Nejdražší kanceláře se již nenacházejí v Londýně.

6.1.2018

Vážení čtenáři, dle posledního výzkumu společnosti Cushman & Wakefield vystřídala bývala britská kolonie Hongkong londýnský West End v čele žebříčku nejdražších realitních trhů s kancelářskými prostory pro zaměstnance.

V dnešním článku vám taktéž přinášíme velkou komparaci Evropy a Prahy, poněvadž tuzemské hlavní město (6. nejbohatší region v EU) přitom zaujímá v žebříčku až 162. místo s ročními náklady 3 200 dolarů na jednoho pracovníka.

Omezená nabídka a vysoká poptávka ze strany obchodních korporací z „kontinentální Číny“ vyhnala ceny v Hongkongu o 5, 5 procenta na 27 431 dolarů. Růst nájemného nutí stále vyšší počet nadnárodních korporací stěhovat alespoň část svých zastoupení do míst s nižšími náklady. Pro porovnání: za cenu, kterou vynaložíte na pracoviště pro 100 osob v Hongkongu, lze pořídit v Torontu 300 míst, v Madridu 500 a v Bombaji 900.

Naproti tomu ceny v Londýně proti roku 2016 poklesly o 19 procent – především v důsledku znehodnocení měny – na průměrných 22 665 dolarů za pracovní místo ročně.

Pokles ale zaznamenala i francouzská metropole Paříž, jež taktéž patří do horní top desítky, byť lokální ceny jsou proti Londýnu skoro poloviční.

Výroční zpráva Nejdražší kanceláře světa (Office Space Across The World - „Office Space Across the World surveys occupancy costs across 215 office markets in 58 countries worldwide. Using data collected from our extensive network of local Cushman & Wakefield offices, we rank occupancy costs per workstation for prime office space globally.“ zdroj a více na: http://www.cushmanwakefield.com/en/research-and-insight/2017/office-space-across-the-world/)  rozebírá ceny nájmů kancelářských prostor na 215 trzích v 58 zemích celého světa. S použitím interně získaných údajů zpráva sleduje ceny za užívání jednoho pracovního místa a celkovou koncentraci pracovních míst v nově postavených nebo rekonstruovaných administrativních budovách na celém světě.

Co se pak týče finančních nákladů na jedno pracovní místo, vyjde česká metropole obchodní korporace výrazně levněji než jiná města. To ostatně platí i ve střední Evropě, kde existují menší náklady již jen v Bratislavě.

Nájemné v těch nejkvalitnějších kancelářích se pohybuje kolem 21 eur za metr 2 a díky tomu, že na trhu s nemovitostmi v následujících dvou letech přibude přes 400 000 metrů čtverečních nových administrativních prostor. Citelný nárůst cen pak nelze očekávat.

Pražské kanceláře navíc průměrně nabízejí méně „prostoru“ na jednoho zaměstnance než ostatní města, což taktéž směřuje k výrazně nižším nákladům. Zatímco třeba v bavorském Mnichově připadá na jedno pracovní místo až 16 metrů čtverečních, v metropoli to je jen 10 m2.

S růstem provozních prostředků na zaměstnance a taktéž v souvislosti s nedostatkem dostatečně kvalifikované pracovní síly na trhu práce, je pro zaměstnavatele důležité, aby vytvořili pracovní prostředí, jež dokáže přilákat a udržet nejlepší zaměstnance a talentované lidi a umožní jim absolutní efektivitu.

„Uživatelská přívětivost a pohodlí pracovníka jsou v tomto ohledu velmi podstatné. Je nutné vytvořit dost inspirativních míst pro setkávání, sdílení a spolupráci s max. důrazem na využívání nejmodernějších technologií a designových trendů," konstatuje Jana Povondrová, project manager ve Společné realitní a advokátní kanceláři JURIS REAL, spol. s r. o.

„Kancelářský trh v Praze zažívá v současné době oživení, jež je již patrné také v sektoru průmyslových a maloobchodních realit. Po několika letech velice nízké poptávky po nových kancelářských prostorech vidíme, že dochází na lokálním trhu ke změně, neboť úspěšné společnosti rostou a rozšiřují své kanceláře do větších prostor. Oživení pražského kancelářského trhu bude nepochybně následovat také růst ceny nájmů“  (zdroj a více na: http://www.pragueoffices.com/kancelarsky-trh-v-praze-zaziva-oziveni/).

Vážení klienti, dámy a pánové, situaci v segmentu komerčních nemovitostí naši realitní makléři velmi pečlivě sledují, uvidíme také, co přinese rovněž dlouhodobě očekávaný odchod Velké Británie (BREXIT) z EU, a naopak ochota Skotska a Severního Irska v „unii“ setrvat, neboť ještě nebylo řečeno, že především Londýn je sídlem řady firem, a to nejen těch zahraničních.

Mgr. Petr Jezdinský