Wembley, katedrála světového fotbalu se představuje.

20.3.2019

Vážení čtenáři, vzhledem k tomu, že „fotbalová“ Anglie hostí dne 22. března českou fotbalovou reprezentaci v kvalifikaci na ME v roce 2020, přinášíme dnes pojednání právě o „fotbalovém chrámu ve Wembley“, resp. o další unikátní imobilii. Vlastně se jedná o dva stadiony, ale nepředbíhejme!

Obrázek č. 1: Upoutávka na zápas Anglie s Českou republikou na webových stránkách anglického fotbalového svazu, tj. The Football Association (FA)

181118-1400-kane-floor-celeb

Zdroj: http://www.wembleystadium.com/events/2019/england-v-czech-republic, vlastní zpracování, 2019

Wembley Stadium (dříve znám pod názvem Empire Stadium) je dnes už zaniklý fotbalový stadion, který se nacházel v londýnském Wembley. V současné době na jeho místě stojí nový Wembley Stadium postavený v roce 2007. Stadion byl známý kvůli pořádání různých sportovních klání, např.: finále FA Cupu, pětkrát finále PMEZ, Letní olympijské hry 1948, finále MS ve fotbale 1966 (s dosud sporným vítězným finálovým gólem), a nebo finále ME ve fotbale 1996. O slavném stadionu kdysi známý brazilský fotbalista Pelé prohlásil: "Wembley je katedrála fotbalu. Je to hlavní město fotbalu a také jeho samotným srdcem," jako uznání jeho stavu nejznámějšího fotbalové stadionu na světě. Na stadionu se konalo mnoho hudebních koncertů, mimo jiné také charitativní koncert Live Aid z roku 1985. Tzv. The Twin Towers (dvojí věže) byly dlouhá léta ikonou Anglie a celého Wembley, jejich demolice v roce 2003 tak logicky znepokojila řadu fotbalových fandů - zdroj a více na: https://cs.wikipedia.org/wiki/Wembley_Stadium_(1923).

Obrázek č. 2: Již zbořený původní stadion ve Wembley s ikonickými věžemi

250px-Wembley_Twin_Towers

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Wembley_Stadium_(1923), vlastní zpracování, 2019

Obrázek č. 3: Stará Wembley, na které se hrál finálový zápas ME v Anglii v roce 1996 mezi Německem a Českou republikou.

Twin_Towers_of_Wembley_Stadium,_2002

Zdroj: https://pl.wikipedia.org/wiki/Stadion_Wembley_(1923), vlastní zpracování, 2019

V roce 1996 se poprvé od rozdělení Československa probojovala samostatná česká reprezentace na velký turnaj. Evropský šampionát 1996 hostila Anglie. Češi na ostrovy dorazili v roli fotbalového trpaslíka. Nikdo jim nevěřil, nikdo jim nedával žádnou šanci. Finálová účast šokovala celý fotbalový svět. Český tým dostal do základní skupiny tři silné soupeře: finalistu z posledního ME Německo, finalistu posledního MS Itálii a nevyzpytatelné Rusko. Přesto to Češi zvládli. Sice na úvod podlehli Německu, ale pak porazili Itálii, na poslední chvíli zásluhou Vladimíra Šmicera vyrovnali duel s Ruskem, kde byli i herně lepší a se štěstím postoupili s Německem do čtvrtfinále. V prvním vyřazovacím utkání uhranul svět Karel Poborský. Duel proti Portugalsku rozhodl nejkrásnějším gólem celého turnaje. Jeho dloubák patří mezi nejúžasnější momenty fotbalové historie. V semifinále se na český tým opět usmálo štěstí. Zápas s Francií, v němž se takřka k ničemu nedostal, rozhodl až penaltový rozstřel. Národní mužstvo poslal do finále Miroslav Kadlec. Češi překvapili fotbalovou planetu, reprezentace ze srdce Evropy překonala svoje možnosti a rozbořila kruté turnajové prognózy. Ve finále v londýnském Wembley české mužstvo přivítala sama anglická královna Alžběta II, a proti Němcům to vypadalo nadějně. Po  Poborského úniku a následném faulu Sammera, kopali Češi penaltu. A tu Patrik Berger proměnil. V 68. minutě však přišel na hřiště Oliver Bierhoff, a vzal osud zápasu do svých rukou. O 10. minut později vyrovnal na 1:1 a v prodloužení rozhodl. Zlatý gól vstřelil už po pěti minutách hry. Němci se radovali ze zlatých medailí, Čechům se do očí draly slzy. Stříbro ale bylo úžasným úspěchem, který pohladil po duši všechny sportovní fanoušky v ČR. „Já se tenkrát rozhodl vsadit na útočný fotbal, což byla možná chyba, nad kterou dodnes přemýšlím. Kdybych se držel své filozofie a taktiky, jež do té doby na soupeře platila, mohli jsme dopadnout jinak. Třeba vyhrát a stát se mistry Evropy,“ konstatoval Dušan Uhrin. Z neznámých tváří Nedvěda, Šmicera, Poborského, Bejbla se staly fotbalové hvězdy. Senzační stříbro vyneslo několika hráčům lukrativní zahraniční angažmá. Hlavní strůjci českého úspěchu rozjeli skvělé sportovní kariéry (zdroj a více na: https://www.idnes.cz/fotbal/reprezentace/nejprekvapivejsi-nejvetsi-takovy-byl-stribrny-uspech-fotbalistu.A110509_014403_fot_reprez_ot).

Obrázek č 4: Miroslav Kadlec, tehdejší kapitán české fotbalové reprezentace představuje královně Alžbětě II. před zápasem s Německem své spoluhráče, konkrétně Karla Poborského.

0da65c22b0de39e9ab3361b73f50b551_resize=669,607_

Zdroj: https://sport.aktualne.cz/archivni-fotografie-z-anglie-1996-poborsky/r~414460bc8f9011e1b0ef0050569c55fc/r~2b61bc9efd4811e49d310025900fea04/, vlastní zpracování, 2019

Obrázek č 5: Miroslav Kadlec, kapitán české fotbalové reprezentace přebírá od královny Alžběty II. stříbrnou medaili.

OT2f0961_medaile

Zdroj: https://www.idnes.cz/fotbal/reprezentace/nejprekvapivejsi-nejvetsi-takovy-byl-stribrny-uspech-fotbalistu.A110509_014403_fot_reprez_ot, vlastní zpracování, 2019

Wembley Stadium je stadion ve Wembley, který se nachází v London Borough of Brent v Londýně. Je ve vlastnictví anglického fotbalového svazu, tj. The Football Association (FA). Její primární využití je pro domácí zápasy Anglické fotbalové reprezentace, finálové zápasy FA Cupu, hudební koncerty a další. S kapacitou devadesáti tisíc sedadel se jedná o druhý největší stadion v Evropě (po Camp Nou). Ihned po otevření se stadion začal často označovat jako „nový stadion Wembley“ (The New Wembley Stadium), aby se odlišil od původního stadionu nesoucího stejné jméno. Wembley je rovněž nejdražším stadionem, co byl kdy postaven (zdroj a více na: https://cs.wikipedia.org/wiki/Wembley_Stadium_(2007)).

Obrázek č 6: Nová Wembley

wembley-stadium-view-over-fountains_1400

Zdroj: http://www.wembleystadium.com/plan-your-visit/getting-to-wembley2, vlastní zpracování, 2019

Mgr. Petr Jezdinský