Starší byty jsou v metropoli podle studie Trigemy šestkrát dražší než na Ústecku.

8.3.2018

Ceny starších bytů v hlavním městě byly na konci loňského roku více než šestkrát vyšší než v nejlevnějším Ústeckém kraji. Zatímco v Praze stál metr čtvereční v průměru 80.504 korun, na Ústecku 13.213 korun. Toto zjištění vyplývá ze statistik developerské firmy Trigema.

Realitní trh táhnou především Praha a Brno. Obě největší aglomerace v ČR, které jsou taktéž významným zdrojem pracovních příležitostí, vyvolávají navíc zvýšený zájem o bydlení u svých sousedů. Jak v případě nových bytů, tak i těch starších, patří Středočeský a Jihomoravský k těm velkým realitním lokalitám, kde jsou kupní ceny za starší bydlení jedny z nejvyšších.

Průměrná cena staršího bytu v Praze je v komparaci s průměrem za mimopražské regiony vyšší asi o 160 procent. S velkým odstupem následují Jihomoravský (50.652 Kč), Středočeský (40.583 Kč) a Plzeňský kraj (37.690 Kč).

Naopak po Ústeckém kraji jsou starší byty nejlevnější v Moravskoslezském (20.207 Kč) a Karlovarském kraji (28.509 Kč).

Výrazné rozdíly existují taktéž v cenách jednotlivých bytů, které se na trhu nabízejí.

Nejdražší v Pařížské ulici v Praze stojí 122 milionů korun. Jde o mezonetový byt v šestém a sedmém nadzemním podlaží činžovního domu. Interiér vyššího podlaží je tvořen obývacím pokojem, kuchyní, dvěma ložnicemi, pracovnou, dvěma koupelnami, samostatnou toaletou a halou. Nižší podlaží se skládá ze dvou pracoven, terasy s výhledem na Pražský hrad, ložnice s koupelnou a šatnou, komory a galerie. Soukromý výtah vede přímo do bytu.

Výraznou skupinu starších bytů, které směřují do prodeje, představují byty v panelových domech. Na Praze 4 a 5 jich je relativně dost, a proto také představují z pohledu celého hlavního města lokality, kde se dá takové bydlení sehnat o mnoho snadněji, než je tomu v jiných městských částech. Kvalita takových bytů bývá ale relativně nízká, čemuž odpovídají také jejich ceny.

V rámci hlavního města je nejdražší Praha 1 s průměrnou cenou 157.148 korun za metr čtvereční. Naopak nejlevnější Praze 4 jsou ceny starších bytů o 55 procent levnější.

Analýza společnosti Trigema evidovala ve čtvrtém čtvrtletí v Praze 7.270 a v regionech 46.650 starších bytů, které se nabízely k prodeji. Nejvíce jich bylo v Moravskoslezském kraji, téměř 8700. Naopak nejméně na Vysočině to bylo jen zhruba 900 bytů. V Praze se ve sledovaném období nabídka soustředila zejména na čtvrtou a pátou městskou část.

Mgr. Petr Jezdinský