Významný kulturní počin českých a slovenských filatelistů k příležitosti 100 let od vzniku Československa

Nejvýznamnější čeští a slovenští filatelisté navázali další činností na historický mezinárodní úspěch Světové filatelistické výstavy Praga 2018 zřízením Prestige Philately Club Prague, který byl založen 28. října 2018 u příležitosti stého výročí vzniku samostatného československého státu.

Jeho cílem je spojit přední sběratele, experty a investory ve filatelii, aby nejen svou sběratelskou aktivitou, ale i celkovým významem a kreditem své osobnosti prezentovali nejvyšší kvality a tradiční prestiž filatelie ve společnosti. Založením Philately Club Prague se realizují ideje, vize a cíle již dříve formulované několika českými a slovenskými kapacitami ze světa filatelie a alternativních investic. Prvním prezidentem klubu se stal JUDr. Tomáš Mádl, ředitel Společné realitní a advokátní kanceláře JURIS REAL, spol. s r. o.

Obr-22-Exil-1943-1-180x180

Dne 18. prosince 2018 do jmenovaného prestižního filatelistického klubu vstoupilo Poštovní muzeum v Praze, což je mimořádný kulturní precedent – spojení a vzájemná podpora občanské a institucionální kulturní aktivity, jakou je sběratelství obecně. V PPCP se mj. nacházejí všichni naši držitelé ocenění Large Gold a National Grand Prix z Praga 2018.

Přesně před sto lety totiž – 18. prosince 1918 – vydalo mladé Československo svou první poštovní známku a ve stejný den bylo rovněž založeno Poštovní muzeum. „První známka vyšla s motivem Hradčan od Alfonse Muchy. „Uvažovalo se i o jiných motivech. Ve hře byl Sokol nebo Jan Hus. Nicméně nakonec bylo zvolené apolitické téma, aby nikomu nevadilo,“ uvedl filatelista Tomáš Mádl. V platnosti tehdy vešly dvě hodnoty těchto známek – zelená pětihaléřová a červená desetihaléřová. „Byly vydány v obrovském nákladu přesahujícím 100 milionů kusů na známkách stříhaných a přes milion kusů na známkách perforovaných. To znamená, že se jedná o naprosto běžné známky, které má každý, byť začínající filatelista ve své sbírce. Jejich hodnota je v řádu korun,“ řekl Mádl. I přesto jsou tyto známky podle Mádla pro filatelisty velmi cenné. Emise totiž vyšla v šestadvaceti hodnotách a jednalo se o knihtiskové vydání. Sběratel tak může hledat spousty kombinací. Někteří specialisté dokonce celý život sbírají pouze  jednu emisi,“ vysvětluje Mádl. Založení Poštovního muzea, které české a československé známky shromažďuje, bylo podle jeho současného ředitele Jiřího Střechy krásnou ukázkou vlasteneckého cítění poštovní správy a poštovních úředníků“ (zdroj a video na: https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/2683214-pred-sto-lety-vysla-prvni-ceskoslovenska-postovni-znamka-zdobil-ji-motiv-hradcan).

ctart

ct

Webová prezentace Philately Club Prague uvádí v souvislosti se svým vznikem následující (cit.): „Filatelii vnímáme jako nadčasový mezinárodní kulturní fenomén, drahocennou součást světového kulturního dědictví. Je sdílenou hodnotou a „společnou řečí“ milionů lidí z celého světa, napříč generacemi a kontinenty, jazyky a kulturami. Filatelie mj. uchovává krásné příběhy známek i jejich majitelů, umožňuje nám na ně navazovat, rozvíjet je a podílet se tak na nadčasovosti přesahující naše životy. Takto se osvědčuje již 160 let – zděděná tradice, za niž neseme odpovědnost.“

Členové tohoto prestižního filatelistického klubu budou vedle neveřejných přednášek pořádat i biennale, resp. veřejně přístupnou 2-3 denní výstavu rarit ve vlastnictví členů, pořádaná jednou za 2 roky. První je plánovaná na říjen r. 2020. Biennnale se budou konat v adekvátně prestižním prostoru jako významná společenská událost s kulturním a přednáškovým programem. Se vzácnými sbírkami privátních filatelistů a investorů se tak bude moci seznámit i široká veřejnost.

 

V Praze dne 9. ledna 2019

Mgr. Petr Jezdinský (s využitím PPCP - http://www.ppcp.cz/)