v-cesku-v-roce-2023-verime-ze-hlasovanim-projdeme-rika-urban/5024778, Autor: Aleš Krecl, Český svaz ledního hokeje, vlastní zpracování, 2018

Již v anotaci článku jsme uvedli, že vítězkami finále FED CUPU 2018 se staly v listopadu (pozn. to jest poměrně nedávno) letošního roku tenistky České republiky, které v pražském finále v O2 aréně porazily obhájkyně ze Spojených států 3:0 na zápasy. Získaly tak jedenáctou trofej, resp. šestou z předchozích osmi ročníků.

Obrázek č. 4: České tenistky s vítěznou trofejí

5be84b75aea14344a4bc0100-265574

Zdroj: https://www.sport.cz/ostatni/tenis/clanek/1040350-je-to-tam-siniakova-odvratila-mecboly-a-zaridila-triumf-cesky-vladnou-svetu.html#article-artcl, vlastní zpracování, 2018

Hned vedle O2 arény leží v sousedství nákupní Galerie Harfa, která byla otevřena dne 11. listopadu 2010. V nákupním centru se k roku 2018 nachází zhruba 160 obchodů ve formě kamenných prodejen nebo stánků. Patří mezi ně obchody s potravinami jako Albert hypermarket, módní řetězce jako např.: Celio, Esprit, Gate, New Yorker, Takko fabion atd., obchody s obuví: CCC, Deichmann nebo Humanic, se sportovními potřebami: A3 Sport či Intersport nebo elektronikou: LG nebo Datart. V budově mají dále pobočku bankovní domy: Air Bank, Česká spořitelna a Equa bank a operátoři O2 a Vodafone. Nacházejí se zde také drogerie DM a Rossmann, lékárna, čistírna oděvů, kadeřnictví, několik bankomatů nebo směnárna. V posledním podlaží existuje celá řada restaurací rychlého občerstvení, jako např.: Bagaterie Boulevard, Burger King, KFC nebo McDonalds a další bistra s asijskou, arabskou či mexickou kuchyní. Mimo to se v nákupním centru ještě nacházejí kavárny Coffee Day, Costa Coffee, Grycan, One Café, juice bar Fruitisimo a stánek s jogurtem Yobar. Nás ale vedle Dinoparku s dinosaury pro děti bude zajímat především Síň slávy českého hokeje, kterou najdeme v prvním patře nákupního centra (zdroj a více na: https://cs.wikipedia.org/wiki/Galerie_Harfa).

Obrázek č. 5: Nákupní galerie Harfa

250px-Českomoravská,_Galerie_Harfa

Zdroj: Wikipedie, https://cs.wikipedia.org/wiki/Galerie_Harfa, vlastní zpracování, 2018

Obrázek č. 6: Vstup do Síně slávy českého hokeje

CzechHockeyHallofFame_(01)

Zdroj: Wikipedie, https://cs.wikipedia.org/wiki/Galerie_Harfa, vlastní zpracování, 2018

Síň slávy českého hokeje, která byla otevřena během oslav sto let našeho hokeje dne 4. listopadu 2008 (pozn. autora vznik českého hokej je v tomto ohledu datován dříve než založení ČSR – viz: https://www.ceskyhokej.org/cesky-hokej/historie-cslh) sdružuje hráče, trenéry, funkcionáře, rozhodčí nebo i sportovní komentátory, kteří se významnou měrou zasadili o úspěchy či rozvoj ledního hokeje ve jménu Čech, Československa či České republiky (zdroj a více na: https://cs.wikipedia.org/wiki/S%C3%AD%C5%88_sl%C3%A1vy_%C4%8Desk%C3%A9ho_hokeje).

Obrázek č. 7: Zlatá olympijská medaile ze ZOH v Naganu v roce 1998

zlato-nagano1

Zdroj: http://www.sinslavycslh.cz/uvod, vlastní zpracování, 2018

Na vlastní oči si lze prohlédnout poháry, medaile i ocenění nejlepších hráčů. Dresy, hokejky, puky i další vzácné předměty, které jsou neodmyslitelně spjaty s úspěchy hokejových hvězd, je rovněž samozřejmě možné spatřit v expozicích Síně slávy českého hokeje. Vedle toho je možné se seznámit i s členy síně slávy, dějinami tuzemského a i pražského hokeje, historicky nejlepšími ligovými celky nebo evolucí hokejové výstroje (zdroj a více na: http://www.sinslavycslh.cz/muzeum).

To v expozici 100 let NHL je dokonce možné vidět exponáty patřící slavné Hockey Hall of Fame v Torontu. I Kanada, tj. „Kolébka hokeje“, která na turnajích vždy musí…, si totiž váží našeho hokeje, a bylo tomu dávno „před Nagánem“, kdy jsme v září 1976 porazili v Montréalu Kanadu s nejsilnějším výběrem na Kanadském poháru – viz: https://www.youtube.com/watch?v=20lQ7NUIb9Y. Byl to právě český hokej s velmi malou hráčskou základnou, který dal tomu světovému nejen bránící levé křídlo (Prof. Vladimír Kostka), bodyček (Oldřich Machač), vynikající brankařskou školu, speciální hokejové třídy na základních školách, které byly po roce 1989 nesmyslně zrušeny, nýbrž i hokejové myšlení. Naučili jsme hrát hokej i Sověty, a stejně tak jsme ho úspěšně vyvíjeli i ve Finsku (Augustin Bubník) a v současné době lední hokej velmi pozitivně rozvíjíme i v sousedním Německu (PhDr. Luděk Bukač nebo Peter Draisaitl).

Co se týká realit, tak si určitě zaslouží velkou pozornost i Harfa Office Park, ve které má sídlo i samotný Český svaz ledního hokeje, jež disponuje 20 500 metrů čtverečních nových a moderních kanceláří, které se nacházejí na 11 patrech. Zmíněná administrativní budova se rozléhá podél ulice Českomoravská hned vedle uvedené Galerie Harfa a O2 arény (zdroj a více na: https://www.e15.cz/magazin/harfa-office-park-ma-nove-dva-najemce-975731).

Obrázek č. 8: Harfa Office Park

download

Zdroj: https://www.lighthouse-prague.cz/cz/uvod, vlastní zpracování, 2018

 

Mgr. Petr Jezdinský