V roce 2030 může v metropoli chybět až 50.000 bytů.

3.3.2018

V hlavním městě může v roce 2030 chybět až 50.000 bytů. Důvodem je pomalé tempo povolování bytové výstavby. V Praze je přitom podle strategického plánu potřeba ročně zhruba 6.000 nových bytů.

Od roku 2010, kdy se povolování výrazně zpomalilo, je ovšem v průměru povolováno jen 3.500 bytů za rok. Toto zjištění vyplývá ze studie Sdružení pro architekturu a rozvoj (SAR). Sdružení pro architekturu a rozvoj vzniklo letos v únoru. Jeho cílem je podporovat kvalitní architekturu a pozitivní stavební rozvoj. Chtělo by popularizovat architekturu a vzdělávat nejširší laickou veřejnost, ve spolupráci s dalšími experty rovněž prosazovat prorozvojovou legislativu. Jeho zakládajícími členy jsou architekti (např. Josef Pleskot), projektant Pavel Štěpán, urbanista Pavel Hnilička, pedagog Zdeněk Fránek, právník a kunsthistorik Jiří Plos, odbornice na stavební legislativu Renáta Pintová Králová, analytik KPMG Pavel Kliment a majitel Central Group Dušan Kunovský. „V realitě se povolování běžného bytového domu prodloužilo v poslední době na neskutečných deset let a více. Přitom vlastní realizace je jen skutečnou třešinkou na dortu a trvá asi jeden a půl roku," uvedl majitel developerské firmy Central Group Dušan Kunovský, jeden ze zakládajících členů sdružení. Podle údajů Světové banky se Česká republika v délce povolovacího procesu nachází na nelichotivém 127. místě na světě.

Podle údajů ČSÚ za poslední dva roky zahájily v metropoli developeři stavbu 4.194 bytů v bytových domech. Praze patřilo v zahájené bytové výstavbě v rámci tuzemska na konci loňského roku 34 procent. Před dvěma lety to byly více než dvě třetiny.

Podle studie poradenské společnosti KPMG byl v Praze loni počet vydaných stavebních povolení oproti srovnatelným městům v sousedních zemích výrazně nejmenší. V Mnichově, Hamburku nebo Budapešti byl zhruba pětkrát vyšší, ve Vídni a Varšavě dokonce sedmkrát vyšší. Z těchto měst žije nejvíce obyvatel ve Vídni, ovšem pouze o 40 procent více než v Praze.

Podle průzkumu SAR, ve kterém agentura Ipsos oslovila 500 Pražanů, se má v Praze více stavět. Myslí si to tři pětiny oslovených. Jestliže se jedná o místo nové výstavby, polovina respondentů by volila brownfieldy, tedy nevyužité plochy uvnitř města, např. na území bývalých továren. Mezi největší v Praze patří Bubny - Zátory, nákladové nádraží Žižkov nebo Bohdalec. Na okrajích města si novou výstavbu přeje čtvrtina Pražanů. Skoro 90 procent souhlasí s tím, že Praze scházejí klíčové dopravní stavby. Prostor pro využití brownfieldů a zahuštění území vidí také KPMG. Zatímco v Praze žije asi 2 600 obyvatel na kilometr čtvereční, v Mnichově nebo ve Vídni je to téměř dvakrát více.

Závěr:

V tuzemsku chybí podle zmiňovaného Sdružení pro architekturu a rozvoj (SAR) kvalitní rozvojová legislativa. Délkou povolovacího procesu se proto Česká republika řadí podle údajů Světové banky na nelichotivé 127. místo na světě. „V realitě se povolování běžného bytového domu prodloužilo v poslední době na neskutečných více než deset let. Přitom vlastní realizace je jen skutečnou třešinkou na dortu a trvá asi 1,5 roku,“ dodal další ze zakladatelů sdružení, rezidenční stavitel Dušan Kunovský. „Není přitom nutné najednou měnit všechny právní předpisy. Měl by se však alespoň sjednotit jejich výklad,“ poznamenala další zakladatelka sdružení a odbornice na stavební legislativu Renáta Pintová Králová. Nepomohla ani novela stavebního zákona účinná od ledna letošního roku. Ministerstvo pro místní rozvoj chce proto do konce volebního období přijít s úplně novým stavebním zákonem. „Naší snahou je, aby se úřadovalo rychleji a někde aby se nemuselo úřadovat vůbec. Naší ambicí je jeden úřad, jedno razítko, jedno povolení čili méně byrokracie plus elektronizace,“ konstatovala ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (zdroj a více na: http://www.nemovitosti-vykup.cz/clanky/Nove-sdruzeni-developeru-a-architektu-hodla-bojovat-za-jednodussi-legislativu..asp).

Pomalé povolování je podle analytiků také jedním z důvodů prudkého cenového růstu. Od poloviny roku 2015 se průměrná prodejní cena nového bytu v Praze zvýšila o 53,5 procenta na 85.223 korun za metr čtvereční. „Není přitom nutné najednou měnit všechny právní předpisy. Měl by se však alespoň sjednotit jejich výklad. V první řadě je potřeba zajistit odborné pracovníky pro soudy v případech, kdy jsou přezkoumávány složité technické situace," uvedla odbornice na stavební legislativu Renáta Pintová Králová. Za důležité považuje také jasné oddělení státní správy a samosprávy. „Praze by rovněž hodně prospělo obnovení jednoho stavebního úřadu na úrovni hlavního města Prahy, který by mimo jiné řešil koordinaci umisťovaných staveb," doplnila Pintová Králová. V současnosti je v Praze 22 stavebních úřadů.

Mgr. Petr Jezdinský