Povídání o stadionu Sparty, vyprávění o historii naší země

1.11.2018

Vážení a milí čtenáři, z důvodu blížícího se 290. derby „pražských S“, které se bude hrát v neděli dne 4. listopadu 2018 od 17:00 hod. na Letné, věnujeme naše dnešní pojednání logicky další unikátní nemovitosti, a to stadionu Sparty na Letné. Vždyť je Společná realitní a advokátní kancelář JURIS REAL, spol. s r. o. taktéž tzv. klubovým partnerem AC Sparty Praha, a celý říjen jsme se věnovali velmi společenskému naléhavému a náročnému tématu, tj. dostupnosti bydlení pro občany, která se v České republice bohužel zhoršuje. Navíc dnes, to jest 1. listopadu 2018, kdy koncipujeme tyto řádky, zřejmě opětovně zvýší bankovní rada České národní banky na svém zasedání úrokové sazby. Z tohoto důvodu se k otázce „Dostupnosti bydlení“ vrátíme hned v další (druhé) a třetí listopadové aktualitě. Jak s naší společnou realitní a advokátní kanceláří, tak i se Spartou je pak koneckonců spojeno jméno legendárního Vlasty Buriana. Vlasta Burian, který byl po 2. světové válce nespravedlivě perzekuován, se v těžkých válečných letech stal i trenérem Sparty, a tzv. „na oko“ zaměstnal i několik hráčů „Rudých“ ve svém divadle, čímž obešel nacistický zákaz profesionalismu ve fotbale!

Obrázek č. 1: Vlasta Burian v brankářské výstroji, za ním obytný funkcionalistický

soubor budov na Letné tzv. Molochov

download

Zdroj: www.spartaforever.cz, vlastní zpracování, 2018

Obrázek č. 2: Vlasta Burian při zápase

lo_bbf3c973595b2fd

Zdroj: www.spartaforever.cz, vlastní zpracování, 2018

Sparta (pozn. klub přitom začínal na Královských Vinohradech, kde má sídlo kancelář (ústředí) společnosti JURIS REAL, spol. s r. o.) je nejúspěšnějším českým fotbalovým klubem, získala 36 mistrovských titulů z československé a české fotbalové ligy, 8X Československý pohár, 20X Český pohár, 2X Český Superpohár a 3X Středoevropský pohár, několikrát účinkovala i v Lize mistrů UEFA a během více než 125leté historie klubu v jeho dresu působila řada reprezentantů a skvělých fotbalistů, jako např. Andrej Kvašňák, Jan Košek, Oldřich Nejedlý, Karel Pešek-Káďa, Janda-Očko, Pavel Kouba, Václav Migas, Tomáš Pospíchal, Josef Jurkanin, Václav Mašek, Ivan Mráz, Vladimír Táborský, Jan Berger, Jozef Chovanec, Jan Stejskal, František Straka, Ivan Hašek, Michal Bílek, Tomáš Skuhravý, Václav Němeček, Petr Kouba, Michal Horňák, Jiří Novotný, Tomáš Rosický, Pavel Nedvěd, Jan Koller nebo Petr Čech. 

Obrázek č. 3: Andrej Kvašňák, Sparťan století

NO1a7363_andrej

Zdroj: https://fotbal.idnes.cz/legendarni-fotbalista-andrej-kvasnak-zemrel-fmo-/fot_reprez.aspx?c=A070418_191152_fot_reprez_min, vlastní zpracování, 2018

Stadion Sparty a české fotbalové reprezentace, tj. současná Generali arena má celkovou kapacitu 18.887 diváků. Rozměr hrací plochy 105x68 m splňuje předpis UEFA pro všechny jejich finálové zápasy a doporučený rozměr pro všechny stadiony, kde se mohou hrát zápasy UEFA a FIFA (zdroj a více na: https://sparta.cz/cs/klub/generali-arena/).

Velkou zajímavostí bezesporu představuje skutečnost, že na pražské Letné stál i původní stadion Slávie. Ten se nacházel v jihovýchodní části Letenské pláně. Pozemek měla tehdy Slavie zapůjčený. V sousedství stálo ještě hřiště česko-německého DFC Prag, které bylo na tehdejší poměry již slavným mužstvem. V té době existovala mezi kluby Sparty, Slávie a DFC Prag úmluva, že se utkání všech tří mužstev nesmí konat ve stejný čas, a proto mohli naši pradědečkové a dědečkové doslova přecházet ze zápasu na zápas (srov. a více na: https://praha.idnes.cz/pred-110-lety-vznikl-v-praze-prvni-luxusni-stadion-na-slavii-poz-/praha-zpravy.aspx?c=A110809_153917_praha-zpravy_ab).

Obrázek č. 4: Sportoviště na pražské Letně v období tzv. první republiky

6_13_Domovy4_Foto_Archiv_Slavie

Zdroj: SK Slavia Praha (https://www.slavia.cz/zobraz.asp?t=historie-domovy-slavie), vlastní zpracování, 2018

Obrázek č. 5: Pražská Letná v současnosti (pohled z Letenských sadů)

7570__320x240_pha7-letna-stadion-ac-sparta120106_003

Zdroj: http://www.praguecityline.cz/prazske-pamatky/stadion-ac-sparta-na-letne, vlastní zpracování, 2018

