Společná realitní a advokátní kancelář JURIS REAL, spol. s r. o. nabízí k prodeji jedinečný stavební pozemek s projektem rodinného domu v unikátní poloze u Lipenské přehrady.

22.1.2019

Cílem dnešního pojednání není váženým čtenářům, milovníkům přírody, nadšeným sportovcům nebo privátním investorům ani tak přiblížit prodávaný pozemek s projektem rodinného domu v malebné vesnici Nové Domky v části obce Loučovice. Tuto roli plní dostatečně inzerát prodávané reality s kontaktními údaji: Bc. Juliet Káňová, tel. č. 725 882 617, kanova@rkjuris.cz, nýbrž přiblížit krásy okolní přírody, která byla pro normální našince za minulého režimu do roku 1989 díky blízkosti hranice s Rakouskem zapovězena. Stejně tak Vám v dnešní aktualitě přineseme informace o zimních a letních aktivitách v blízkosti nabízené imobilie.

Obrázek č. 1: Pohled na poklidnou hladinu jezera

w920h500wm1-41773-prodej-pozemky-pro-bydleni-823-m2-nove-domky-lipno-nad-vltavou-adsc-0489-82aed9

Zdroj: Společná realitní a advokátní kancelář JURIS REAL, spol. s r. o., vlastní zpracování, 2019

Obrázek č. 2: Mapka Vodní nádrže Lipno

data=4MvIgNY2dV9UfYS3IA9-A46rCvFGmtfmYSXqQX1xbrRHMZ2w0I9j251-N-UEuty_a-ei_xZuUSYqJ_WjCvPcH1_X8LitDSh

Zdroj: Google, vlastní zpracování, 2019

Obrázek č. 3: Mapka okolí s místopisným označením

images

Zdroj: turistické průvodce, vlastní zpracování, 2019

Samotné Nové Domky se nachází asi 3 km na západ od Loučovic. Nové Domky leží v katastrálním území Kapličky, což je po druhé světové válce a po násilném vystěhování německy mluvícího obyvatelstva zaniklá obec, která tak představuje jedno z mnoha mement s obdobně pohnutým osudem z doby nesvobody na české straně Šumavy a nejen na Šumavě. V pahorkatině Smrčiny, v Českém lese, na již uvedené Šumavě, v Novohradských horách, v České Kanadě, na Jižní Moravě nebo v Podyjí takto zanikly stovky obcí, protože jednoduše ležely v hraničním pásmu, kam mohli vkročit jen příslušníci Pohraniční stráže.

Obrázek č. 4: Pohled na již zaniklou obec Kapličky

094137 kaplicky1_s

Zdroj a více na: http://www.zanikleobce.cz/index.php?obec=634, vlastní zpracování, 2019

Obrázek č. 5: Usedlost č. p. 14 Nové Domky (Loučovice)

Nove_Domky_14

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Nov%C3%A9_Domky_(Lou%C4%8Dovice), vlastní zpracování, 2019

Když odhlédneme od skutečnosti, že hned u inzerovaného pozemku se nachází cyklostezska, vedle toho, že v zimě si už na vlastním pozemku můžete nazout běžky a vyrazit do přírody, tak v okolí obce existuje nespočet turistických zajímavostí, pakliže nehodláte jen lenošit, houbařit, v zimě bruslit na zamrzlém největším umělém jezeře v České republice (pozn. Jsme přeci zemí Jaromíra Jágra a Martiny Sáblíkové) nebo se koupat v „Jihočeském moři“. K těm nejzajímavějším patří zcela jistě přehradní nádrž Lipno. Přímo v katastru obce se nacházejí chráněná území Přírodní park Vyšebrodsko, Medvědí hora (přírodní památka), Rašeliniště Kapličky, Uhlířský vrch (přírodní památka) a národní přírodní rezervace Čertova stěna a Luč. Nejznámějším skalním útvarem je skalní hradba Čertovy stěny s kamenným mořem, kterou dle pověsti vytvořil ďábel jako hráz, která by zadržela vodu a zaplavila tak klášter ve Vyšším Brodě. Naštěstí se tak nestalo a tak místní obyvatelé i turisté mají v současnosti možnost obdivovat krásu Vyšebrodského kláštera (informace k zajímavému výletu včetně interaktivní prohlídky můžete nalézt na: https://www.klastervyssibrod.cz/).  Mezi Loučovicemi a Vyšším Brodem se nachází jedna z nejobtížnějších vodáckých tratí na světě – Čertovy proudy, kde se i mj. konalo mistrovství světa v raftingu v roce 2003. Naproti tomu na vodní trase od Lipenské hráze do Loučovic se pořádá mistrovství republiky ve sjezdu a slalomu na divoké vodě (zdroj a více na: https://www.masrozkvet.cz/o-mas/uzemi-mas/obce-na-sumave-a-lipensku/loucovice-nove-domky). Bezesporu velmi zajímavá je i obec Přední Výtoň s kostelem svatého Filipa a Jakuba, resp. s nejvýše položenou zříceninou hradu, tj. Vítkovým kamenem.

