Vrané nad Vltavou a Zvole jsou překrásná místa pro život.

1.4.2019

Vážení potenciální klienti, milí čtenáři, přijměte dnes pozvání do Vraného nad Vltavou a do Zvole. Ve Vraném nad Vltavou jsme Vás již dvakrát seznámili s exteriérem a interiérem bytového domu „Matyáš“, který společnost JURIS REAL nabízí ve svém velmi úspěšném developerském projektu. V obci Zvole, která leží právě nedaleko „Vraného“ (de facto přes tzv. Zvolskou homoli), zase „pro změnu“ pan Martin Vlček, který disponuje tel. č.: 601 587 147, resp. e-mailem: vlcek@rkjuris.cz, prodává velice lukrativní stavební pozemek (http://www.rkjuris.cz/prodej-pozemky-pro-bydleni-zvole-okres-praha-zapad-prodej-stavebni-pozemek-pro-bydleni-1513m2-460).

Obrázek č. 1: Bytový dům „Matyáš“

_MG_4215-HDR_(Kopírovat)

Zdroj: https://www.bytyvrane.cz/#gallery, vlastní zpracování, 2019

Obrázek č. 2: Pohled z bytového domu „Matyáš“

_MG_4451_(Kopírovat)

Zdroj: https://www.bytyvrane.cz/#gallery, vlastní zpracování, 2019

Milí čtenáři, dříve než Vás seznámíme se zajímavými místy ve Vraném nad Vltavou a ve Zvoli, tak musíme uvést, že „Vrané“ disponuje veškerou občanskou vybaveností, kterou tvoří základní a mateřské školy, obchody, praktičtí lékaři nejen pro děti a dorost, nýbrž i pro dospěle atd. Dokonce se ve městě nachází i galerie! Samo město je pak vysoce aktivní ve své kulturní a spolkové činnosti, a to nejen díky Sokolu či dobrovolným hasičům, nýbrž pořádá masopusty a další kulturní akce.

Obrázek č. 3: Kavárna Perla v areálu bývalých papíren, kde se nachází i alternativní galerie umění „Nová perla“.

bdd49285440ea3ee94e51aa6695195ab

Zdroj a více na: https://www.ceskegalerie.cz/cs/recenze/270-na-vylet-za-umenim-do-nove-perly-ve-vranem-nad-vltavou, vlastní zpracování, 2019

Sokol ve Vraném nad Vltavou pak nabízí řadu aktivit pro děti a dospělé, pro aktivní sportovce, ale i pro občany se zdravotním omezením.

Obrázek č. 4: Pozvánka na „Cvičení s Žofkou“

plakA_!t A_3_4ofka 2019

Zdroj: https://www.sokolvranenadvltavou.cz/, vlastní zpracování, 2019

Vrané nad Vltavou a Zvole jsou ale zejména příjemnými místy pro život, a to pro všechny generace, ať už se jedná o mladé rodiny s dětmi, vysokoškoláky, kteří hledají klid a soukromí nebo i pro seniory, kteří budou podnikat výlety do nádherného okolí. „Vrané“ je pak samozřejmě spojeno s přehradou. Jedná se přitom o nejstarší část tzv. „Vltavské kaskády“, která byla vybudována mezi lety 1930 až 1936.

Obrázek č. 5: Přehrada ve Vraném nad Vltavou

114

Zdroj a více na: http://www.visitvltava.cz/cz/vodni-dilo-vrane-nad-vltavou/29/, vlastní zpracování, 2019

Obrázek č. 6: Rozsvícená přehrada ve Vraném nad Vltavou v noci

pehrada_noname

Zdroj a více na: http://www.visitvltava.cz/cz/vodni-dilo-vrane-nad-vltavou/29/, vlastní zpracování, 2019

Ačkoli bylo Vodní dílo Vrané postaveno primárně kvůli plavbě, v současnosti slouží především k vyrovnávání nepravidelných odtoků z hydrocentrál Štěchovice a Slapy, k zajištění minimálního odtoku v řečišti Vltavy pod vodním dílem a taktéž k výrobě elektrické energie: Vodní elektrárna je umístěna při pravém břehu a vybavena dvěma Kaplanovými turbínami o výkonu 6,94 MW (při hltnosti 2 x 90 m3 vody za sekundu). Kromě výše uvedeného se však vranská nádrž stala rovněž oblíbenou a vyhledávanou lokalitou pro rekreaci, rybaření a vodní sporty (zdroj a více na: http://www.visitvltava.cz/cz/vodni-dilo-vrane-nad-vltavou/29/).

