Vláda ČR dnes schválila věcný návrh zákona o realitním zprostředkování, Společná realitní a advokátní kancelář JURIS REAL, spol. s r. o. připravuje pro Ministerstvo pro místní rozvoj připomínky.

21.1.2019

Realitní makléři zřejmě budou muset mít do budoucna vysokoškolské vzdělání nebo potřebnou kvalifikaci. Vláda totiž dnes schválila návrh novely zákona, která mění dosavadní volnou živnost realitního makléře na živnost vázanou s požadavky na odbornou kvalifikaci. Informoval o tom tiskový odbor vlády. Většina realitních kanceláří vesměs uvítala, že se podle nich tolik potřebná právní regulace vůbec přichystala. Mají však řadu výhrad, stejně jako Společná realitní kancelář JURIS REAL, spol. s r. o., která pro Ministerstvo pro místní rozvoj chystá připomínky, které hodlá transparentně uveřejnit v sekci „Naše aktivity“.

Podle údajů Českého statistického úřadu bylo v České republice ke konci loňského roku 14.602 podnikatelských subjektů, které se hlásily ke zprostředkovatelské činnosti. Po přepočtu na počet obyvatel patří v tomto ohledu ČR ke špičce v Evropě, na jednoho makléře připadá zhruba 720 obyvatel.

Dle mínění zástupců organizací na ochranu spotřebitelů míří snaha Ministerstva pro místní rozvoj o stanovení jasných pravidel pro realitní obchody správným směrem. „Věříme, že především zavedení podmínek odborné způsobilosti a povinného pojištění povede k odstranění nepoctivých a neprofesionálních realitních makléřů z realitního trhu, což samo o sobě zajistí lepší postavení spotřebitelů," říká o návrhu vedoucí právního oddělení spotřebitelského sdružení dTest Lukáš Zelený. Zatím totiž platí, že jako realitní makléř může pracovat prakticky kdokoliv. Nemusí skládat žádné odborné kvalifikační zkoušky, stačí mu jen živnostenský list na volnou živnost, který pořídí za tisíc korun. Tím se Česká republika řadí do malé skupiny evropských zemí, která vstup realitních makléřů na trh s nemovitostmi nijak právně nereguluje. Analogicky to je už pouze v Rumunsku, Španělsku nebo Portugalsku (zdroj a více: Vejvodová, Alžběta. In: https://pravniradce.ihned.cz/c1-66146650-stat-chce-zlepsit-reputaci-realitnich-makleru-budou-muset-mit-diplom-a-pojistku).

Podle návrhu zákona bude muset mít realitní makléř vysokoškolské vzdělání v oblasti práva, ekonomie nebo stavebnictví. Další možností je vyšší odborné nebo středoškolské vzdělání s maturitou zkouškou a tři roky praxe.„Důležitější než rychlost bude výsledná kvalita zákona. Jakmile se zákon podaří předložit poslancům, bude se jistě bouřlivě debatovat. To může být ku prospěchu věci, ale jak víme, někdy dokáže poslanecká tvořivost zákony komplikovat," konstatoval ředitel Asociace realitních kanceláří ČR Jan Borůvka. Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO), která zákon předkládá, za nejzazší přijatelný termín právního předpisu považuje počátek roku 2020 (srov.: https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/realitni-makleri-zrejme-budou-muset-mit-potrebnou-kvalifikaci/1711773).

Podle generálního ředitele realitní kanceláře Next Reality Roberta Hanzla by zákon mohl být přísnější, např. v otázce kvalifikačních požadavků, povinného pojištění nebo v otázce úschovy peněz u realitní kanceláře. „Zákon vítáme, ale přáli bychom si přísnější podmínky. Ti, kteří svoji činnost provozují správně, by je splňovali. A více by to eliminovalo zmíněné garážové realitky,“ konstatoval. Poukázal na to, že ve finančním zprostředkování musí makléř projít nějakou formou certifikace nebo kvalifikace. „V realitách nám bude postačovat praxe. Kvalifikace se týká jenom osob, které do oboru budou vstupovat,“ dodal. Při úschově peněz u realitní kanceláře mu vadí termín, že nesmí klientovi úschovu „doporučit“. Podle něj by to mělo být výslovně zakázané. „Vykládáme si to tak, že když si klient sám řekne, že k nám chce dát peníze do úschovy, smíme mu to umožnit. Takže buď to úplně zakázat, nebo ať tu úschovu na svých účtech realitní kanceláře poskytují. Ale v tom případě musí skládat různé jistiny pro případné odškodnění klientů,“ uvedl dále Hanzl (srov.: https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/ubytek-realitnich-makleru-jejich-sluzby-podle-dostalove-nezdrazi/1709271).

Podle Dostálové Ministerstvo pro místní rozvoj muselo zákon navrhnout tak, aby nediskriminoval malé a střední podnikatele. Zástupci některých realitních kanceláří rovněž kritizují, že pojištění realitního zprostředkovatele je nedostatečné, když částka povinného pojištění na pojistnou událost se snížila z původních šesti milionů korun na 1,75 milionu. „I tahle částka nám působila velké problémy. Museli jsme zvolit zlatou střední cestu,“ dodala Dostálová. Návrh právní normy např. počítá s povinností realitního zprostředkovatele uvádět v inzerci, ale i ve smlouvě o realitním zprostředkování všechny informace srozumitelně a způsobem, který nevzbuzuje pochybnost  (srov.: https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/ubytek-realitnich-makleru-jejich-sluzby-podle-dostalove-nezdrazi/1709271).

Avšak MMR plánuje na realitní makléře uvalit ještě celou řadu dalších povinností. Tak např. smlouvu o zprostředkování se svými klienty budou muset vždy uzavírat jen písemně. Makléř v ní bude muset mj. klientům sdělit výši své provize a uvést veškeré informace o závadách a omezeních, které na imobilii zjistil (zdroj a více: Vejvodová, Alžběta. In: https://pravniradce.ihned.cz/c1-66146650-stat-chce-zlepsit-reputaci-realitnich-makleru-budou-muset-mit-diplom-a-pojistku).

Návrh zákona o realitním zprostředkování, resp. návrh novely zákona č. 455/1991 Sb., o živnostenské podnikání, ve znění pozdějších předpisů, nyní čeká ještě tzv. meziresotní připomínkové řízení (pozn. viz: https://apps.odok.cz/veklep-detail?pid=KORNAY8HFWKH, kde lze nalézt i věcný návrh zákona, důvodovou zprávu, připomínky k textu návrhu právního předpisu, resp. zprávu RIA) a následně projednávání v Poslanecké sněmovně a Senátu. Posledním krokem je podpis prezidenta republiky a tzv. promulgace (publikace) právního předpisu ve Sbírce zákonů. Na přijetí zákona o realitním zprostředkování přitom panuje shoda napříč celým politickým spektrem.

Mgr. Petr Jezdinský