Fotbalový stánek Sparty je v provozu od roku 1917. První stadion o dřevěné konstrukci byl otevřen v roce 1921 (v té době měla Sparta největší tribunu ve střední Evropě). V roce 1934 bylo rozhodnuto o rozšíření kapacity na 45 000 diváků, v témže roce však vyhořela hlavní tribuna a s ní i archiv a vybavení hráčů. V roce 1937 byla otevřena nová železobetonová hlavní tribuna, jejímž autorem byl V. Slavík, která v současné době představuje cennou konstruktivistickou památku. Mezi lety 1967 a 1969 proběhla zásadní rekonstrukce stadionu, jejíž autory byli Vladimír Syrovátka a Cyryl Mandel. Byly postaveny nové ocelové tribuny, které citlivě integrovaly západní hlavní tribunu. Hřiště bylo zahloubeno o 2,9 m, což z hlediska výšky stadionu umožnilo udržení horizontu sousedních domů. Nový sparťanský stadion byl první v naší fotbalové historii, jenž neměl hlediště a hřiště oddělené plotem. V hlavní tribuně bylo umístěno moderní sportovní rehabilitační centrum se saunou, bazénem a vodoléčbou. Vnější strana tribuny směrem k Letenské pláni sloužila za komunistické totality funkcionářům KSČ při prvomájových průvodech, vojenských přehlídkách a podobně. Přes námitky Antonína Kapka byla tato přehlídková tribuna po celou socialistickou éru vyzdobena ocelovou abstraktní plastikou tehdejších "zakázaných" a režimu nepohodlných autorů Vladimíra Janouška a Jiřího Nováka. Tato plastika z neznámých důvodů nepřežila až následnou modernizaci stadionu. Autorem sochy Brankáře před hlavní tribunou je známý akademický sochař Zděnek Němeček. V památných listopadových dnech roku 1989 se pak na Letenské pláni, před stadionem Sparty konaly obrovské demonstrace, které se zasloužily o pád nenáviděného režimu. K památným projevům řečníků z tribuny stadionu patří proslovy Václava Havla, Ladislava Adamce nebo tehdejšího prognostika Miloše Zemana. 9. září 1994 byl stadion znovu otevřen po celkové modernizaci. Od roku 2002 má stadion vyhřívaný trávník. Mezi lety 2003 a 2007 nesl stadion název Toyota Arena. V roce 2007 se stala novým partnerem stadionu pojišťovna AXA a název se změnil na AXA Arena. Před začátkem sezóny 2009/2010 se opět změnil partner a od té doby stadion Sparty nese název Generali Arena (Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Stadion_Sparty_na_Letn%C3%A9).

Obrázek č. 6: Tribuna letenského stadionu na 1. Máje 1981

120px-Letná,_1._máj_1981,_tribuna

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Stadion_Sparty_na_Letn%C3%A9, vlastní zpracování, 2018

Obrázek č. 7: Pohled na tribunu letenského stadionu dne 25. listopadu 1989

180px-Praha_1989-11-25,_Letná,_pohled_ke_stadionu

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Stadion_Sparty_na_Letn%C3%A9, vlastní zpracování, 2018

Obrázek č. 8: Tehdejší prognostik a současný prezident České republiky Miloš Zeman seznamuje účastníky manifestace s vybranými fakty o naší společnosti v mezinárodní komparaci.ctk-letna-1989-milos-zeman_denik-630

Zdroj: https://www.denik.cz/z_domova/demonstrace-na-letne-pred-25-lety-urychlily-kapitulaci-komunistu-20141123.html, vlastní zpracování, 2018

Obrázek č. 9: Pět měsíců po Sametové revoluci už na Letenské pláni před stadionem Sparty celebroval papež Jan Pavel II. mši.

download

Zdroj: ČTK, vlastní zpracování, 2018

V současnosti probíhají přípravy na rekonstrukci stadionu zahrnující např. rozšíření kapacity hlavní tribuny a nové zastřešení tribun. Kapacita stadionu by se měla navýšit na cca 25 000 diváků. Uvažuje se i o venkovním plášti ochozů. S rekonstrukcí by mělo souviset rovněž vytvoření klubového muzea. Základním problémem při jeho zřízení je aktuálně infrastruktura stadionu, kdy je potřeba vyčlenění adekvátního prostoru. Z tohoto důvodu je vznik muzea spojován právě s rekonstrukcí stadionu. Velkou výhodou, kterou si všímají zahraniční novináři i představitelé klubů při pohárových zápasech, představuje díky možná právě relativně nízké kapacitě v evropských poměrech a absenci atletického oválu, blízký kontakt hráčů a diváků. „Diváci v Generali Areně sedí tak blízko hřišti, že téměř z každé sedačky můžou cítit trávník,“ uvedlo např. Schalke 04 na svém webu před svým zápasem se Spartou na Letné (Zdroje: https://isport.blesk.cz/clanek/fotbal-1-liga-rocnik-2017-18/329768/sparta-odpovidala-fanouskum-novy-stadion-ne-ve-hre-je-rekonstrukce.html a https://isport.blesk.cz/clanek/fotbal-evropske-pohary-evropska-liga/251346/schalke-pise-o-stadionu-sparty-starik-s-davno-vybledlym-kouzlem.html).

Letenský klub pak připravil k listopadovému výročí 125 let i zajímavou webovou stránku: https://sparta.cz/cs/z-lasky-k-vitezstvi/!

Obrázek č. 10: Vnitřní ochozy Generali Areny

16428-generali-arena

Zdroj: https://www.prague.eu/cs/objekt/mista/1629/generali-arena-sparta-praha, vlastní zpracování, 2018

Obrázek č. 11: Pohled na stadion Sparty z ulice Milady Horákové 

generali_arena_01

Zdroj: https://www.stadionwelt.de/sw_stadien/index.php?stadion=generali-arena&folder=sites&site=fotos&id=2031&page=1, vlastní zpracování, 2018

Vážení čtenáři, je to poměrně nedávno, co jsme si dne 28. října 2018 připomněli kulaté, stoleté výročí vzniku Československa. Historie Sparty a jejího stadionu je úzce propojená i s dějinami naší země.

Mgr. Petr Jezdinský