Aktuality

Růst cen rodinných domů a bytů v ČR byl v 1. kvartálu 6. nejvyšší v EU.

6.8.2020

Vážení čtenáři, meziroční růst cen domů a bytů v České republice v prvním čtvrtletí zrychlil na 9,5 pct, o čtvrtletí dřív se ceny zvýšily o 8,9 procenta. Mezi zeměmi Evropské unie byl růst šestý nejvyšší, stejně jako na konci loňského roku. V porovnání s posledním čtvrtletím loňského roku se ceny zvýšily o 2,6 procenta. Toto zjištění vyplývá z údajů, které uveřejnil evropský statistický úřad Eurostat. V Evropské unii ceny meziročně vzrostly v průměru o 5,5 procenta.

Více

Nabídka nájemních bytů v metropoli stoupla o 98 pct.

4.8.2020

Vážení klienti, milí čtenáři, počet dostupných bytů pro dlouhodobé nájemní bydlení v Praze na konci druhého kvartálu v meziroční komparaci vzrostl o 97,7 procenta na 14.738. To je nejvíce za poslední čtyři roky. Mezičtvrtletně se zvýšil o pětinu. Průměrná cena nájemného bez poplatků meziročně klesla o 2,4 procenta na 319 korun na m2 měsíčně. Toto zjištění vyplývá z údajů developerské společnosti Trigema.

Více

Nové byty v metropoli do července podražily o 6,1 pct.

3.8.2020

Vážení čtenáři a klienti, prodejní ceny nových bytů v Praze na konci 1. pololetí v meziroční komparaci vzrostly průměrně o 6,1 procenta na 108.261 korun za m2. Tempo zdražování vzrostlo z 1,6 procenta na konci března. Mezičtvrtletně se ceny zvýšily o 1,8 procenta. Počet prodaných bytů za prvních šest měsíců meziročně klesl o čtyři procenta na 2 400. Toto zjištění vyplývá z údajů developerských firem Trigema, Za posledních pět let stouply ceny novostaveb v hlavním městě o 95 procent.

Více

Zákon o zrušení daně z nabytí nemovitých věcí, který včera ve 3. čtení schválili poslanci, směřuje do Senátu.

9.7.2020

Vážení klienti a čtenáři, po dlouhé diskusi (rozpravě) schválili včera poslanci Sněmovny Parlamentu ČR novelu zákona č. 264/2019 Sb., kterým se mění zákonné opatření Senátu č. 340/2013 Sb., o dani z nabytí nemovitých věcí, ve znění zákona č. 254/2016 Sb.

Více

Široká judikaturní činnost Nejvyššího správního soudu v oblasti odpočtu u hypoték může mít krátkodobý vliv na realitní trh.

7.7.2020

Vážení klienti, milí čtenáři, hned několik různých senátů Nejvyššího správního soudu (dále jen „NSS“) v Brně vydalo poměrně nedávno „velmi zajímavá“ rozhodnutí, která mohou mít krátkodobější dopad na trh s nemovitostmi. První z nich vyloučilo možnost osvobození od daně z prvního nabytí bytu v nemovitostech, které nejsou primárně určené k bydlení, kdy jeden ze senátu NSS už na konci měsíce května odmítl rozšířit toto osvobození i na pořízení bytové jednotky ve stavbách, které nejsou primárně určeny k bydlení, in concreto v polyfunkčních domech. Druhé rozhodnutí NSS pro změnu vyjasnilo, zda se osvobození vztahuje na pořízení bytu v rodinném domě. A v tom posledním zase správní soudnictví otevřelo cestu chatařům a chalupářům k možnosti odečíst si úroky z hypotečních úvěrů na chatu či chalupu. Nutno ale dodat, že poslanci mezitím projednávají návrh zákona na zrušení daně z nabytí nemovitostí, který pro futuro zcela zruší možnost odečítat si zaplacené úroky z hypotéky od základu daně.

