Švýcaři ve velkém preferují bydlení v nájmu.

16.7.2019

Vážení čtenáři a klienti, už jsme na několika místech našich webových stránek: www.rkjuris.cz uváděli, že pro německy hovořící země je obvyklé bydlení právě v nájemních bytech, a to namísto vlastnického bydlení. Tuto kauzalitu si dnes potvrdíme na případě Švýcarska. Navíc je doba dovolených a Švýcarsko je velmi okouzlující země.

Obrázek č. 1: Mapa švýcarských kantonů v němčině

400px-Switzerland,_administrative_divisions_-_de_-_colored.svg

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%A0v%C3%BDcarsko, vlastní zpracování, 2019

Obrázek č. 2: Jazykové rozdělení "čtyřjazyčného" Švýcarska I, kde "jazykovové" hranice v žádném případě nekopírují ty kantonální, kdy největší kanton Graubünden je německy, italsky a rétorománsky hovořící, kanton Valais/Wallis s např. Zermattem francouzsky a německy mluvící, kanton Bern např. s městem Biel (Bienne) německy a francouzsky hovořící a kanton Fribourg/Freiburg francouzsky a německy mluvící.

350px-Sprachen_CH_2000_EN.svg

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%A0v%C3%BDcarsko, vlastní zpracování, 2019

Obrázek č. 3: Jazykové rozdělení Švýcarska II (pozn. Červená oblast je německy mluvící, žlutá rétorománsky hovořící, zelená italsky mluvící a modrá francouzsky hovořící.).

KM10-20584-00-c-polg-2017-d-computed_thumbnail

Zdroj: https://www.bfs.admin.ch/bfs/de/home/statistiken/kataloge-datenbanken/karten.assetdetail.2543289.html, vlastní zpracování, 2019

Ceny bytů v Curychu šplhají do desítek milionů. Bydlení v nájmu tak představuje pro spoustu občanů dostupnější formu. Nicméně i v tomto případě ale ceny v poslední době rostou.

Obrázek č. 4: Celkový pohled na historický Curych, který leží na pravém břehu řeky Limmat.

220px-Zurich-stadt

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Curych, vlastní zpracování, 2019

Obrázek č. 5: Město Curych, kterým protéká řeka Limmat.

svycarsko-zurich-panorama

Zdroj: https://www.mundo.cz/svycarsko/curych, vlastní zpracování, 2019

Měsíční pronájem v největším městě Švýcarska se v červnu v meziroční komparaci zvýšil skoro u všech bytových kategorií. Průměrná cena měsíčního nájemného v Curychu tak v přepočtu činí 45 tisíc korun.

Obrázek č. 6: Schauspielhaus, jedno z nejvýznamnějších divadel v německojazyčných zemích

svycarsko-curych-schauspielhaus

Zdroj: https://www.mundo.cz/svycarsko/curych, vlastní zpracování, 2019

Pronájem jednopokojového bytu vyjde v centru Curychu na více než 1 700 švýcarských franků za měsíc (tj. skoro 39 tisíc korun). Ty nejdražší stojí přes dva tisíce (45 tisíc korun). Toto zjištění vykazuje červencová statistika webové stránky Numbeo.

Celková průměrná cena v rámci celého Curychu se pohybuje kolem 1 350 švýcarských franků (tj. 30 tis. Švýcarských franků), v meziroční komparaci klesla zhruba o jedno procento, jak uvádí červnová statistika realitního webu Immomapper, který se věnuje švýcarskému realitnímu trhu.

Naopak cena průměrného měsíčního nájmu u větších bytů roste. Dvoupokojové byty teď stojí průměrně dva tisíce švýcarských franků za měsíc (45 tisíc korun). Třípokojové necelé dva a půl tisíce (57 tisíc) a čtyřpokojové přes tři tisíce (68 tisíc korun).

Obrázek č. 7: V kavárně a baru Cabaret Voltaire vzniklo hnutí dada.

svycarsko-curych-cabaret-voltaire

Zdroj: https://www.mundo.cz/svycarsko/curych, vlastní zpracování, 2019

Obrázek č. 8: Bahnhofstrasse, jedna z nejdražších nákupních ulic na světě

svycarsko-curych-bahnhofstrasse

Zdroj: https://www.mundo.cz/svycarsko/curych, vlastní zpracování, 2019

Objektivní data pro samotné město Curych sice nejsou k dispozici, nicméně národní (švýcarská) statistika ukazuje, že 60 procent Švýcarů bydlí v nájmu.

„Kritéria pro udělení hypotečního úvěru založené na teoretické pětiprocentní úrokové sazbě představují pro průměrně vydělávajícího stále více nepřekonatelnou překážku,“ vysvětluje poskytovatel hypoték MoneyPark.

