Jaké kroky učinit při nemožnosti splácet hypoteční úvěr?

16.9.2017

Určitě to znáte. Analogická situace se totiž snadno může přihodit každému z nás. Např. tak manžel nebo životní partner si při otevírání lyžařské sezóny na ledovci v Söldenu „zrovna“ zlomí nohu, a právě Vaše rodina splácí hypotéku na hodnotnou nemovitost. V dnešním článku si řekneme, co podniknout v podobných případech.

V obdobných životních situací hlavně podle právníků platí následující rada: „Nedělejte tzv. mrtvého brouka, problémy se splácením řešte včas, a hlavně Vaší bance nelžete,  zdůrazňuje Mgr. Pavel Ryba, podnikový právník Společné realitní a advokátní kanceláře JURIS REAL, spol. s r. o.“ Spousta občanů se totiž bojí své problémy přiznat a raději se je pokouší utajit. Jestliže nemají finanční prostředky na splátky hypotečního úvěru, řeší situaci tím nejhorším způsobem – vezmou si další půjčku, aby splatili tu první. To je ale cesta, která vede do pasti tzv. dluhové spirály. Jestliže nemáte na splacení jednoho úvěru, stěží pak zvládnete umořit dva. V této těžké životní situaci naopak neváhejte oslovit různé právní kanceláře, které Vám poradí, v těch úplně nejhorších variantách jsme od Vás připraveni vykoupit i Vaši nemovitost, abyste o ní levně (pod cenou) nepřišly v exekutorské dražbě,“ konstatuje dále Ryba.

„Berete si hypoteční úvěr na vysněný byt či rodinný dům, který byl vystavěn podle projektu renomovaného architekta? I když si můžete vše s „matematickou přesností“ propočítat, vytvořit si finanční rezervu a myslet na své měsíční splátky, může se totiž stát, že se přesto „prostě“ dostanete do problémů se splácením, doplňuje kolegu,“ Jaroslav Oborný, jeden z nejzkušenějších realitních makléřů v naší Společné realitní a advokátní kanceláři JURIS REAL, spol. s r. o.

A JUDr. Tomáš Mádl, ředitel a jednatel Společné realitní a advokátní kanceláři JURIS REAL, spol. s r. o. k výše naznačenému dodává: „Je to až překvapivě jednoduché. Stačí třeba, aby si životní druh např. „právě na území legendárního Ötziho“ při sportovních radovánkách přivodil úraz tak, že ho jeho partnerka musí ošetřovat a „vypadnou“ tak oba dva finanční příjmy. Navíc při vyšetřování nehody alpská policie zjistí, že partner zavinil na sjezdovce „lyžařskou nehodu“ a podle následného rozhodnutí soudu v Innsbrucku, které je samozřejmě vykonatelné i v České republice, je ještě povinen platit druhému zúčastněnému, se kterým se „na pistě“ střetl, vysoké finanční odškodnění.“

„Na řešení takové situace myslete dlouho předtím, než vůbec může nastat. Zásadní je i výběr samotného poskytovatele hypotečního úvěru. Ti solidní disponují především povolením od centrální banky (tj. ČNB), nic neskrývají a ani nezatajují a v případě nenadálých potíží nabízí schůdné řešení. Velmi účinnou pomocí se v těchto případech stává odklad jedné i několika splátek nebo úprava výše splátky. Určitou pozitivní výhodou je pak mít pro podobné problémy sjednáno pojištění splácet,“ konstatuje Mgr. David Gabriel, obchodní ředitel Společné realitní a advokátní kanceláře JURIS REAL, spol. s r. o.

Osm správných kroků, které Vám závěrem radíme udělat, když nemůžete splácet hypotéku?

1.) Kontaktujte obchodní banku.

2.) Popište svoji životní situaci.

3.) Využijte odklad splátky hypotečního úvěru.

4.) Snižte si výši splátky hypotečního úvěru.

5.) Využijte pojištění schopnosti splácet.

6.) Domluvte si splátkový kalendář.

7.) S Vaší hypoteční bankou stále komunikujte.

8.) Když Vám to Vaše finanční situace dovolí, začněte splácet.

Mgr. Petr Jezdinský