Nájemné v Praze se bude blížit západoevropským metropolím.

8.10.2019

Vážení návštěvníci našich webových stránek, nájemné v bytech v Praze se bude v příštích letech přibližovat cenám ve větších městech v Německu nebo Rakousku. Příčinou je přibližování průměrných mezd a rostoucí atraktivita našeho hlavního města pro zahraniční investory, které budou lákat především vyšší výnosy z pražských nájmů proti západoevropským metropolím.

Praha sice nyní nedosahuje výše nájmů obvyklé na západ od českých hranic, se mzdovou konvergencí a rostoucí atraktivitou českého hlavního města v mezinárodní komparaci a perspektivě lze ale předpokládat, že se i tyto hladiny budou sbližovat. Podle serveru Numbeo.com je v Mnichově nájem zhruba o 70 procent vyšší než v Praze, ve Vídni nebo Berlíně o 30 procent. Výnosy z nájemného loni v metropoli dosáhly 3,9 procenta. To bylo za posledních pět let nejméně. V roce 2016 to činilo 4,4 procenta. Ceny bytů v posledních letech skokově rostly. V letech 2016 až 2018 bylo tržní zhodnocení několikanásobně vyšší než výnosnost z hrubých nájmů. Přitom ještě v roce 2014 byla situace opačná. Prodejní ceny nových bytů v Praze podle údajů developerských firem Trigema, Skanska Reality a Central Group loni meziročně vzrostly o 18,6 procenta na 101.091 korun za m2. Proti výnosu z nájemnému tak bylo tržní zhodnocení téměř pětkrát vyšší. V roce 2014 nedosáhlo ani dvou třetin tehdejšího nájemného.

Obrázek č. 1: Mnichov, je nejen hlavní město Bavorska, nýbrž spolu s Hamburkem i městem, kde v Německu existuje nejvyšší životní úroveň obyvatelstva. Lpění na konzervativních katolických tradicích je v Bavorsku ve vzájemné synergii s používáním nejmodernějších technologií. Na fotografii lze vidět vlevo Frauenkirche, a vpravo „Zase“ Novou radnici.

250px-Stadtbild_München

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Mnichov, vlastní zpracování, 2019

Obrázek č. 2: Osvětlená radnice v noci

220px-Munich_rathaus

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Mnichov, vlastní zpracování, 2019

Obrázek č. 3: Sídlo automobilky BMW v Mnichově

Hochhaus_'BMW_Vierzylinder'._München._83_orig

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/BMW, vlastní zpracování, 2019

Obrázek č. 4: Allianz Arena, fotbalový stánek Bayernu Mnichov a německé fotbalové reprezentace

250px-Allianz_Arena_Pahu

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Allianz_Arena, vlastní zpracování, 2019

Zájem domácích i zahraničních investorů, kteří uvažují o vstupu na nájemní trh v Praze, v poslední době roste. Láká je vyšší výnosnost nájmů proti západním metropolím. Ale naráží na nedostatek vhodných projektů a na stávající právní úpravu nájemního vztahu v zákoně č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů. Ta v některých aspektech značně komplikuje situaci vlastníkům nemovitostí (tj. pronajímatelům). Je pro ně rizikovější např. kvůli lhůtám pro ukončení smlouvy v případě dlužného nájemného.

Průměrné nájemné bez poplatků v Praze podle údajů Trigemy ve druhém kvartálu meziročně stouplo o 3,8 procenta na 327 korun za m2/měsíčně. Počet volných nájemních bytů v posledních dvou letech klesl o 30 procent na 6 324. Růst cen bytů i nájmů ovlivňuje především nízká nabídka. Nových bytů se staví málo a dokud se to nezmění, nedají se čekat významné změny. O nájemní bydlení přitom poroste zájem. Ceny bytů stoupají a hypoteční úvěry se stávají méně a méně dostupnými. V Praze žije v nájmu 32 pct obyvatel. Např. v Londýně to je 49 procent, v Amsterdamu 70 procent, v Hamburku 76 procent, ve Vídni 78 procent a v Berlíně 84 procent.

Obrázek č. 5: Budova Wiener Staatsoper (Vídeňská státní opera), jejíž přímou stavbu realizovala stavební kancelář českého architekta Josefa Hlávky, byť Josef Hlávka nebyl autorem architektonického návrhu.

Wien_-_Staatsoper_(2)

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/V%C3%ADde%C5%88sk%C3%A1_st%C3%A1tn%C3%AD_opera, vlastní zpracování, 2019

Obrázek č. 6: Průčelí Vídeňské státní opery ve francouzském neorenesančním stylu

csm_oper_aussen_poehn_teaser_3241922e1b

Zdroj: https://www.wiener-staatsoper.at/die-staatsoper/das-haus/, vlastní zpracování, 2019

Obrázek č. 7: České centrum v „České“ Vídni

300X200__pohled-zvenci

Zdroj: http://wien.czechcentres.cz/cs/o-nas/, vlastní zpracování, 2019

Nájemní bydlení bude stále běžnější, čímž se přiblížíme situaci v západních metropolích. I když z historických důvodů se nedá předpokládat, že by dosáhlo takových hodnot jako ve Vídni nebo v německých velkoměstech.

Podle Českého statistického úřadu se nachází v Praze zhruba 187.000 nájemních bytů. Z toho 32.000 vlastní hlavní město. Od roku 2014 do konce loňského roku zdražily nové byty v Praze zhruba o 80 procent. Průměrný nájem stoupl o 42 procent. Průměrná hrubá mzda ale stoupla jen o 22 procent. V metropoli přitom roste počet obyvatel a pro část z nich je vlastní bydlení stále méně dostupné. Kvůli růstu nájmů si ale stále víc lidí nebude moci v hlavním městě dovolit ani nájemní bydlení. Budou to řešit například stěhováním do středních Čech a denním dojížděním do metropole.

Mgr. Petr Jezdinský