Platit hypoteční úvěr se v tuzemsku vyplatí podle Čechů více, než pravidelně měsíčně hradit nájemné. Aneb co je pro lidi výhodnější? Hypotéka nebo nájem?

7.10.2017

V úvodu naší aktuality citované zjištění platí pro všechny kraje a většinou pak nezáleží ani na velikosti bytu.

Např. tak průměrná cena bytu v Praze o velikosti 65 metrů čtverečních je 4,3 milionu korun a měsíční nájem činí 16.500 korun. Měsíční splátka hypotéky podle srovnávače Chytrý Honza při 80procentní hypotéce a 30 letech splácení vychází na 15.300 Kč.

V metropoli pak existuje největší rozdíl mezi hypotékou a nájmem v bytech o velikosti 66 až 80 metrů čtverečních. Měsíční splátka hypotéky u nich vychází v průměru o 3.241 korun níže než průměrný nájem. Byty větší než 100 metrů čtverečních se v Praze pronajímají za více než 40.000 korun.

Soudobá politika tuzemské centrální banky (České národní banky) doporučuje obchodním bankám neposkytovat hypoteční úvěr nad 80 pct hodnoty nemovitosti. Zbylých 20 procent tedy klient musí hradit z vlastních dostupných peněžních prostředků nebo formou úvěru.

Finanční prostředky investované do vlastního bydlení jsou jednou z nejlepších možných forem investic, která navíc snižuje měsíční splátku hypotéky.

V Brně má byt do 65 m2 hodnotu asi 2,6 milionu korun. Nájem v takovém místě stojí zhruba 11.500 korun, ovšem měsíční splátka hypotéky vychází skoro na 9.500 korun.

Tato socioekonomická data „jednoduše“ dokazují, že se ceny realit napříč ČR pohybují spolu s průměrnou výší nájmu. Nejznatelnější rozdíly v nájmech existují přitom vždy mezi centrem a okrajem města, a to někdy i několik tisíc. Naproti tomu měsíční splátka hypotéky se liší pouze v řádech stokorun.

Podle ekonomických údajů poradenské společnosti KPMG žilo v roce 2015 v ČR v nájmu 22 procent lidí. Např. na sousedním Slovensku to bylo 11 procent, v Polsku 16 procent, v Maďarsku 13 procent. Naopak nejvyšší podíl byl ze srovnávaných evropských zemí ve Švýcarsku (55 procent) a v Německu (48 procent). Podíl obyvatel, kteří měli problémy se splácením nájemného nebo hypotéky, podle KPMG v tuzemsku činil 2,7 procenta. Ze sousedních zemí na tom bylo nejlépe Polsko s jedním procentem, nejhůře pak Maďarsko se šestiprocentním podílem.

V článku s názvem: „Dle sociologických výzkumů chce většina našinců bydlet ve vlastním.“, který jsme publikovali na našich stránkách (http://www.rkjuris.cz/dle-sociologickych-vyzkumu-chce-vetsina-nasincu-bydlet-ve-vlastnim-14) dne 9. července 2017, jsme v této souvislosti uvedli, že: Přitom „ve svém“ bydlí např. jen polovina Rakušanů a 45 procent Němců. „Převaha vlastnického bydlení přitom zvyšuje riziko vzniku realitní bubliny, které před 10 lety čelily Irsko nebo Španělsko. K tomu, abychom takovým věcem předešli pomůže vyrovnanější bytový systém, tedy stejná podpora pro oba typy bydlení,“ říká Lux (In Marečková, Martina. Nájemní domy chybí. Deník Hospodářské noviny – Speciál ceny, byty, hypotéky. č. 126, publikováno dne 30. 6. 2017, s. 6.).

Autorka Veronika Fiedlerová v této rovině velmi zajímavě konstatuje, že: „Mít kde bydlet je základ. Každý člověk svou situaci řeší jinak. Pokud nemáte štěstí a o bydlení se vám nepostaraly předchozí generace, musíte si ho zajistit sami buď v pronájmu, nebo formou hypotéčního úvěru. Pro všechny zájemce o bydlení však nejsou dostupné a výhodné obě varianty. Jste hypotéční nebo pronájmový typ? Existují lidé, kteří by nikdy nešli do pronájmu a raději platí bance s vidinou, že investují do svého. Jiné naopak děsí představa závazku na mnoho let a péče o nemovitost. Důležité je odhalit, jakou máte povahu a co konkrétně vám vyhovuje. Hypotéka je pevnějším závazkem než pronájem, který lze poměrně snadno vypovědět a najít si nový. Mít hypotéku sice neznamená, že se nikdy v životě nepřestěhujete, ale vždycky vás na nějakou dobu uváže k místu, kde si byt nebo dům pořizujete. Bydlení v pronájmu je v tomto ohledu flexibilnější“ (zdroj a více na: https://www.realitymorava.cz/realitni-zpravodaj/1547-co-vybrat-pronajem-nebo-hypoteku).

Realitní kancelář JURIS REAL, spol. s r.o., vám může nabídnout širokou škálu hypotečních produktů, neboť úzce spolupracuje s významnými finančními ústavy, jakými jsou především: Komerční banka, Živnostenská banka, Hypoteční banka a 1. EUROHYPOTÉKA s.r.o.

Hlavní přednosti našich hypotečních produktů:

  • Bezplatné poskytnutí realitního, právního a hypotečního servisu při sjednávání hypotečních produktů pod jednou střechou
  • Maximálně výhodné úrokové sazby a poplatky
  • Získání maximální výše úvěru

V případě vašeho zájmu o sjednání hypotéky kontaktujte pana Radka Červenku, úvěrového poradce na tel. č.: 603 324 362 nebo e-mailu: cervenka@rkjuris.cz

Mgr. Petr Jezdinský