Prodej unikátního domu na pražské Hanspaulce

8.8.2018

Vážené dámy a vážení pánové, milí čtenáři, pan Karel Jindra, aktuálně ve výhradním zastoupení nabízí k prodeji zajímavý dům na pražské Hanspaulce, jedné z nejprestižnějších adres v metropoli. V rámci hlavního města se jedná o jednu z nejlepších a nejvyhledávanějších rezidenčních částí díky atmosféře, kterou dokresluje množství parků i unikátní architektura budov spolu s úchvatným výhledem na velkou část Prahy. S prodávanou nemovitostí vás nejdříve seznámíme, abychom posléze prostřednictvím našeho článku podnikli výlet do této krásné části metropole.

Imobilie z přelomu 19. a 20. století byla naposledy citlivě přestavěna v sedmdesátých letech minulého století a disponuje potenciálem 300m2 podlahové plochy. Je zděná, nepodsklepená a vyznačuje se napojením na nové inženýrské sítě.

w123h87-k46fe-10728-prodej-rodinne-domy-174m2-hanspaulka-04-d3cea7

Přístup do budovy je z jednosměrné, velmi klidné ulice, která leží mimo veškerou dopravní zátěž.

w123h87-k9b77-bc39c-prodej-rodinne-domy-174m2-hanspaulka-13-fe02ca

K dispozici je garáž se dvěma dalšími parkovacími místy na vlastním pozemku. Terasa v prvním patře směřuje do zahrady o výměře 307 m čtverečních. Ta se nachází na jihozápadní straně budovy s průhledem do sousedních zahrad, jejichž zeleň vytváří dohromady jeden velký celek.

w123h87-kf0b0-b41aa-prodej-rodinne-domy-174m2-hanspaulka-17-63fd6f

w123h87-kbedf-4c1cb-prodej-rodinne-domy-174m2-hanspaulka-14-56cd85

Pro lepší charakteristiku nemovitosti jsme vytvořili přehlednou tabulku.

Kategorie

Rodinné domy

Lokalita

Na Fišerce, Praha - Dejvice

Okres

Hlavní město Praha

Velikost

5 a více pokojů

Plocha užitná

195 m²

Plocha podlahová

167 m²

Plocha pozemku

558 m²

Plocha zastavěná

134 m²

Počet podlaží

2

Stav

Před rekonstrukcí

Budova

Cihlová

Typ domu

Patrový

Poloha objektu

Řadový

Zástavba

Obytná

Energetická  náročnost budovy

G (PENB nedodán)

Zařízený

Ano

Míst k parkování

2

Parkování

ano

Garáž

ano

Počet garáží

1

Výtah

ne

Rozměry - výška stropu

2.6 m

Terasa

ano (18m²)

Komunikace

Asfaltová

Telekomunikace

Telefon

Doprava

Silnice, MHD

Voda

Dálkový vodovod

Elektřina

230V, 400V

Plyn

Plynovod

Odpad

Veřejná kanalizace

Pro bližší informace kontaktujte pana Karla Jindru,  a to na tel. č.: 777 985 353, resp. na e-mail: jindra@rkjuris.cz., který se již těší na Váš zájem.

Vážení čtenáři, i potenciální zájemci o tuto nemovitost, vzhledem k aktraktivnosti lokality pražské Hanspaulky“, kde se tento zajímavý dům nabízí k prodeji, pohoříme na tomto místě krátce i o této lukrativní čtvrti, o místě, které se vyznačuje nejen množstvím zeleně, řadou památek, jako je „např.“ zámeček Hanspaulka, vila armádního generála Aloise Eliáše či kostel svatého Matěje, bohatou architekturou a řadou stylových obchodů a kavárniček, nýbrž i mezinárodními školami. Samozřejmě, že na „pomyslné procházce“ navštívíme především oblast Na Fišerce, která se nejvíce dotýká naší prodávané nemovitosti. Ale jak vůbec vzniklo označení Hanspaulka?

hanspaulka-20-nggid043299-ngg0dyn-700x700x80-00f0w010c010r110f110r010t010

Zámeček Hanspaulka

zdroj: Praha neznámá, průvodce po pražských čtvrtích (https://www.prahaneznama.cz/praha-6/dejvice/hanspaulka-1-cast/), vlastní zpracování, 2018