Více

Legislativní rada vlády vrátila návrh nového stavebního zákona MMR k dopracování.

6.7.2020

Vážení čtenáři, legislativní rada vlády (dále jen „LRV“) vrátila návrh nového stavebního zákona Ministerstvu pro místní rozvoj k dopracování. LRV to oznámila na svých webových stránkách. Ministerstvo pro místní rozvoj hodlá návrh zákona LRV předložit opětovně počátkem srpna. Harmonogram schvalování by to ohrozit nemělo. V září by měl jít návrh zákona do Poslanecké sněmovny, platit by měl od jara 2021. Účinnost by měla per partes (postupně) nabíhat do poloviny roku 2023.

Více

Pandemie koronaviru v květnu tvrdě dolehla na hypoteční trh.

5.7.2020

Vážení klienti, milí čtenáři, pandemie koronaviru dolehla i na hypoteční trh. Letošní květen se stal v počtu poskytnutých hypotečních úvěrů nejslabším květnem za posledních 10 let. Objemy jsou ale kvůli rostoucí výši průměrné hypotéky pouze druhé nejnižší za posledních pět let. V pátém měsíci poskytly hypoteční banky celkem 6 203 půjček na bydlení v objemu za skoro 16, 5 mld. korun. Objem poskytnutých hypoték poklesl v komparaci s dubnem o téměř 1,34 miliardy korun na 16,487 miliardy korun. Průměrná úroková sazba přitom dál klesá.

Více

Česká národní banka zrušila další z limitů pro hypotéky.

2.7.2020

Vážení klienti, ČNB zrušila pro posuzování žádostí o hypoteční úvěr limit pro poměr mezi měsíční splátkou veškerých úvěrů proti celkovému čistému měsíčnímu příjmu (DSTI). Ten od dubna činil 50 procent. Současně centrální banka ponechala poměr výše hypotéky a hodnoty zastavené nemovitosti (LTV) na 90 procentech. Komerční banky zrušení dalšího limitu pro poskytování hypotečních úvěrů přivítaly. Poměr výše dluhu a čistého příjmu žadatele o úvěr (ukazatel DTI) zrušila ČNB již v dubnu.

Více

Poslanecká sněmovna schválila dne 16. 6. 2020 ve druhém čtení návrh na zrušení daně z nabytí nemovitostí.

19.6.2020

Vážení čtenáři, milí klienti, návrh vlády na zrušení daně z nabytí nemovitostí míří k závěrečnému schvalování. Legislativní proces přitom postupuje nebývale rychle, tzv. první čtení totiž proběhlo ani ne před měsícem dne 27. května. Nicméně legislativní návrh rovněž pro futuro (do budoucna) zruší možnost odečítat si zaplacené úroky z hypotečního úvěru od základu daně. Někteří poslanci ale usilují o to, aby tato možnost zůstala zachována a z tohoto důvodu proto ve druhém čtení v tomto ohledu přednesli své pozměňovací návrhy.

Více

Lhůta pro podání přiznání k dani z nabytí nemovitých věcí, resp. úhrada této daně se posouvá do 31.12.2020.

15.6.2020

Vážení čtenáři a klienti, Společná realitní a advokátní kancelář JURIS REAL, spol. s r. o. není pouze realitní a advokátní kanceláří, která např. prodává či pronajímá reality, resp. provádí výkupy nemovitostí či dražby, ale kanceláří, která dennodenně sleduje legislativní vývoj a má i ve svém týmu daňového poradce, se kterým lze event. změny v daňové problematice i konzultovat. Z tohoto důvodu si autor této aktuality nemohl nevšimnout nenápadné novinky, které si konkurenční realitní kanceláře vůbec nepovšimly (a to zřejmě z prozaického důvodu, že si toho ještě nestačily povšimnout významné právní a ekonomické rubriky internetových i tištěných médií), jež ale jistě bude mít pro futuro ohromné dopady na tuzemský realitní trh.

Více