„Vzhledem k aktuálním nízkým úrokovým sazbám, kdy lze uzavřít hypotéky s desetiletou fixací za méně než jednoprocentní úrok, jsou platná kritéria pro udělení hypotečního úvěru velmi omezující,“ dodává server.

Průběžně přitom rostou i ceny imobilií v Curychu. Prodejní cena se v Curychu v uplynulém roce zvýšila o 3, 5 procenta. Čtyřpokojový byt o rozloze 120 až 180 m2 v centru Curychu stál loni průměrně 1, 43 milionu (32 milionů korun).

V komparaci s rokem 2016 se cena zvýšila o 36 procent, ukazuje statistika MoneyPark. Vysoké ceny bydlení ale zájemce o bydlení v největším švýcarském městě neodradí. Za dvacet let podle průzkumu MoneyPark vzroste populace Curychu ze současných 400 tisíc na přibližně 520 tisíc obyvatel.

Už na počátku naší aktuality (stejně jako v jiných článcích) jsme hovořili o tom, že větší koncentrace nájemního bydlení existuje v německojazyčných zemích, které jsou tím méně náchylné na hypoteční krize (než např. Česká republika, Irsko či Španělsko). Proto nikoho na tomto místě nepřekvapí např. slova Zdeňka Lukeše, předního historika architektury o vídeňském Karl-Marx-Hofu.

„Karl-Marx-Hof ve vídeňském Heiligenstadtu nedaleko Dunaje a Donaukanalu patří k největším budovám Evropy – má víc než kilometr na délku. Jde o velkoryse pojatou městskou sociální výstavbu, symptomatickou pro období, kdy se na vídeňské radnici na šestnáct let usadili sociální demokraté v čele se starosty Jakobem Reumannem a jeho nástupcem Karlem Seitzem. Toto období, nazývané Rotes Wien (rudá Vídeň), následovalo po první světové válce a rozpadu monarchie, kdy se země náhle ocitla v těžké sociální situaci. Nebyla práce, Rakousko zaplavily tisíce imigrantů, vracelo se do ní mnoho válečných invalidů a obecně vládla deziluze spojená s hospodářskou i finanční krizí a hyperinflací. Vítězná strana se proto rozhodla vybudovat velkorysý sociální program, jehož součástí byla i výstavba takzvaných hofů – rozlehlých obytných souborů s malými byty a sociálním zařízením, k němuž patřily mateřské školy, prádelny, jídelny, ale i knihovny nebo ordinace lékařů a další služby. Typickým prvkem byly i zelené plochy podél těchto staveb nebo ve vnitroblocích. Stavby byly také jednotně označeny plastickými červenými písmeny s městským znakem a pojmenovány po významných osobnostech. Tak vznikl nejen Karl-Marx-Hof, ale také Friedrich-Engels-Hof, George-Washington Hof a mnohé další „Hofy“. Tato tradice městské sociální výstavby ostatně přetrvala ve Vídni dodnes. Zvláštní vyhláška, umožňující realizaci těchto „Gemeindebau“ (komunitních staveb), zajišťovala, že pozemky pro ně město poskytne se značnou slevou. Dotované budovy v zeleni obsahovaly malé byty, které byly přednostně poskytovány válečným invalidům, vdovám s dětmi a dalším sociálně slabým lidem (zdroj a více na: https://www.lidovky.cz/relax/design/karl-marx-hof-jeden-ze-symbolu-takzvane-rude-vidne.A160711_152118_ln-bydleni_toh).

Tento článek přitom koncipujeme v době, kdy se snižuje pro naše občany dostupnost bydlení v České republice, a to nejen v osobním vlastnictví, nýbrž roste i nájemné. Navíc řada měst a obcí, jako je např. Lysá nad Labem, vůbec de facto nedisponují sociálními byty, a naopak své bytové fondy v kontrastu k výše uvedenému v současné době privatizují, "aby prý bylo na investice".

Obrázek č. 9: Karl-Marx-Hof, v současnosti lukrativní vídeňská adresa, kde bydlí generace dělníků i např. lékařů bez sociálního napětí.

Das_Rote_Wien_Pressefoto_02

Zdroj: https://artalk.cz/2019/06/20/sede-vystavy-o-rude-vidni/?fbclid=IwAR1bJOaG8k82w9umyRz9t06W4O0zTTUa7sjBv0DpjPRj3AzTKF30axK9LT4, vlastní zpracování, 2019

Obrázek č. 10: Karl-Marx-Hof, průčelí budovy s plaveckým bazénem

Das_Rote_Wien_Pressefoto_08

Zdroj: https://artalk.cz/2019/06/20/sede-vystavy-o-rude-vidni/?fbclid=IwAR1bJOaG8k82w9umyRz9t06W4O0zTTUa7sjBv0DpjPRj3AzTKF30axK9LT4, vlastní zpracování, 2019

Mgr. Petr Jezdinský (s využitím deníku E15)