Aktuality

Úřady chybovaly při povolování budov u Masarykova nádraží.

18.6.2024

Vážení čtenáři, milí klienti, Nejvyšší správní soud (dále i jako „NSS“) dvěma soudními rozhodnutími upozornil na pochybení pražských stavebních úřadů v řízení o umístění stavby Masaryk Centre 1 u Masarykova nádraží v Praze, kterou na zakázku Penty navrhli architekti z ateliéru světoznámé Zahy Hadidové. Úřady totiž dostatečně nezvážily povahu stavebního řízení a případnou účast občanských organizací, a tedy i možnost podání připomínek. Pisatel stížností, spolek Arnika, v tiskové zprávě sdělil, že na postavených administrativních budovách se už nic nezmění, rozsudek však lze využít jako oporu v jiných sporech občanů a spolků s úřady.

Více

Zájem o investice do zahraničních rekreačních lokalit vzrůstá.

16.6.2024

Vážení čtenáři, milí klienti, koupě rekreační nemovitosti v zahraničí není žádnou novinkou. Postupem času se ale stává mnohem dostupnější alternativou, a tak velká část zájemců o pořízení druhého bydlení dává namísto „našim luhům, hájům, borům a skalinám“ přednost raději přímořským destinacím. K oblíbeným lokalitám aktuálně patří jižní Evropa, Blízký východ, Střední Amerika či dálná Asie.

Více

Realitní trh v ČR ožil, prodeje bytů stouply během loňska o desítky procent

14.6.2024

Vážení čtenáři, milí klienti, tuzemský trh s nemovitostmi zažívá od loňského jara z pohledu počtu realitních transakcí bohudík růst u všech typů imobílií. Prodeje u novostaveb v posledním kvartálu roku 2023 v meziroční komparaci vzrostly takřka dvojnásobně, zatímco u starších, secondhandových bytů to bylo o 49 procent a rodinných domů o 45 procent. Ve 2. polovině roku 2022 ale realitní trh skokově propadl. Toto zjištění vyplývá z dat, jež žurnalistům společně představily Česká bankovní asociace a společnost Dataligence.

Více

Ceny bytů v uplynulém roce 2023 klesly.

19.5.2024

Vážení čtenáři, milí klienti, ceny bytů v minulém roce meziročně klesly o 5,8 procenta. Bylo tomu každý kvartál v roce, v 1. čtvrtletí ale ceny bytů v mezičtvrtletní komparaci klesly o 2,5 procenta a ke konci roku jen o 0,2 procenta. Cena rodinných domů meziročně stagnovala. Zvýšila se ale cena pozemků, a to o 7,2 procenta. Ke konci roku ale tempo růstu cen pozemků přesto zpomalilo. O 16 procent loni vzrostla poptávka po rodinných domech. Zájem panoval zejména o menší domy v dobrém technickém stavu. Toto zjištění vyplývá z ukazatele ČSOB Index bydlení za 4. čtvrtletí. ČSOB Index bydlení, dříve známý jako HB Index, je založený na reálných odhadech tržních cen nemovitostí, které si prostřednictvím hypotečního úvěru pořídili klienti bankovní skupiny. Banka index poprvé zveřejnila v dubnu 2011.

Více

Ceny modernizovaných bytů u většiny stanic pražského metra se zvýšily.

