Nejžádanějšími byty v metropoli jsou i na počátku ledna 2018 byty 2+Kk.

8.1.2018

Garsonka ani třípokojový byt se v Praze nezhodnotí tak jako 2+Kk. Právě tyto byty patří aktuálně v hlavním městě mezi nejžádanější.

Toto zjištění vyplývá z interních podkladů a materiálů Společné realitní a advokátní kanceláře JURIS REAL, spol. s r. o., jež se specializuje mj. i na development, prodej, výměnu, dražby (dobrovolné i nedobrovolné), pronájem a výkup (zejména pak exekuovaných-srov. a více na: http://www.nemovitosti-vykup.info/ a www.nemovitosti-vykup.cz) nemovitostí.

Nejsme přitom jediná realitní kancelář či developerská společnost, která toto tvrdí: „Největší zájem je stále o dvoupokojové byty 2+kk, kterých se za prvních šest měsíců letošního roku prodalo v hlavním městě 1 051. Druhou nejžádanější dispozicí byly byty 3+kk (879 prodaných). Pokud jde o lokalitu, tak nejvyhledávanější zůstává Praha 9, do které náleží 894 nových bytů prodaných v prvním pololetí. Následuje Praha 10 (527 prodaných bytů) a Praha 5 (459 prodaných bytů),“ přibližuje cenové statistiky hlavní analytik Ekospolu Matyáš Hančl a doplňuje, že průměrný prodaný byt měl také balkon či terasu. Celkem se letos v prvním pololetí prodalo v Praze 3 027 nových bytů. „Dvoupokojový byt 2+kk je ideální jednak pro mladé rodiny a páry, ale hodí se i k pronájmu. Byty s touto dispozicí proto kupuje široké spektrum lidí, od domácností pro vlastní po investory. Právě proto se dvoupokojové byty dlouhodobě drží na čele žebříčku prodejů,“ zdůrazňuje Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva Ekospolu (zdroj a více na: https://www.prazskypatriot.cz/jake-jsou-nejzdadanejsi-byty-v-metropoli-letos-2kk-v-praze-9/). „EKOSPOL, který je dlouhodobým lídrem bytové výstavby v České republice, monitoruje trh s novými byty v Praze více než deset let. Od počátku bez jakékoliv změny používá metodiku, která nejvěrněji zachycuje skutečné dění na trhu s novými byty v hlavním městě a aktuální poptávku klientů. Správnost této metodiky potvrzuje fakt, že ji dlouhodobě využívá také Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR). Společnost EKOSPOL jakožto dlouhodobý lídr developerského trhu proto bude i nadále pokračovat v prezentaci statistik, které jsou objektivní a médii i odbornou veřejností dlouhodobě respektované“ (zdroj a více na: http://www.bydlet.cz/435331-nejzadanejsim-bytem-letosniho-roku-je-dvoupokojovy-2kk/). 

„Nejvíce se nyní v nabídce nacházejí byty 2+Kk. Ty tvoří zhruba třetinu ze všech aktivně pronajímaných bytů. Mají konzistentně vysokou obsazenost a rozhodně fungují lépe než garsonky, tedy 1+Kk. Ty se hůře obsazují mimo sezónu. Naopak opravdu velkých bytů je nedostatek, takže se z tohoto důvodu pronajímají taktéž dobře. Přes týden bývají prázdnější, větší zájem je o ně o víkendu. Avšak kvůli vyšší pronajímací ceně poskytují větší zisk než garsonky,“ vysvětluje Mgr. David Gabriel, obchodní ředitel ve Společné realitní a advokátní kanceláři JURIS REAL, spol. s r. o. Významným kritériem pro potenciální výnosnost investičního bytu je pak lokalita. Ta je podle názorů našich realitních makléřů dokonce důležitější než samotná dispozice bytu.

„Při rozhodování, který byt je investičně nejvýhodnější, musíme brát v potaz, že byty 1+Kk (resp. Garsonky) mívají při přepočtu na m2 vyšší pořizovací kupní cenu než právě byty 2+Kk. Současně v nich ubytujete méně lidí než v typově větším bytě, což logicky snižuje výnosnost na metr čtvereční. I z tohoto titulu bývá byt 2+Kk jako investice daleko přitažlivější,“ zdůrazňuje a shrnuje Mgr. David Gabriel.

„Největší nabídka dostupných pronajímaných bytů je podle společnosti Trigema v Praze 5, kde se nachází přes 19 procent všech bytů v Praze. V Praze 2 je se 13 procenty druhá největší nabídka. Třetí nejsilnější lokalitou je pak Praha 4 s 11procentním podílem. Na druhé straně pouze 3procentní podíl má Praha 7. Podíl každé z ostatních městských částí se zpravidla pohybuje okolo 8 až 9 procent“ (zdroj a více na: https://echo24.cz/a/pYQiQ/v-praze-se-nejvic-kupuji-byty-2kk-duvod-nejlip-se-pronajimaji-na-airbnb). 

Mgr. Petr Jezdinský