Aktuality

Zákonem roku je stavební zákon.

23.5.2022

Vážení čtenáři, milí klienti, nová komplexní úprava stavebního zákona s náskokem vyhrála ve 13. ročníku anketu Zákon roku. Hlasovalo pro ni 67,5 procenta expertů. Informovala o tom advokátní kancelář Deloitte Legal, která soutěž pořádá.

Více

Vláda přerušila jednání o novele druhého milostivého léta.

15.5.2022

Vážení klienti, milí čtenáři, výkupy exekučně zatížených nemovitostí jsou naší každodenní činností. Proto se v této komplikované problematice neustále vzděláváme, a taktéž k ní provádíme i legislativní monitoring. Z tohoto důvodu nás ani moc nepřekvapí informace, že k novele občanského soudního řádu (pozn. zákon č. 99/1963 Sb.), exekučního řádu (pozn. zákon č. 120/2001 Sb.)a zákona č. 286/2021 Sb., jež má umožnit v září dlužníkům vyřešit jejich závazky u veřejných institucí a státních či polostátních společností prostřednictvím tzv. milostivého léta II (takzvaného „Babího léta“), má připomínky Legislativní rada vlády (dále i jako „LRV“). Vláda proto na svém zasedání dne 11. května jednání o návrhu ministerstva spravedlnosti přerušila.

Více

Ombudsman uspořádal v dubnu kulatý stůl ke stavebnímu právu.

14.5.2022

Vážení čtenáři, milí klienti, vzhledem k faktu, že součásti skupiny JURIS REAL je i developerská divize JURIS REAL Living, musíme logicky při monitoringu legislativy zaměřit naši pozornost i na stavební právo. Tradiční kulatý stůl veřejného ochránce práv o problematice stavebního práva přitom letos dostal novou podobu. Zatímco v minulých letech právníci Kanceláře ombudsmana představovali zástupcům krajských úřadů a Ministerstva pro místní rozvoj zajímavé případy z činnosti veřejného ochránce práv, tentokrát se ombudsman JUDr. Stanislav Křeček de facto opačně zajímal, s jakými problémy se aktuálně v aplikační praxi potýkají, a požádal o výběr námětů právě zástupce úřadů. Ti tak měli možnost o tématech diskutovat napříč všemi regiony a dozvědět se, jak na danou problematiku nahlíží ombudsman.

Více

Exekutorský úřad Prachatice poskytuje dlužníkům slevu na exekuce.

13.5.2022

Vážení čtenáři, milí klienti, vhledem k tomu, že skupina JURIS REAL se při své realitně-právní činnosti dlouhodobě a úspěšně věnuje od nepaměti výkupům exekučně zatížených nemovitostí, nemohli jsme přehlédnout v médiích níže uvedenou, velmi zajímavou zprávu. Exekutorský úřad Prachatice totiž vyhlásil 5. května 2022 kampaň, během které  se mohou povinní zbavit úroků a rovněž většiny poplatků za vedení exekuce.

Více

Éra slavného Horáckého zimního stadionu se završila.

1.5.2022

Vážení čtenáři, milí klienti, poslední zápas mohli vidět včera diváci na jihlavském Horáckém zimním stadionu, který čeká demolice. K zemi tak půjde hala, v níž klub Dukla v minulosti slavil 12 mistrovských titulů v nejvyšší soutěži. Na včerejší akci s názvem Grand finále - Díky legendo dorazili např. hokejisté Dominik Hašek, Petr Vlk, Oldřich Válek nebo judista Lukáš Krpálek. Vždyť jihlavská Dukla je na rozdíl např. od Třince tradičním hokejovým klubem ponejvíce spojována s bratry Holíkovými.

Více

Nákup realit ve Španělsku rozhodně není španělskou vesnicí.

