Praha se stala lákavým místem pro cizozemské realitní investory.

6.8.2019

Vážení klienti a čtenáři, hlavní město České republiky se z pohledu velkých realitních investorů dostalo na úroveň vyspělých evropských metropolí. Zařadilo se totiž mezi dvacítku nejatraktivnějších měst starého kontinentu. Toto zjištění vyplývá z výzkumu poradenské společnosti PwC mezi skoro tisícovkou respondentů z 22 států Evropské unie (srov.: https://www.e15.cz/tema/jak-vydelat-na-pronajmu/praha-je-uz-pro-investory-lakavejsi-nez-curych-nebo-milan-1359776). Celý report lze pak v angličtině (byť internetové stránky jsou rakouské) dohledat na: https://www.pwc.at/de/publikationen/branchen-und-wirtschaftsstudien/pwc-emerging-trends-in-real-estate-europe-2019.pdf.

Praha zaznamenala skvělý výsledek a 17. pozice na evropském žebříčku je velmi prestižní umístění. Česká metropole tak za sebou nechala mnoho zvučných evropských měst, jako je např. Curych, Stockholm nebo Milán a v regionu střední a východní Evropy je vůbec nejlépe hodnoceným městem.

 

Tabulka č. 1: Pořadí evropských metropolí pro rok 2019 a rok 2018

 

2019

2018

1

Lisabon

Berlín

2

Berlín

= Kodaň

= Frankfurt

3

Dublin

 

4

Madrid

Mnichov

5

Frankfurt

Madrid

6

Amsterdam

Hamburk

7

Hamburk

Dublin

8

Helsinky

Stockholm

9

Vídeň

Luxemburg

10

Mnichov

Amsterdam

17

Praha

 

Zdroj: https://www.hypoindex.cz/tiskove-zpravy/nemovitosti-2019-praha-patri-pro-investory-mezi-dvacitku-nejatraktivnejsim-mest-evropy/, vlastní zpracování, 2019

 

V minulých letech prošlo vnímání Prahy zřetelnou transformací a status českého hlavního města jako „Rozvojového trhu“ se postupně vytratil. „Investoři začínají přemýšlet o českém hlavním městě ne příliš odlišně od západoevropských trhů,“ konstatuje Richard Jones, poradce pro trh z nemovitostmi PwC. „Ceny nemovitostí sice dosahují téměř svého maxima, ale současně tu existuje mnoho atraktivních příležitostí pro akvizice.“ Středoevropští investoři popisují českou metropoli jako „Solidní, významný trh“, kde „ceny jsou vysoké a výnosy nízké“. Nejvyšší výnosy z pronájmu maloobchodních prostor dosahují 3,5 %, zatímco výnosy za kancelářské prostory se ustálily na 5 % a méně. Avšak stabilitu trhu potvrzují i makroekonomické indikátory (ukazatele). I přes zpomalení se očekává, že růst českého národního hospodářství bude v roce 2019 dosahovat hodnoty kolem 2,5 % HDP a míra nezaměstnanosti v České republice je podle aktuálních údajů Eurostatu 1,9 %, a je tedy vůbec nejnižší v celé EU. Žebříček atraktivity velkých evropských měst z hlediska perspektivních investičních a developerských příležitostí letos vede Lisabon. Vzhledem k tomu, že některé z hlavních evropských realitních trhů jsou považovány za „Přehřáté“, pozornost se přesouvá na menší, dynamická města. Letošním vítězem se stal Lisabon, který oproti loňskému roku poskočil o 10 míst na první příčku. Atraktivitu Lisabonu si respondenti spojují především s „Kvalitou života“ a „pozitivním“ managementem města. Portugalská ekonomika zdravě roste a její hlavní město je dnes mezinárodní destinací pro firemní klientelu, investory i turisty. Není určitě rovněž překvapením, že na prvních místech v roce 2019 stále figurují německá města.

Obrázek č. 1: Lisabon, hlavní město Portugalska - video naleznete např. na: https://www.youtube.com/watch?v=sQJ1po-hakI.

250px-Montagem_de_Lisboa

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Lisabon, vlastní zpracování, 2019

Obrázek č. 2: Celkový pohled na Lisabon

shutterstock-225124441

Zdroj: https://www.radynacestu.cz/magazin/10-duvodu-proc-navstivit-lisabon/, vlastní zpracování, 2019

Obrázek č. 3: Jeden z lisabonských výtahů, jenž připomíná starobylou tramvaj, a který cestující (včetně turistů) dopravuje do prudkých stoupání.

lisabon-vytah

Zdroj: https://www.radynacestu.cz/magazin/lisabon/, vlastní zpracování, 2019

Obrázek č. 4: Pohled na centrum města, které v roce 1755 postihlo ničivé zemětřesení a vlny tsunami. Celý Lisabon byl fakticky srovnán se zemí a historické zprávy uvádějí, že zahynula až jedna třetina obyvatelstva.

lisabon-centrum

Zdroj: https://www.radynacestu.cz/magazin/lisabon/, vlastní zpracování, 2019

V souladu s vývojem několika posledních let je pro investory prvořadým zájmem dostupnost vhodných aktiv, jak uvádí více než dvě třetiny respondentů. Téměř polovina respondentů průzkumu očekává, že dostupnost vhodných aktiv se ale v následujících pěti letech zhorší. To je hlavním důvodem trvalé přitažlivosti evropských realit v celosvětovém kontextu. Vzhledem k nízkým výnosům jsou však investoři nuceni přemýšlet jinak, než v uplynulých letech, a hledat nové způsoby zhodnocení kapitálu. Někteří se rozhodli přesunout do alternativních nebo specializovaných oblastí, jako je např. ubytování pro studenty.  Jiní se zaměřili na imobilie s vysokou přidanou hodnotou, zvolili tzv. „build-to-core“ strategii nebo se pustili do developerských projektů. Z hlediska sektorů, které mají nejlepší potenciál pro investice a rozvoj, je podle respondentů šest z deseti nejlepších určitou formou rezidenčního projektu. Někteří investoři stále vnímají evropské nemovitosti jako jistou formu udržení kapitálu. Nejde jim o navýšení zisků, ale mají zájem o bezpečné investice.

(!!!)Více než polovina respondentů průzkumu je znepokojena cenovou dostupností bydlení a situaci vnímá jako významné sociální téma roku 2019. Ve střednědobém horizontu bude dostupné bydlení pro evropský realitní trh jeden z největších problémů, protože bude určovat politickou agendu v celé Evropě. ČR v tomto ohledu nepředstavuje výjimkou, situace s dostupným bydlením je kritická v celém regionu. Každé velké evropské město má stejný problém: nedostatek dostupného bydlení, nedostatek sociálního bydlení a nedostatek péče o seniory.(!!!)

Na úplný závěr je nutné konstatovat, že přitom Portugalsko je nám svou relativně slabou ekonomikou, resp. životní úrovní obyvatelstva (vůči samozřejmě nejvyspělejším státům EU, jako jsou Lucembursko, Švédsko, Dánsko, Rakousko, Německo či Nizozemí) vůbec nejblíže z tzv. starých členských států ES (předchůdce Evropské unie).

 

Mgr. Petr Jezdinský (s využitím Hypoindex, tisková zpráva PwC)