Obliba chat a chalup u našinců roste, navíc Češi se velmi rychle naučili zvyšovat hodnotu rekreačních objektů.

11.6.2017

Podle realitních odborníků totiž rostou realitní transakce s chatami a chalupami až dvoucifernou (někteří realitní makléři dokonce tvrdí i raketovou) rychlostí.

Popularitu si taktéž stále získávají či udržují apartmánové domy a to nejen v přímé blízkosti sjezdovek (např. Špindlerův Mlýn-Medvědín/Horní Mísečky). Nutno podotknout, že se zvyšujícím se zájmem o chaty a chalupy roste samozřejmě také jejich tržní cena, v loňském roce byla průměrná hodnota 900 tisíc korun, letos je to o cca 70 tisíc více.

Avšak Bc. David Gabriel, obchodní ředitel ve Společné realitní a advokátní kanceláři JURIS REAL, spol. s r. o. k výše napsanému dodává: „Rekreační objekty s cenou okolo čtyř milionů pak nepředstavují vůbec výjimku. Mezi nejdražší rekreační objekty, které se za poslední rok podařilo prodat, patří roubená chalupa v krkonošském Harrachově a objekt v Jihočeském kraji za téměř 8 milionů korun (viz níže). Razantní nárůst poptávky samozřejmě zvyšuje razantně i cenu nemovitosti. To je pravda, „obliba chat či chalup strmě vzrůstá několik posledních let a spolu s tím rostou ceny těchto nemovitostí“, domnívá se při slovech svého kolegy Jaroslav Oborný, realitní makléř. Toto pravidlo také neplatí pouze pro rekreační objekty.

„Lidé pak nechtějí jezdit také na chatu či chalupu tvrdě pracovat jako dříve (především za totality), nýbrž odpočívat, houbařit, koupat se, jezdit na kole a chodit na procházky. S tím souvisí komfort, který by měl tento typ nemovitosti splňovat. Upřednostňovány jsou tudíž rekreační objekty po rekonstrukci. V případě, že jsou příjemně a stylově zařízené, prodávají se rovnou s vybavením. Menší zájem je logicky o chaty a chalupy určené k rekonstrukci, kde se ale očekává zohlednění reálného stavu rekreační nemovitosti v prodejní ceně,“ sděluje Martin Vlček, realitní makléř.

„Navíc i chatou či chalupou  lze ručit za hypoteční úvěr, pokud má nemovitost číslo evidenční nebo popisné a nemovitost je celoročně obyvatelná,“ poznamenává ke slovům svých kolegů Daniel Hauptman, realitní makléř.

Podíl na zvyšujícím se zájmu o rekreační objekty mají i silná tuzemská ekonomika a nízké sazby hypoték. Zásadním faktorem je i generační obměna. „Kupujícími jsou totiž nejčastěji lidé mezi 30 a 40 lety, kteří v dětství trávili s rodiči víkendy na chatách chalupách a nyní se k tomu vrací a předávají tím odkaz svým dětem,“ komentuje nejnovější situaci v tomto obchodním segmentu Ivana Bachová, realitní makléř a specialista na přímý výkup rekreačních objektů.

„Vedle toho ne každý našinec plánuje tuzemskou dovolenou trávit ve čtyřhvězdičkovém  hotelu nebo penzionu (ba právě naopak). Někteří vlastníci rekreačních realit proto už objevili tento nový sociologický vývoj a své chaty a chalupy pravidelně pronajímají v době, kdy sami nemovitost k rekreaci nevyužívají. Čím více atraktivní je lokalita, vybavení imobilie a její bezprostřední okolí, tím více zájemců přiláká,“ shrnuje svá slova Bachová.

Navíc globální strach z teroristických útoků (vzpomeňme na tomto místě nedávné teroristické ataky v Londýně či Paříži), ale i ostatně pohodlí (a lenivost) nejezdit za odpočinkem příliš daleko, žene Čechy, Moravany a Slezany do koupi (či v současné době spíše odkupu) nemovitostí typu chat a chalup.

„Zaznamenáváme větší a širší zájem o chalupy a chaty, a to jak k nákupu, tak i ke krátkodobým pronájmům,“ potvrzuje Karel Jindra, vedoucí pobočky Společné realitní a advokátní kanceláře JURIS REAL, spol. s r. o. v Českých Budějovicích a dále poznamenává: „Jen v loni jsem na české straně Šumavy prodal dvacet chalup, na bavorské straně pak pět a v letošním roce to vypadá s prodejem obdobně či snad ještě lépe. Dokonce jsme v této souvislosti museli u nás na pobočce zaměstnat další realitní makléře a i pomocný personál,“ dokresluje situaci s prodejem chat a chalup na jihu Čech Jindra.

Analogická (podobná) situace pak platí i pro oblast Severních Čech, resp. Krušné Hory či Podkrušnohoří, kde obdobný zájem o chaty a chalupy zaznamenal i Mgr. David Herblich, vedoucí pobočky Společné realitní a advokátní kanceláře JURIS REAL, spol. s r. o. v Mostě.

Z hlediska lokality se nejvíce chat a chalup prodává právě v Jihočeském, Ústeckém a ve Středočeském kraji. Naopak nejméně se prodávají rekreační objekty na Zlínsku nebo v Olomouckém kraji.

Mgr. Petr Jezdinský