Velké pojednání o malých a drahých bytech

1.2.2018

Aneb jak je to s cenami bytů a další očekávanou predikcí na počátku letošního roku?

Ceny nových bytů by měly i v letošním roce pokračovat v růstu. Podle developerů ale neporostou takovým tempem jako v posledních dvou letech. Za poslední dva roky vzrostly ceny nemovitostí v metropoli skoro o polovinu. „Ceny nejsou vysoké proto, že by byla nějak abnormálně vysoká poptávka. Ceny v posledních dvou letech vzrostly proto, že je naopak uměle podtržená nabídka. Ani letos neočekáváme razantní změnu v tomto trendu. Na trh podle všeho nepřijde nějaké skokové množství bytů, které by mohlo ceny srazit. Proto i nadále očekáváme nárůst cen, ale již ne tak strmý,” uvedla mluvčí Central Group Marcela Fialková. Ceny nových bytů by měly letos podle generálního ředitele Ekospolu Evžena Korce růst o pět procent: „Bytů na trhu je stále extrémní nedostatek a na tom se bohužel nic nezmění ani v letošním roce.” Předseda představenstva Trigemy Marcel Soural očekává, že byty budou mírně zdražovat především v první polovině roku: „Důvodem je optimistické očekávaní dalšího národohospodářského vývoje veřejností. Poté by mohly ceny začít spíše stagnovat.”

Průměrná cena nových prodaných bytů v metropoli na konci loňského roku meziročně vzrostla o 19,1 procenta na 85.223 korun za metr čtvereční. Tato informace vyplývá ze společných statistik developerských firem Trigema, Skanska Reality a Central Group, které uveřejnily na tiskové konferenci.

Ceny bytů a domů v České republice opět rostly (pozn. na konci uplynulého roku) nejrychleji z členských států EU

V meziroční komparaci se zvýšily o 12,3 procenta. Toto zjištění vyplývá údajů, které uveřejnil evropský statistický úřad Eurostat. Více než desetiprocentním tempem rostly ceny také v Irsku, Portugalsku, Maďarsku a Nizozemsku, naopak v Itálii o 0,9 procenta klesly. V celé Evropské unii se kupní ceny zvýšily v průměru o 4,6 procenta. „Ceny českých nemovitostí i nadále rostou nejrychleji v celé EU, i když jejich tempo, zdá se, zpomaluje," konstatuje analytik ČSOB Petr Dufek. Ve druhém čtvrtletí ceny vzrostly o 13,3 procenta. „Samozřejmě je třeba brát v úvahu, že se jedná o průměr za celou zemi, za nímž se skrývají výrazné regionální rozdíly. V porovnání s rokem 2015 jsou aktuálně ceny nemovitostí v ČR vyšší o 21 procent," doplnil Dufek. Podle jeho názoru je zpomalování růstu cen v tuzemsku zřejmé i z mezičtvrtletních srovnání. Zatímco na začátku loňského roku se zvýšily o 4,7 procenta, ve třetím čtvrtletí o 1,6 procenta. „To samé ovšem nelze říct o výsledcích za celou EU. Tam je naopak vidět akcelerace, i když tempo zdražování nemovitostí je stále ještě nesrovnatelně nižší než v ČR," uzavřel.

Investice do bytu ale v Praze vynesla za pět let více než zlato či burza!

Jeden milion korun investovaný do bydlení v metropoli se od roku 2012 zhodnotil o 68 procent. Špatně na tom nebyla ani pražská burza. Index PX50 přinesl investorům se započtením dividend 53 procent. Naopak zlato za posledních pět let ztratilo 12 procent. „Můžeme jasně vidět, že investice do bytu v Praze je v porovnání s ostatními investičními instrumenty velmi stabilní. Oproti akciovým indexům či komoditám ji za posledních 5 let nepostihl žádný závažný výkyv, který by mohl investory znervóznit. Tempo růstu cen bytů v Praze zřejmě nebude tak strmé jako za poslední dva roky, ale kvůli uměle zredukované nabídce bytů lze očekávat, že ceny porostou i v dalších letech,“ říká ke statistikám výkonná ředitelka Central Group Michaela Tomášková. Index PX50 přinesl investorům se započtením dividend 53 procent. Zlato za posledních pět let ztratilo 12 procent. „Investovaný milion korun se za 5 let zhodnotil u pražského bytu o 680 tisíc korun. Navíc bez výkyvů, které by mohly investory v průběhu investice znervózňovat. Kdo investoval milion do zlata, přišel za pět let o 120 tisíc korun,“ uzavřela Tomášková.

Co predikce ohledně dalšího vývoje cen bytů?

Souhlasíme s názory odborníků, že nejbližší období v řádech měsíců se nezmění, tj. ceny bytů budou i nadále růst, nicméně toto tempo se již nebude vyznačovat takovou razantností.

V tomto ohledu souhlasíme koneckonců i s míněním Moniky Lukešové, a to, že: Developeři očekávají další propad v počtu nabízených bytů. Ceny bytových jednotek pak vzrostou o 3-5 procent podle Skanska Reality a o 5-10 procent podle Central Group. Každopádně ceny bytů budou ve svém růstu pokračovat. Další odhad je, že celková hodnota prodaných bytů klesne pod 30 miliard korun. Ačkoli úrokové sazby u hypotečních úvěrů budou nejspíš nadále růst, stále jsou hypotéky levné. Developeři se nechali slyšet, že kdyby nabídka nevyla uměla omezena, ceny nemovitostí by mohly být cca o 25 procent nižší. Jaká bude průměrná úroková sazba u hypoték, zkoušeli typovat realitní makléři Fincentrum Reality. Šedesát procent dotázaných předpokládá, že se průměrná sazba u hypoték bude pohybovat kolem 2,4 procent. „Trh se zatím chová předvídatelně. Hypotéky mírně zdražují, ale dopad na samotný realitní trh není nijak dramatický. Není tedy důvod k panice z omezení poptávky,“ říká Martin Fojtík, provozní ředitel Fincentra Reality (zdroj a více na: https://www.hypoindex.cz/clanky/metr-ctverecni-stoji-v-praze-85-tisic-korun-bytu-je-ale-nedostatek/).

Mgr. Petr Jezdinský