Obrázek č. 6: Kostel sv. Filipa a Jakuba v Přední Výtoni

250px-PredniVyton

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/P%C5%99edn%C3%AD_V%C3%BDto%C5%88, vlastní zpracování, 2019

Obrázek č. 7: Zřícenina Vítkův kámen

tomas_1

Zdroj: https://www.prednivyton.cz/fotogalerie/fotogalerie/, vlastní zpracování, 2019

Obrázek č. 8: Klášter ve Vyšším Brodě

250px-Vyssi_Brod_Vysebrodsky_klaster

Zdroj a více na: https://cs.wikipedia.org/wiki/Vy%C5%A1ebrodsk%C3%BD_kl%C3%A1%C5%A1ter, vlastní zpracování, 2019

Jestliže v případě obce Přední Výtoň či města Vyšší Brod hovoříme o turistických či kulturních pamětihodnostech, tak obec Lipno nad Vltavou je nutné spojovat především se sportovními aktivitami, především pak s nejlepším lyžařským (sjezdovým) areálem pro rodiny s dětmi v České republice, který se nachází na Kramolíně (pozn. Skiareál Lipno). Celková délka sjezdových tratí činí 11, 7 km a je to více, než má např. Harrachov a další krkonošská střediska!

Obrázek č. 9: Mapa skiareálu se třemi čtyřsedačkami a několika sjezdovkami

optimized

Zdroj: https://www.lipnolakeresort.cz/skiareal-lipno-rodinna-pohoda-na-lipne, vlastní zpracování, 2019

V případě nepřízně počasí se určitě vyplatí zejména s dětmi navštívit malý lyžařský areál Sternstein-Bad Leonfelden na rakouské straně Šumavy, který je od naší lokace vzdálený zhruba 25 km. Tento malý areál totiž nabízí zhruba 2 roky starou tzv. kombinovanou lanovku jak se sedačkami, tak i kabinkami, do kterých se lze např. při hustém sněžení schovat. Ten samý komfort v podobě jedné kabinkové lanovky s mezistanicí a třemi čtyřsedačkami nabízí i vůbec nejlepší a největší lyžařské středisko na české, rakouské a bavorské straně Šumavy (větší i než Grosser Arber-Velký Javor u Železné Rudy), kterým je Hochficht, jenž je vzdálený od prodávané reality zhruba 40 km. Škoda jen, že přes odpor ekologů nemohla být na Hochficht postavená lanovka z České republiky. Tento propojený areál (!!!na rozdíl od Špindlerova Mlýna s dosud „lyžařsky odděleným“ Svatým Petrem a Medvědínem!!!) disponuje celkem 20, 8 km sjezdových tratí!

Obrázek č. 10: Sternstein Express (dolní stanice kombinované lanovky)

1805_bahn5

Zdroj: http://www.sternstein.at/seite/10309-Lage_Pisten, vlastní zpracování, 2019

Obrázek č. 11: Mapa sjezdových tratí v lyžařském areálu Hochficht

25744ca5198f9903_d31e7a1a8b82d357

Zdroj a více informací na: https://www.bergfex.cz/hochficht/, vlastní zpracování, 2019

Obrázek č. 12: Pohled na kabinkovou lanovku a jednu ze sjezdovek v lyžařském areálu Hochficht

hochficht-kabinkova-lanovka

Zdroj: https://www.lipno-sternstein-hochficht.cz/hochficht-sleva-grenzgenial, vlastní zpracování, 2019

Další aktivitou, na kterou je nutné upozornit v zimním období je: Bruslařská ledová magistrála Lipno - Frymburk. Bruslení na zamrzlé hladině lipenského jezera patří k nejoblíbenějším zimním radovánkám a přitahuje tisíce návštěvníků z celé České republiky, ale i ze zahraničí, a to i např. z "rychlobruslařského" Nizozemí. Jakmile dosáhne led bezpečné tloušťky, je mezi obcemi Lipno nad Vltavou, Frymburk a Přední Výtoň pravidelně upravována nejlepší bruslařská dráhy v ČR, která měří skoro 11 km. Bruslařská dráha je doslova dálnice 6-8 m široká a vstup na ní je zdarma (zdroj a více na: https://www.lipnolakeresort.cz/brusleni-na-zamrzlem-lipne). 

Celé Lipno ale nabízí i volnočasové využití v době nepříznivého počasí! Kromě Aquaworldu Lipno, Aquaparku Frymburk, Wellness centra Frymburk přispívá pro aktivní trávení volného času také nabídka Sportarény Lipno. Uvnitř tohoto komplexu naleznete hřiště na tenis, squash, badminton a stolní tenis. Zajímavostí je golfový simulátor, součástí areálu je i vnitřní lezecká stěna a velké fitness centrum. Místní restaurace s barem je propojena do bowling centra se 4 drahami (zdroj na: https://www.lipnolakeresort.cz/sport-pod-strechou-na-lipne).