Obrázek č. 7: Obrázek Vraného nad Vltavou bez přehrady

vrane1903

Zdroj: https://www.vranenadvltavou.cz/zajimavosti, vlastní zpracování, 2019

Video s názvem „Vltava“ v obrazech z cyklu pořadu Hledání ztraceného času díl č. 72 - Vltava v úseku Davle - Vrané nad Vltavou s populárním historikem Karlem Čáslavským naleznete na: https://www.vranenadvltavou.cz/zajimavosti. Praktický, atraktivní, ekologický a také jeden z mála bezmotorových na Vltavě – to je osobní přívoz ve Vraném nad Vltavou. Na svém místě stojí už několik staletí a stále slouží všem, kdo se potřebují dostat z Vraného na druhý břeh, k výzkumnému ústavu lesnickému na okraji zbraslavské osady Strnady (zdroj a více na: https://www.kudyznudy.cz/aktivity-a-akce/aktivity/privoz-vrane-nad-vltavou---strnady.aspx). O blízké Zbraslavi (včetně pamětihodností a golfového hřiště) jsme psali na tomto místě: http://www.rkjuris.cz/zbraslav-je-symbolem-a-oazou-kultury-prirody-a-klidu-v-cele-metropoli-122.

Obrázek č. 8: Přívoz Vrané nad Vltavou - Strnady

ccd81148-ad6c-4f48-928c-c713c076bee8_656_449_crop

Zdroj a více na: https://www.kudyznudy.cz/aktivity-a-akce/aktivity/privoz-vrane-nad-vltavou---strnady.aspx, vlastní zpracování, 2019

Ve „Vraném“ se nachází kostelík sv. Jiřího, ve kterém se kromě bohoslužeb konají i  četné hudební koncerty.

Obrázek č. 9: Kostelíček svatého Jiřího ve Vraném nad Vltavou

kostel

Zdroj a více na: https://www.vranenadvltavou.cz/zajimavosti, vlastní zpracování, 2019

Z Vraného nad Vltavou ale můžete podniknout vyjížďku nejen na Slapskou přehradu, nýbrž i do letovisek, jako jsou: Měchenice, Davle nebo Štěchovice. O Štěchovicích a Slapech jsme Vás informovali na tomto místě: http://www.rkjuris.cz/juris-real-nabizi-k-prodeji-chatu-v-prekrasnem-prostredi-stechovic-98. Doporučujeme Vám však i výlety osobním vlakem podél řeky Sázavy s nádhernými divokými roklemi (zdroj a více na: http://www.lavkaskochovice.cz/). „Vrané“ totiž leží na trase legendárního „Posázavského pacifiku“, což je trať č. 210 Praha-Vrané nad Vltavou-Čerčany (více  informací včetně jízdních řádů vláčků najdete na: http://www.kzc.cz/vlak/posazavsky-motoracek).

Mezi Vraným nad Vltavou a Zvolí, kde pan Martin Vlček inzeruje stavební pozemek, se pak nachází Přírodní rezervace Zvolská homole, která nabízí úchvatné výhledy na Vltavu, Vrané nad Vltavu a dokonce i na část Prahy (video naleznete na: https://www.stream.cz/vyletak/10023356-zvolska-homole-7-uzasnych-vyhlidek-na-jedne-trase).

Obrázek č. 10: Les v Přírodní rezervaci Zvolská homole, kudy vede i naučná stezka.

250px-Zvole,_Zvolská_homole,_lesy

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Zvolsk%C3%A1_homole, vlastní zpracování, 2019

Ze Zvolské Homole lze podnikat nádherné procházky např. do Jarovského údolí nebo do obce Zvole.

Obrázek č. 11: Jarovské údolí

122223-gallery1-0b1jk

Zdroj a více na: Cysař Jiří, https://www.novinky.cz/vase-zpravy/stredocesky-kraj/praha-zapad/1153-35832-nadherne-vyhledy-na-vltavu-i-stopy-pravekeho-osidleni-nabizi-zvolska-homole.html, vlastní zpracování, 2019

Samotná obec Zvole, ve které Společná realitní a advokátní kancelář JURIS REAL, spol. s r. o., konkrétně pak pan Martin Vlček, prodává stavební pozemek, se nachází asi 17 km jižně od centra Prahy. I zde se nachází malotřídka, řada obchodů, lékaři, ale i cukrárna.

Obrázek č. 12: Kostel svaté Markéty ve Zvoli

250px-Zvole_-_kostel_svaté_Markéty

Zdroj a více na: https://cs.wikipedia.org/wiki/Zvole_(okres_Praha-z%C3%A1pad), vlastní zpracování, 2019

Mgr. Petr Jezdinský