Pozdně barokní zámeček s mansardovou střechou získal svůj název podle Hanse Paula Hippmanna, císařského rady, který jej nechal postavit po roce 1733. Podle křestních jmen vlastníka Hans Paul získala usedlost a později celá čtvrť své jméno. Současná architektonická podoba pak pochází z období po roce 1745, kdy byl zámek poškozen a následně rekonstruován. Po smrti H. P. Hippmanna často zámeček měnil majitele. Od roku 1922 jej vlastnilo hlavní město, které zde zřídilo Archeologické muzeum. V současnosti v krásně zrekonstruovaném zámečku sídlí Institut Václava Klause (zdroj a více na: http://usedlosti.ctrnactka.net/us01.htm),

hanspaulka-17-nggid043296-ngg0dyn-700x700x80-00f0w010c010r110f110r010t010

Vila armádního generála Aloise Eliáše

zdroj: Praha neznámá, průvodce po pražských čtvrtích (https://www.prahaneznama.cz/praha-6/dejvice/hanspaulka-1-cast/), vlastní zpracování, 2018

„Vilu si postavil generál Eliáš a jeho choť Jaroslava v letech 1928 – 1929. Pobývali v ní při svých pražských pobytech, pokud Eliáš jako vysoký důstojník nebyl převelen jinam. Do vily se vrátili definitivně v říjnu 1938. Československý politik a generál Ing. Alois Eliáš byl hrdina domácího odboje za 2. světové války a předseda protektorátní vlády. Za svou odbojovou činnost byl nacisty jako jediný předseda vlády okupovaného státu popraven.  S přijetím funkce ministerského předsedy po vzniku Protektorátu Čechy a Morava Eliáš dlouho váhal. Nakonec ji přijal se slovy: „Nevezmu-li to, dostanou to lumpové, vezmu-li to, oprátka mě nemine“. Jako předseda protektorátní vlády se Eliáš, přes navenek projevovanou loajalitu s nacistickým režimem, podílí na formování domácího českého protiněmeckého odboje. Zároveň udržuje styky s československou emigrací v Londýně, seskupenou kolem Eduarda Beneše. Přitom se v čele české autonomní vlády, kdy  určuje  směr celého vládního kabinetu, snaží o takzvanou retardační politiku. Cílem  bylo maximálně zpomalovat nacistický tlak, byla to všemožná sabotáž opatření nacistické správy.  Po příchodu Heydricha do protektorátu v září 1941 je Alois Eliáš osobně zatčen šéfem pražského gestapa a odsouzen k trestu smrti za velezradu, zemězradu a podporu nepřítele – trest není vykonán ihned, je odložen samotným Hitlerem. Generál Alois Eliáš byl popraven zastřelením v rámci takzvané druhé heydrichiády po atentátu na Heydricha na střelnici v Praze – Kobylisích 19. června roku 1942“ (https://www.prahaneznama.cz/praha-6/dejvice/hanspaulka-1-cast/).

Praha-Dejvice-kostel-sv-Matěje2014a

Kostel svatého Matěje

zdroj: wikipedia (https://cs.wikipedia.org/wiki/Hanspaulka), vlastní zpracování, 2018

Kostel svatého Matěje na Hanspaulce je malý, ale známý farní kostel ve II. vikariátu pražské diecéze. Původní kostel (rotunda), resp. kaple, stávala na místě dnešního kostela podle pověstí od roku 971. První spolehlivý historický zdroj zmiňuje kostel v roce 1404. Původní kostel byl zbořen v roce 1770 a na jeho místě byl ihned postaven nový, který byl vysvěcen v roce 1771. Byl vybudován ve stylu pozdního baroka a stal se dominantou celého okolí. Kostel tvoří přirozenou dominantu nejen přilehlému hřbitovu, na kterém jsou pohřbeny též význačné osobnosti českých dějin (např. architekt Pavel Janák). Ke kostelu sv. Matěje se konaly vždy na svátek sv. Matěje 24. února tradiční náboženské poutě. První záznam o pouti je z roku 1595. Jednalo se o první jarní pouť v Praze a byla vždy velmi hojně navštěvována. V době první republiky se jí účastnilo až 250 000 lidí. Po druhé světové válce ztratila pouť zcela náboženský charakter a změnila se pouze na zábavu. V roce 1960 byla Matějská pouť přesunuta na Letnou, poté se konala také v Modřanech a na Břevnově a od roku 1963 či 1964 se přesunula do prostor dnešního Výstaviště Praha (zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Hanspaulka).

