Přichází bod zlomu na tuzemském realitním trhu ohledně cen nemovitostí?

29.6.2019

Vážení čtenáři, v byznysovém deníku E15 jsme se setkali se zajímavým a hlavně důležitým pojednáním Daniela Nováka, významného odborníka na reality, jehož zkrácenou a upravenou část dnes přinášíme. V krátkosti uvádíme, že se ve zmíněném článku, který vyšel dne 25. června 2019 pod názvem „Byznys s byty kvůli drahotě padá“, hovoří zejména o stagnaci na trhu s nemovitostmi, která je zapříčiněná nízkou aktivitou na hypotečním trhu, což je dáno nedostupností hypotečních úvěrů.

Hypoteční trh v České republice se podle názoru autora této aktuality dostává do ambivalentního stavu, kdy Česká národní banka sice zvyšuje úrokové sazby, nicméně jednotlivé hypoteční banky (aby právě rozhýbaly de facto „mrtvý“ trh s hypotékami a de praxe vlastně jen poskytovaly „nějaké“ úvěry) sazby naopak v současné době snižují.

Graf č. 1: Počet realitních transakcí v 1. kvartálu roku (v tisících)

5784219_reality-transakce-v0

Zdroj: https://www.e15.cz/tema/jak-vydelat-na-pronajmu/byznys-s-byty-kvuli-drahote-pada-cenovy-zlom-se-blizi-naznacuji-analytici-1360114, vlastní zpracování, 2019

Obchody s bydlením poklesly na nejnižší úroveň za poslední roky. V letošním prvním čtvrtletí se objem transakcí v meziroční komparaci snížil o jedenáct procent. Toto zjištění vyplývá z dat Českého úřadu zeměměřického a katastrálního (dále jen „ČUZK“ viz https://www.cuzk.cz/Katastr-nemovitosti/Statisticke-udaje-o-transakcich/Statisticke-udaje-o-vybranych-transakcich-s-ne-(1).aspx). Aktivita na hypotečním trhu spadla o sedmnáct procent. V hlavním městě je to ještě markantnější. „Ono se vlastně skoro neprodává. Meziroční propad je teď 25 procent. Statistiky v podstatě ukazují, že trh v Praze, i když je hodnocený jako bombastický, je v podstatě mrtvý,“ uvedl Jiří Pácal, ředitel realitní společnosti Central Europe Holding. Skutečnost je dle makléře Daniela Kotuly z realitní kanceláře Re/Max City ještě horší, než to, co ukazují katastrální statistiky. Data uveřejněná ČÚZK totiž u vlastnických transakcí zahrnují rovněž dary a dědictví a zapsaná zástavní práva obsahují i refinancování hypotečních úvěrů. „Imobilie jsou moc drahé vzhledem k finančním příjmům většiny obyvatel. Koupi reality si již mohou dovolit jen ti bohatší. Ceny v blízké budoucnosti už růst nebudou. Nastane pravděpodobně stagnace cen nebo velmi drobný pokles cen rezidenčních nemovitostí. Zásadní pokles zažijeme až s ekonomickou krizí,“ komentoval Kotula. Smluvní ceny bytů podle Českého statistického úřadu v prvním čtvrtletí nepřestaly růst. Starší bydlení v meziročním porovnání zdražilo o jedenáct procent. Ceny novostaveb meziročně vzrostly o více než čtrnáct procent. Přelom v současném stavu je již podle expertů na obzoru. Aktuální situace naznačuje možné blížící se změny. Ceny nových bytů v nejbližším období pravděpodobně výrazněji neporostou. Ceny volných bytů pak budou zrcadlit neprodané drahé byty z roku 2018. Avšak vzhledem k cenové politice v posledních dvou měsících se zdá, že i v tomto případě developeři možná přistoupí k úpravě cen (zdroj: https://www.e15.cz/tema/jak-vydelat-na-pronajmu/byznys-s-byty-kvuli-drahote-pada-cenovy-zlom-se-blizi-naznacuji-analytici-1360114).

Výše uvedená čísla ale potvrzují i Hospodářské noviny (i když samozřejmě v dlouhodobějším horizontu). Méně bytů než loni se v metropoli naposledy prodalo v roce 2012. Tedy v době, kdy se Česká republika začínalo zotavovat z nejhorší ekonomické recese za poslední desítky let. Celkový počet prodaných nemovitostí se v roce 2018 podle údajů společností Trigema, Central Group a Skanska Reality zastavil na čísle pět tisíc. To je o pět set méně než v roce 2017. Sestupný trend v prodeji nových bytů v metropoli pokračoval už čtvrtým rokem v řadě. Vedle toho realitní trh zažil výrazný milník: průměrné ceny novostaveb od roku 2017 vzrostly o čtvrtinu a vůbec poprvé překročily hranici 100 tisíc korun za metr čtvereční. Ještě před několika lety tato částka představovala hranici luxusního bydlení (zdroj: https://ekonom.ihned.cz/c1-66519820-central-group-vede-ekospol-ztraci).

Graf č. 2: Horní graf ukazuje počet prodaných bytů v Praze podle obvodů (meziroční změna v procentech). Dolní zase vykazuje celkový roční prodej nových bytů v Praze.

jarvis_5c88f5d9498ec24570a36cf5

Zdroj: https://ekonom.ihned.cz/c1-66519820-central-group-vede-ekospol-ztraci, vlastní zpracování, 2019

Mgr. Petr Jezdinský