S příchodem zimy rostou rapidně ceny kvalitních rekreačních nemovitostí.

9.12.2018

Standardně totiž existuje nejnižší počet nabídek právě v zimním období, tj. tedy od prosince do ledna. Investice do rekreačních objektů jsou v současnosti na velkém vzestupu. Největší zájem je samozřejmě o lokality blízko velkých měst s dobrou dojezdovou vzdáleností (max. 30 minut až jedna hodina) do zaměstnání. Trend chat a chalup se tak vrací. Je to také způsobeno tím, že byty jsou pro velkou množinu občanů v tuzemsku nedostupné, a někteří lidé do nájmu (pozn. „do cizího“) „prostě“ jít nechtějí. Česká republika přitom představuje chatařskou a chalupářskou velmoc. Tuto skutečnost nelze mylně přisuzovat pouze tzv. normalizaci, nýbrž faktu, že Češi vždy tíhli k přírodě. První trampské osady vznikaly již za první republiky. Nadšením pro rekonstrukce a stavařinu současní chataři a chalupáři však zrovna neoplývají. Preferují rekreační reality v dobrém stavu, případně již po rekonstrukci. Chtějí se vyhnout nejrůznějším potížím např. se špatnou střechou, vlhkostí nebo narušenými stavebními základy. Současní chataři a chalupáři vyhledávají zejména klid a místo pro relaxaci a odpočinek.

Chalupy jsou obvykle přestavěné vesnické domky na okraji obcí, popř. rodinné domy na samotách a odlehlých místech, původně mnohdy určené k celoročnímu bydlení, v současné době určené především k pasivní rekreaci.

Současní vlastníci je tak mnohdy používají k víkendovému odpočinku, jako druhou domácnost k bytu ve velkém městě, kde se zdržují v pracovní dny. V důchodovém věku se pak senioři rádi do chalup stěhují na celý rok.

Avšak velmi problematické může být zřízení trvalého bydliště. Rozlišuje se jak číslo popisné (budovy pro rekreaci), tak i evidenční (budova určená k bydlení, či jinak zkolaudovaná). V tomto označení může nastat problém a na příslušném stavebním odboru obecního úřadu vám sdělí, jestli je chata či chalupa vhodná k trvalému bydlení.

Se stěhováním na chalupu je ale nutné počítat vždy s rozsáhlejší rekonstrukcí a pochopitelně i většími finančními náklady. Velmi často žadatelé ale narážejí na překážku, která se týká neexistence příjezdové komunikace k chatě nebo chalupě. Ne vždy totiž cesta naleží k imobilii či stejnému vlastníkovi. V obdobných případech se v aplikační praxi zřizuje věcné břemeno.

Podle ustanovení § 14 odst. 2 vyhlášky č. 441/2013 Sb., kterou se provádí zákon o oceňování majetku č. 151/1997 Sb., ve znění pozdějších předpisu (dále jen „vyhláška“) je rekreační chata: „Stavba s obestavěným prostorem nejvýše 360 m3 a se zastavěnou plochou nejvýše 80 m2, včetně verand, vstupů a podsklepených teras, a má nejvýše jedno nadzemní podlaží a podkroví a může být i podsklepená.“ Podle ustanovení § 14 odst. 3 je zahrádkářská chata: „Stavba s obestavěným prostorem nejvýše 110 m3 a zastavěnou plochou nejvýše 25 m2, včetně verand, vstupů a podsklepených teras, má nejvýše jedno nadzemní podlaží a podkroví a může být podsklepená.“

Monika Kaplanová, vedoucí pobočky Společné realitní a advokátní kanceláře JURIS REAL, spol. s r. o. v České Lípě, která disponuje tel. č.: 777 133 130, resp. e-mailem: kaplanova@rkjuris.cz nabízí přítom právě teď k prodeji rekreační chatu s číslem evidenčním na parcele o velikosti 56 m2. Celková rozloha pozemku je dokonce 3 004 m2. Chata je umístěna na velice klidném okraji města Mělník, v ulici Vinohradská a je napojena na elektřinu 230 V i 380 V. K dispozici je vodovodní řád, který je umístěn přímo u chaty. Na pozemku je zapuštěný bazén. Jde o lokalitu s rozvíjející se zástavbou rodinných domů. Pozemek lze využít dle územního plánu také právě ke stavbě rodinného domu. Více o této nabízené nemovitosti naleznete na: http://www.rkjuris.cz/prodej-chata-melnik-okres-melnik-prodej-chata-50m2-melnik-259.

Obrázek č. 1: Pohled na nabízenou chatu

w920h500wm8-bf659-prodej-chata-0m2-melnik-p1230104-fb7b74

 

Obrázek č. 2: Pohled na krásně udržovanou zahradu a velký pozemek

whn1024x1024wm8-dacf0-prodej-chata-0m2-melnik-p1230120-9c8d5e

 

Obrázek č. 3: Další pohled do zahrady

w123h87-ka900-a2612-prodej-pozemku-pro-bydleni-3004m2-melnik-2018-melnik-zahrada-002-3e92b4

Mgr. Petr Jezdinský