Ale to není všechno, neboť Lipno nabízí i dvě bobové dráhy a hlavně také magistrálu pro klasické lyžování!

Jedná se o příjemný běžkařský areál s celkem 43 km strojově rolbou a skútrem upravovaných pestrých lyžařských stop vedoucích částečně po zalesněném hřebenu mezi Frymburkem a Lipnem, čátečně po loukách a pastvinách nad Frymburkem v okolí Svatoniny Lhoty a částečně po zamrzlém a zasněženém lipenském jezeru. Stopy se upravují v nadmořské výšce 720 – 920 m.n.m. Na tuto běžkařskou dráhu, která není na rozdíl od podobných sportovišť v Rakousku zpoplatněná, se můžete v klidu napojit i z nabízeného pozemku (viz níže – přiložená mapka)!

Obrázek č. 13: Mapka běžkařských tras nejen v okolí nabízené reality

Mapa-bezky-lipno-frymburk

Zdroj a více na: https://www.lipnocentrum.cz/lyzarsky-bezecky-areal-frymburk-lipno, vlastní zpracování, 2019

Lipno ale žije na jaře i v létě, kdy si můžete zaplavat či zarybařit v jezeře, jít na houby či vyrazit na kole, koloběžce či inline bruslích na „luxusní asfaltovku“, která vede kolem jezera! Tato zmíněná cyklostezka je ve svém úseku Lipno nad Vltavou – Frymburk dokonce večer osvětlena. Díky blízkosti jezera disponuje uvedená cyklostezka samozřejmě i velmi příznivým profilem tratě příhodným pro rodiny s dětmi.

Pro náročnější cyklisty je připravená i zcela nová 5 km dlouhá lesní cyklotrasa pro horská kola vedená neustále se mírně svažujícím terénem s mnoha hrby a klopenými zatáčkami. Je citlivě vystavena tak, aby ji zvládly sjet bez problémů i menší děti, a proto je vhodná pro celé rodiny. Na její start pod vrcholem Kramolín se dostanete buď náročnějším stoupáním na kole nebo můžete využít čtyřsedačkové lanové dráhy Jezerní, která vás na Kramolín vyveze.

Obrázek č. 14: Mapka floutrejlové trasy

floutrejl-mapa

Zdroj a více na: https://www.lipno.info/zazitky/floutrejl-rodinna-terenni-cyklotrasa.html, vlastní zpracování, 2019

Úplnou samozřejmostí pro nejnáročnější bikery je pak na Lipně i bike park se třemi dráhami o celkové délce 8 km.

Pro rekreační sportovce, děti, rodiče, dědečky a babičky je pak v Lipně nad Vltavou k dispozici: Adventure golf, resp. 18 jamkový golf v botanické zahradě mezi dvěma jezírky a vodopádem (viz interaktivní video na: https://www.lipnolakeresort.cz/golf-na-lipne). Pro náročnější golfisty se pak nejblíže nachází golfové hřiště SternGartl v Rakousku, vzdálené jen půlhodiny cesty (resp. 35 km) od Lipna nad Vltavou. Dalšími velmi známými golfovými resorty jsou české: Golf Hluboká (viz: http://www.golfhluboka.cz/) a Golf Club Český Krumlov (viz: https://gcceskykrumlov.cz/), a v neposlední řadě golfisty velmi oceňovaný rakouský: Golfpark Böhmerwald. To přitom platí za jedno z nelépe udržovaných golfových hřišť v Rakousku (viz: https://boehmerwaldgolf.at/golfpark).

Obrázek č. 15: Golf Park Böhmerwald

download

Zdroj: Golf Park Böhmerwald, vlastní zpracování, 2019

To nejlepší jsme si ale nechali na úplný závěr! Jedná se o tzv. stezku korunami stromů, kterou můžete navštívit v každém ročním období. Z nádherného výhledu můžete pozorovat nejen okolní Šumavu, ale i Novohradské hory a při dobré viditelnosti i vrcholky Alp. Tajným tipem je pak návštěva „Stezky“ ve večerních hodinách, kdy nejen děti mohou vidět, jak se zvířata v lese ukládají ke spánku (více včetně virtuální prohlídky naleznete na: https://www.stezkakorunamistromu.cz/).

Obrázek č. 16: Pozorování západu slunce v letních měsích na Stezce korunami stromů

1000x1000-1453036353-stezka-15

Zdroj: a více na: https://www.stezkakorunamistromu.cz/, vlastní zpracování, 2019

Vážení klienti, milí čtenáři, i díky tomu, že je v současné době oblast Lipna tuzemskou „Jedničkou“ v cestovním ruchu, jak se právě lze přesvědčit výše, představuje prodávaná nemovitost, tj. stavební pozemek s projektem rodinného domu obrovský potenciál nejen ohledně vlastního rezidenčního bydlení, nýbrž i v oblasti investic do nemovitostí.

Mgr. Petr Jezdinský