Investice do komerčních nemovitostí v uplynulém roce klesly asi o pětinu.

6.2.2019

Investice do komerčních nemovitostí v tuzemsku v minulém roce klesly v meziroční komparaci zhruba o pětinu na 2,8 miliardy eur, to jest tedy 72,5 miliardy korun. Podíl českých investorů přitom činil dvě třetiny. Z celkového objemu se 60 procent proinvestovalo v metropoli, zbytek pak v regionech. Toto zjištění vyplývá z údajů realitní poradenské firmy Cushman & Wakefield.

„Přestože celkový objem uskutečněných transakcí v roce 2018 klesl, nelze to přisuzovat nedostatku zájmu o komerční nemovitosti v České republice. Naopak trh komerčních nemovitostí je velmi aktivní a zájem investorů neustupuje. ČR se stává mezinárodně vyspělým trhem, který je stabilní a pro investory dostatečně předvídatelný. Předešlé dva roky byly výjimečně bohaté na velké realitní transakce," konstatoval vedoucí investičního týmu Cushman & Wakefield Michal Soták. Přestože objem investic klesl o 20 procent, počet transakcí byl podle něj i nadále vysoký. Čeští investoři proinvestovali dokonce dvakrát více než v roce 2017. „Silnému investičnímu trhu na poli komerčních realit nahrává taktéž rekordně nízká neobsazenost kanceláří a skladů a rostoucí tržby v obchodních centrech," doplnil Soták. Největší realitní transakcí roku 2018 byl prodej tří průmyslových parků CTP německému investorovi Deka Immobilien za 460 milionu eur (11,9 miliardy korun). Podíl volných kanceláří v hlavním městě na konci září meziročně klesl o 1,6 procentního bodu na 6,1 procenta. Ještě v polovině roku 2015 byl 16,8 procenta. Podíl volných průmyslových hal a skladů v tuzemsku na konci třetího čtvrtletí sice mírně vzrostl na 4,3 procenta, za poslední tři roky se však drží přibližně na stejné úrovni. Zatímco v roce 2017 dominoval investičnímu trhu maloobchod, v uplynulém se nejvíce obchodovaly kanceláře. „Retailové imobilie jsou momentálně v rukou dlouhodobých investorů, v nabídce je proto nějakou dobu investoři neuvidí. To je též důvodem, proč se tento rok neuskutečnilo více velkých transakcí. Vysoká poptávka po kancelářských nemovitostech v Praze se odrazila i v jejich cenách," sdělil Soták. Také v letošním roce 2019 se budou podle něho na trhu realitních investic nejvíce obchodovat kanceláře, uskuteční se několik větších transakcí. "Do skladby kapitálu vedle českého a západního významně zasáhne kapitál asijský," uzavřel Soták (zdroj a více na: https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/investice-do-komercnich-nemovitosti-letos-klesly-zhruba-o-petinu/1703793).

 

Tabulka č. 1: Největší realitní transakce v roce 2018

Tabulka top transakcí_2018

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zdroj a více na: http://www.cushmanwakefield.cz/cs-cz/news/2018/12/investment-in-commercial-properties-2018, vlastní zpracování, 2019

 

Samozřejmě, že i Společná realitní a advokátní kancelář JURIS REAL, spol. s r. o. se úspěšně zabývá „Komercí.“ Pavlína Horáčková, jeden z našich nejlepších realitních makléřů a odborník na reality v současnosti nabízí k pronájmu komerční prostory v centru Roudnice nad Labem, konkrétně v ulici U Zastávky (kolmá na Riegrovu). Celková výměra činí 178,5m2, šířka 8,5m a délka 21m. Inzerovaná relita je vhodná k využití jako sklad, popř. i menší výrobní prostory, apod. Možnosti využití a rekonstrukce záleží na dohodě s pronajímatelem (vlastníkem). Nájemné za tento uvedený nebytový prostor činí 8 000 Kč/měsíčně. Pro další detaily a prohlídky volejte makléři, který disponuje tel. č.: 774 335 508, resp. e-mailem: horackova@rkjuris.cz.

 

Obrázek č. 1: Interiér inzerované imobilie

w123h87-k2d6f-1c10d-pronajem-sklady-178m2-roudnice-nad-labem-u-zastavky-img-1044-806552

 

 

 

 

 

 

 

Zdroj: JURIS REAL, vlastní zpracování, 2019

 

Tabulka č. 2: Detailní popis nabízené reality

Kategorie

Sklady

Lokalita

Roudnice nad Labem

Okres

Litoměřice

Plocha užitná

178 m²

Plocha podlahová

178 m²

Plocha pozemku

178 m²

Plocha zastavěná

178 m²

Počet podlaží

1

Podlaží umístění

1

Stav objektu

Dobrý

Budova

Cihlová

Typ domu

Přízemní

Poloha objektu

Samostatný

Zástavba

Obchodní a obytná

En. náročnost b.

G (PENB nedodán)

Zařízený

Částečně

 

Zdroj: JURIS REAL, vlastní zpracování, 2019

 

Mgr. Petr Jezdinský