Univerzitní studenti budou v následujících týdnech poptávat ve velkém byty k pronájmu.

8.8.2019

Vážení návštěvníci našich webových stránek, vysokoškoláci, kteří nedostali kolej nebo zkrátka dávají přednost tzv. privátu, mohou být zajímavou cílovou skupinou pro vlastníky investičních bytů, a to jak ve velkých, tak i v menších univerzitních městech. Poptávka po pronájmech z jejich strany je nejsilnější právě v průběhu srpna a navíc nároky na vybavení a stav bytu jsou u studentů nižší než u jiných potenciálních nájemců.

Začátek semestru je u vysokoškolských studentů, na rozdíl od zbytku studentů, posunutý na konec září. V průběhu měsíce srpna se nově přijatí studenti dozvídají, kdo z nich dostal místo na koleji a kdo se podle tzv. dojezdové vzdálenosti (dojezdnosti) nevešel. V tomto období tak logicky prudce stoupá poptávka po pronájmech „studentského“ typu. Studenti preferují buď co nejmenší a nejlevnější byty k pronájmu, ještě ve větší míře ale byty vhodné ke spolubydlení tří až pětičlenných skupin, kdy je pak nájemné na jednoho nižší. To z nich dělá slibnou cílovou skupinu pro majitele větších, ne příliš dobře vybavených bytů. Realitní makléři se navíc shodují na skutečnosti, že při zacílení přímo na studenty lze nastavit nájemné o něco výš, než je ve srovnatelných realitách typické. Zásadní je, aby měsíční finanční částka na jednoho studenta výrazně nepřekročila sumu, kterou by platil na kolejích. A pomůže, jestliže jsou naplněny některé ze základních parametrů, které studenti u pronajímaných bytů vyhledávají. Mezi nejčastější požadavky studujících nájemců patří podle makléřů neprůchozí pokoje. Dávají rovněž přednost alespoň základnímu vybavení bytu, ocení postele, ledničku, pračku. Mezi negativa, která jsou spojena s pronajímáním mladým lidem, patří větší opotřebení zařízení a spotřebičů, což lze ale řešit vyšší kaucí. Generelně bývají studenti považováni za dobré nájemce, se kterými není problém uzavřít smlouvu na dobu určitou, po jejímž uplynutí obvykle bez problému odcházejí. V letních měsících se tak nabízí možnost využití bytu na krátkodobé pronájmy, které bývají ještě výhodnější. Při výběru konkrétní lokality je podstatné uvážit několik faktorů. Studentské byty by se logicky měly nacházet v těsné blízkosti fakult, popř. na trase MHD, tak aby studenti ráno necestovali déle než dvacet minut. Je taktéž třeba se vyhnout sociálně vyloučeným lokalitám.

Obrázek č. 1: Vstupní dvůr Karolina

220px-Praha_Karolinum_ext_2

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Karolinum, vlastní zpracování, 2019

Např. v Brně se každý školní rok potřebuje někde ubytovat až 70 tisíc studentů, kteří ve městě jinak nebydlí. Velká část z nich dává přednost pohodlnějšímu bydlení v privátu před kolejemi. Existují specifické skupiny vlastníků imobilií, kteří právě „Brněnské“ studenty preferují.

Obrázek č. 2: Brno, Právnická fakulta Masarykovy univerzity

Brno-Veveří_-_Faculty_of_Law,_Masaryk_University_(02)

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Pr%C3%A1vnick%C3%A1_fakulta_Masarykovy_univerzity, vlastní zpracování, 2019

Ještě větší význam než ve třech největších městech České republiky může mít přítomnost univerzity či vysoké školy pro vlastníky investičních bytů ve městech menších, a to např. v Olomouci, Plzni či Ústí nad Labem. Např. právě zmíněná Olomouc je studentské město a studenti mají značný zájem o byty k pronájmu. Konkrétně jsou u této cílové skupiny nejžádanější byty 2+1 v centru města, s neprůchozími pokoji, nejlépe v cihlových domech.

Obrázek č. 3: Olomouc, Sloup Nejsvětější Trojice

220px-Holy_Trinity_Column

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Olomouc, vlastní zpracování, 2019

Obrázek č. 4: Olomoucká radnice s orlojem

220px-Olomouc_town_hall_2008

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Olomouc, vlastní zpracování, 2019

Obrázek č. 5: Olomoucký orloj

170px-Olomoucky_Orloj

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Olomouc, vlastní zpracování, 2019

Obrázek č. 6: „Zbrojnice“, resp. Informační centrum Univerzity Palackého

220px-Zbrojnice

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Olomouc, vlastní zpracování, 2019

Mgr. Petr Jezdinský (s využitím Hypoindex, tisková zpráva M&M REALITY)