17.4.2022

Vážení čtenáři, milí klienti, v dnešní článku zavítáme na Pyrenejský či Iberský poloostrov, a to do Španělského království. Vždyť je doba Velikonoc a Španělsko je typická katolická země, která je vůči zahraničním investorům velmi vstřícná a díky bohatým zkušenostem jsou zdejší správní, daňové a notářské úřady vůči cizincům velmi vstřícné. Samotná pravidla pro koupi nemovitosti ve Španělsku jsou pak pro cizince poměrně jednoduchá. Stále více Čechů, Moravanů a Slezanů tak využívá příležitosti stát se vlastníkem nemovitosti na krásném španělském pobřeží nebo ve vnitrozemí. Investice do této koupě v současné době patří k nejzajímavějším ze způsobů, jak pozitivně a dlouhodobě zhodnotit své finanční prostředky. Španělsko je pro tento typ investic ideální zemí. Ve španělské Andaluzii lze pořídit imobilii prakticky za nejpříznivější cenu v celé západní, střední a jižní Evropě. 

Více

Dočká se Bohemka nového stadionu?

11.4.2022

Vážení čtenáři, i vzhledem ke skutečnosti, že z Vinohrad je to do Vršovic, co by kamenem dohodil, bude předmětem dnešního pojednání budoucnost „vršovického Ďolíčku“, jenž neodmyslitelně patří k fotbalovému klubu FC Bohemians, tj. sice klubu, který vždy stál za pražskými „S“ (hlavně bohužel v ekonomické síle klubu), ale byla to právě vršovická Bohemka, jež vychovala "např. " Antonína Panenku s jeho pověstným dloubákem a řadou dalších „mistrovských děl“ v podobě volných přímých kopů. Tzv. penaltu Panenka v současné době dokáže kopnout pouze pár špičkových, světových fotbalistů. Navíc slavný i rodinný Ďolíček pamatuje časy, kdy hráči hráli pro oko diváka (často na stadionu od nejmenších capartů až pro prarodiče), nikoliv pro peníze.

Více

Radní magistrátu hovoří o vybudování okružní trasy metra v Praze.

10.4.2022

Vážení čtenáři, milí klienti, metropole by se měla dočkat okružní trasy metra s označením O. Vizi představil pražský radní pro dopravu Adam Scheinherr s tím, že město nápad analyzuje poslední tři roky. Ještě letos by měla rada města podle Scheinherra projednat a schválit zadání podrobné studie proveditelnosti.

Více

Ministerstvo pro místní rozvoj předložilo legislativní novelu stavebního zákona do  meziresortního připomínkového řízení.

9.4.2022

Vážení klienti, milí čtenáři, ministerstvo pro místní rozvoj (dále jen „MMR“) předložilo ve čtvrtek 7. dubna 2022 do meziresortního připomínkového řízení novelu stavebního zákona. Cílem návrhu nového právního předpisu je digitalizace, zrychlení a zjednodušení stavebního řízení při vyšší ochraně veřejných zájmů. Spolu s novou legislativou bude projednán jako součást jednoho balíčku zákon o jednotném enviromentálním stanovisku (dále i jako „JES“), které sloučí povolení všech úřadů odpovědných za životní prostředí. Informovali o tom ministr pro místní rozvoj PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D., a ministryně životního prostředí Ing. Bc. Anna Hubáčková.

Více

Ode dneška platí v ČR přísnější pravidla pro poskytování hypoték.

1.4.2022

Vážení klienti, ode dneška v České republice platí přísnější pravidla, která Česká národní banka stanovila pro poskytování úvěrů na bydlení. Lidé musí mít předem naspořenou alespoň pětinu ceny nemovitosti, zatímco dosud stačilo deset procent. Striktnější jsou ale i některé další limity, za kterých smějí hypoteční banky hypotéku poskytnout. Mírnější limity mají lidé do 36 let. Podle analytiků kvůli zpřísnění podmínek nezískají hypoteční úvěr až desítky procent žadatelů.

Více