18.5.2024

Vážení čtenáři, milí klienti, ceny zrekonstruovaných bytů u většiny stanic metra letos v meziroční komparaci zdražily, nedosahují ale úrovně z počátku roku 2022. Nejdražší byty se nacházejí v okolí trasy metra A, kde m2 průměrně stojí 132.400 korun. Byty se zde totiž prodávají průměrně o 17 pct dráž než v okolí metra C. U linky B jsou byty v průměru 118.000 korun za metr čtvereční. Pouze v okolí stanic Černý most a Opatov se prodávají byty po rekonstrukci v průměru pod 90.000 korunami za metr čtvereční. Toto zjištění vyplývá ze zevrubné analýzy webu Valuo.cz. Do výběru byly zařazeny pouze ty byty, které se nacházejí max. 1 kilometr od nejbližší stanice metra, přičemž v mnoha případech byla vzdálenost ještě menší, a to do 400 m. Pomyslnou výjimku pak představuje stanice Letňany na konci trasy C. Vzhledem k její poloze uprostřed polí byl rozšířen okruh až na 1,5 km. Zatímco rok 2022 byl pro mnohé synonymem pro nejistotu, rok 2023 ukazuje, že si Praha dokáže udržet cenovou hladinu vysoko. Většina lokalit kolem stanic metra zaznamenala růst cen, ačkoliv stále nedosahují úrovní z počátku roku 2022.

Více

Nájemce vytopil byt, stotisícovou škodu ale kvůli vadnému ventilu nezaplatí.

15.5.2024

Vážení čtenáři, milí klienti, původně měl zaplatit skoro sto tisíc za vytopený byt pod sebou. Nyní mu pronajímatelka bytu (vlastník) naopak uhradí náklady dovolacího řízení a 118 856 Kč za náklady soudního řízení a posudky soudních znalců, kterými nájemce prokázal, že na vině je instalace vadného výrobku z Asie, kterou nemohl předvídat ani ovlivnit. Ke zfušované instalaci navíc došlo před uzavřením smlouvy o nájmu bytu. Případ prasklého ventilu a stotisícové škody se dostal až před Nejvyšší soud v Brně poté, co pronajímatelka žalovala nájemce o částku 94 380 Kč za opravu vytopeného bytu. Nájemce se s použitím posudků soudních znalců ubránil podle ustanovení občanského zákoníku o vyvinění se nájemce bytu ze způsobené újmy.

Více

Oživení realitního trhu lze podle odborníků očekávat ve druhé polovině roku 2024.

14.5.2024

Vážení čtenáři, milí klienti, oživení tuzemského realitního trhu lze očekávat v druhé polovině příštího roku. Záviset ale bude zejména na snižování úrokových sazeb stran České národní banky. Z vyjádření realitních expertů vyplývá, že lze očekávat meziroční zvýšení investic do realit do 15 procent. Nejvíce by se mohlo dařit odvětví maloobchodních a rezidenčních nemovitostí. Naopak pokles zájmu bude zřejmě na trhu s komercí.

Více

Odčerpání majetku pachatele má být pro futuro možné i ze SJM.

13.5.2024

Vážení čtenáři, milí klienti, Ministerstvo spravedlnosti hodlá umožnit odčerpat majetek, který souvisí s trestnou činností, i ze společného jmění manželů (dále i jako „SJM“). Podle současné úpravy i judikatury se totiž věc náležející do SJM pachatele a jeho manžela/manželky nepokládá za věc náležející pachateli, a z tohoto důvodu nelze na majetek v SJM vztáhnout trest propadnutí věci nebo opatření spočívající v zabrání věci. Příslušná legislativní novela zákona č. 40/2009 Sb., trestní zákoník, a dalších souvisejících zákonů, prošla připomínkovým řízením.

Více

Zájem o plně vybavené nájemní byty vzroste.

27.4.2024

Vážení čtenáři, milí klienti, ve Velké Británii a Severní Americe se Build to Rent (BTR) sektor vyznačuje tím, že jsou byty plně vybavené, a Česká republika tento trend logicky následuje. Důvodem je, že realitní, nájemní trh v ČR je zastaralý a neatraktivní.

Více

Ministerstvo spravedlnosti aktuálně diskutuje opatření ke snížení rizika zpronevěry peněz z advokátní úschovy.

25.4.2024

Vážení čtenáři, milí klienti, jedná se zejména o prolomení bankovního tajemství in favorem (ve prospěch) České advokátní komory a omezení dispozice s prostředky na účtu.

Více