V důsledku BREXITU zlevňují reality ve Velké Británii.

2.3.2019

Chaos na britské politické scéně, obavy nejen z BREXITU, nýbrž i z nezávislosti Skotska s těžbou ropy a zemního plynu v Severním moři, a taktéž řada nových daňových znevýhodnění, zvýšily během loňského roku tlak na pokles ceny rodinných domů v nejžádanějších londýnských lokalitách. Hodnoty tamních realit se propadly průměrně skoro o pět procent a jsou nejnižší od roku 2013.

Ostrovní trh s imobiliemi konzistentně zpomaluje od referenda o vystoupení země z Evropské unie. Navíc Brity, zejména pak ty mladé, láká bydlení na pevnině. Londýnská City je přitom jedním z největších světových obchodních center a Londýn se spolu s městy New York a Tokio řadí k nejdůležitějším městům na světě.

Obrázek č. 1: Londýn, hlavní město Spojeného království Velké Británie a Severního Irska

250px-London_collage

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Lond%C3%BDn, vlastní zpracování, 2019

Pouze v posledním loňském čtvrtletí se tržní hodnota mnohamilionových realit na velmi prestižních adresách, jako jsou: Chelsea, Islington, Kensington či Mayfair propadla o 1, 8 pct. Ředitel makléřské firmy Knight Frank´s Tom Bill pro agenturu Bloomberg konstatoval, že zlevnění za celý loňský rok dosáhlo 4, 6 procenta.

Obrázek č. 2: Victoria Road (Kensington), nejdražší ulice ve Spojeném království

220px-Victoria_Road,_Kensington-geograph-4210316

Zdroj: https://en.wikipedia.org/wiki/Victoria_Road,_Kensington, vlastní zpracování, 2019

Obrázek č. 3: Kensingtonské zahrady

kensingtongardens

Zdroj: http://mintytrips.cz/londyn/londynske-parky/, vlastní zpracování, 2019

Obrázek č. 4: Kensingtonský palác v Kensingtonských zahradách v londýnském obvodu Kensington a Chelsea, který nyní využívá především následník trůnu princ William s vévodkyní Catherine a dětmi.

kensington-palace

Zdroj: https://www.tripadvisor.cz/Attractions-g186338-Activities-London_England.html, vlastní zpracování, 2019

Obrázek č. 5: Royal Albert Hall, která slouží k pořádání koncertů či jiných uměleckých aktivit.

250px-Royal_Albert_Hall_Rear,_London,_England_-_Diliff

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Kensington_a_Chelsea_(lond%C3%BDnsk%C3%BD_obvod), vlastní zpracování, 2019

Obrázek č. 6: Mapka Velkého Londýna s vyznačením obvodu Kensington a Chelsea

LondonKensingtonChelsea

 

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Kensington_a_Chelsea_(lond%C3%BDnsk%C3%BD_obvod), vlastní zpracování, 2019

Obrázek č. 7: Pánský krejčí ve čtvrti Islington

0_3092_0_4200_one_007080-R1-011

Zdroj: https://www.airbnb.cz/locations/london/islington, vlastní zpracování, 2019

Cenám londýnských high-end nemovitostí příliš nepomohlo ani zvýšení daně na patnáct procent z kupní ceny nemovitosti. „Vládní a parlamentní nejistota spojená s politickou a národohospodářskou budoucností země tak zdecimovaly realitní trh a snížily úrovně realitních obchodů na historická minima,“ konstatoval dále Bill. Pokles cen a zájmů se ale v britské metropoli netýká pouze těch nejluxusnějších adres. Oba ukazatele byly v průběhu uplynulého roku na sestupné křivce. Skoro stejným tempem jako nejlepší adresy erodují podle Billa i ceny tisíců nových bytů, které vznikly v blízkém okolí centrálního Londýna. Ty se nacházejí taktéž na pětiletém minimu. Mezi tyto městské části patří Canary Wharf, Hampstead, Richmond či Wimbledon. Průměrná cena imobilií v Londýně ale stále vychází zhruba na čtrnáct milionů korun.

To naopak ceny nemovitostí v jiných evropských metropolích zněčně stoupají. Ve vedení je Berlín, ve kterém roste poptávka způsobená nízkou úrokovou sazbou u hypotečních úvěrů, přibývající populací a zájmem investovat. Za rok 2017 ceny vzrostly průměrně o více než 20 procent.

Mgr. Petr Jezdinský (s využitím deníku E15)