Jaké jsou výhody dražeb nemovitostí z praktického hlediska?

1.12.2018

Vážení čtenáři, v minulosti jsme se už zabývali našimi službami, jako jsou převody nemovitostí, resp. developingem. V našem dnešním článku poukážeme na výhody dražeb, které rovněž úspěšně provádíme. V dražbě lze totiž velmi výhodně koupit nejen „levné" rezidenční nemovitosti, nýbrž i luxusní rodinné domy a byty za miliony. Naše aktualita je tak ryze informativního charakteru a má upozornit na pozitiva veřejných dražeb. Právní aspekty, popř. rozdíl mezi nedobrovolnou (nucenou) a dobrovolnou dražbou naleznete na: http://www.rkjuris.cz/realitni-kancelar/drazby-nemovitosti.

Společnost JURIS REAL Dražby, a.s., realitní a dražební kancelář se specializuje na dražby bytů, rodinných i činžovních domů, chat, chalup, komerčních  nemovitostí a pozemků, a to jak na dražby dobrovolné (dražby z vůle vlastníka nemovitosti), tak i na dražby nedobrovolné (nucené dražby např. z důvodu exekuce na nemovitosti).

Dražba obvykle startuje na polovině odhadní ceny, takže zájemci mají dostatek prostoru pro stanovení své vlastní hranice a vydražení reality za zajímavou cenu. Aktuálně jsou v dražbách nabízeny nejrůznější atraktivní nemovitosti v různých cenových hladinách.

Potvrzuje se tak současný trend, že stále častěji lze v dražbě koupit i "velmi zajímavé" a luxusní nemovitosti. Ještě před několika lety byly dražby přitom spíše synonymem pro prodej levných nebo nějak problémových nemovitostí (např. v exekucích), ale realitní trh se výrazně proměnil a kvalita dražených nemovitostí významně stoupla a nabídka se rozšířila a zkvalitnila. Vydražit lze samozřejmě i celou řadu levnějších (seconhandových) nemovitostí, a to včetně chalup, chat nebo garáží.

Velkou výhodou dražeb je i rychlost a jednoduchost oproti jiným metodám, které mohou speciálně u dražší imobilie přinášet řadu komplikací a zdržení, které stojí „čas a peníze“. U dražby „jednoduše“ vyhrává nejvyšší nabídka a nemovitost se obratem převede na nového vlastníka. Vše je transparentní, včetně veškeré právní dokumentace, a na zájemce nečekají žádná překvapení nebo záludnosti.

Navíc nejmodernější informační technologie umožňují komfortně dražit odkudkoli přes internet. Již dávno není tedy nutností a povinností fyzicky navštěvovat dražební síň. Je tak zcela vyloučena možnost spekulace. Zájemci o nákup reality se osobně „v tváří tvář“ nesetkají, neznají svou identitu a nemohou se hlavně dopředu dohovořit na ceně.

Na největší výhody dražeb v aplikační praxi jsme se zeptali JUDr. Tomáše Mádla, ředitele společností JURIS REAL, spol. s r. o. a JURIS REAL Dražby, a. s. a JUDr. Pavla Rybu, právníka Společné realitní a advokátní kanceláře JURIS REAL, spol. s r. o.

Proč využívat služeb dražebníka?

„Jedná se o nejjistější způsob, jak prodat realitu za nejvyšší cenu a v poměrně krátkém intervalu. Pro velký počet zájemců je samotná forma prodeje atraktivní a navíc i velmi transparentní,“ konstatuje k tématu dražeb JUDr. Tomáš Mádl.

„Je to „dneska“ taková sázka na jistotu. Elektronické dražby upřednostňují klienti, kteří chtějí ušetřit čas a nemít žádné starosti,“ doplňuje JUDr. Pavel Ryba.

Proč je forma veřejné dražby tak efektivní a oblíbená?

„Veřejnou dražbu může provádět pouze dražebník, který získal k této činnosti povolení od státu, tj. koncesi od Ministerstva pro místní rozvoj. Samotný proces veřejné dražby je jasně definovaný právním předpisem. Jde o de facto otevřenou formu zpeněžování majetku a všem účastníkům poskytuje i velkou právní jistotu, neboť jakýkoliv prodej mimo dražbu je de facto jen smluvním ujednáním. Jedině příklepem při dražbě dochází k přechodu vlastnictví a nový nabyvatel se stává vlastníkem,“ uvádí JUDr. Pavel Ryba.

Mgr. Petr Jezdinský