Hanspaulka je vilová oblast v pražských Dejvicích, které zabírá spolu s vilovou oblastí Baba vyvýšené území nad údolím Šáreckého potoka. Název nese po císařskému radovi Janu Pavlu Hippmannovi, který dal v roce 1773 zbudovat barokně-rokokový zámeček, pojmenovaný po jeho křestních jménech Hans Paul (viz výše).

Existence vinice Fišerka je doložena již v polovině 16. století. Domek pro vinaře tu nechal v roce 1648 postavit primátor Nového Města Pavel Daniel Termanus (z tohoto důvodu se lze setkat i s názvem Termenka). Název usedlosti čp. 19 je spojován s dalším vlastníkem, staroměstským měšťanem Janem Ondřejem Fišerem. V roce 1857 získal Fišerku Filip Stanislav Kodym (1811 v Opočně – 1884 v Dejvicích). Po tomto lékaři, který zde zřídil pokusnou zahradu, do které jezdily pražské děti pro zábavné poučení o přírodních tajemstvích, bývá usedlost také zvána Kodymkou. A Kodymovi ji vlastní (s přestávkou komunistické totality) ještě dnes. Doktor Kodym se věnoval psaním naučných a popularizačních prací o moderním zemědělství, o přírodních vědách a zdravotní osvětě. Přečteme-li si jména některých jeho spisů („Hospodářský klíč: čtení o nejhlavnějších základech umění hospodářského, založeného na vědách přírodních“ nebo velmi populární „Zdravověda čili Nejlepší způsob, aby člověk svého života ve zdraví a vesele užiti a k tomu dlouhého věku dosáhnouti mohl“) – (zdroj a více na: http://nasregion.cz/praha/ze-starobylych-vinicnich-usedlosti-je-nyni-dobra-adresa-takova-je-dnesni-hanspaulka).

Se službami (resp. prodejem reality) naší Společné realitní a advokátní kanceláře JURIS REAL, spol. s r. o. je spojena další usedlost na Hanspaulce, a to Špitálka.

Roku 1573 odkoupil vinici Fišerka pražský arcibiskup Antonín Brus z Mohelnice, který byl zároveň velmistrem řádu křížovníků s červenou hvězdou. Křižovníci měli klášter, kterému se říkalo „špitál sv. Františka“, a máme tu poněkud krkolomnou cestu k názvu. Koncem 18. století byla usedlost čp. 12 přestavěna, od té doby sloužila Špitálka křížovníkům jako letní sídlo. Toto sídlo vlastnil i známý bankéř Jan Kollert (zdroj a více na: http://nasregion.cz/praha/ze-starobylych-vinicnich-usedlosti-je-nyni-dobra-adresa-takova-je-dnesni-hanspaulka).

Na vrchu jedné z nejhezčích dejvických ulic Na Kodymce, jež se nachází na pozemku někdejší pokusné zahrady, najdeme Mölzerovu vilu. Vila tzv. Mölzerova představuje velmi zdařilé dílo Františka Maria Černého (1903 v Praze – 1978 tamtéž), funkcionalistického architekta, žáka Pavla Janáka a Josefa Gočára. Především je ale Černý autorem nových věží Emauzského kláštera v Praze (1964-68). - (zdroj a více na: http://nasregion.cz/praha/ze-starobylych-vinicnich-usedlosti-je-nyni-dobra-adresa-takova-je-dnesni-hanspaulka).

Praha,_Dejvice,_Na_Kodymce_14,_Mölzerova_vila_čp._25

Mölzerova vila

zdroj: wikipedia, vlastní zpracování, 2018

Mgr. Petr Jezdinský