Aktuality

Starší, seconhandové reality ke konci roku 2023 zdražovaly.

18.4.2024

Vážení čtenáři, milí klienti, průměrná cena staršího bytu v České republice činila ve 4. kvartálu minulého roku 87.838 korun za m2. V mezikvartální komparaci to bylo o pět procent víc a meziročně o 7% víc. Cena vzrostla v ČR mezičtvrtletně o osm pct rovněž u rodinných domů, a to na průměrných 55.160 korun za metr čtvereční.

Více

Vláda ČR schválila legislativní návrh novely zákona o advokacii.

17.4.2024

Vážení čtenáři, milí klienti, vláda dne 10.1.2024 na svém pravidelném zasedání projednala a schválila návrh novely zákona o advokacii, který teď zamíří do Poslanecké sněmovny. Předkladatelem novely je Ministerstvo spravedlnosti, ale její obsah iniciovala a od samého počátku na něm aktivně pracovala Česká advokátní komora. Cílem bylo zapracovat do novely všechny potřebné technické aktualizace i zásadnější novinky tak, aby zákon o advokacii byl moderním právním předpisem a poskytoval pro výkon advokacie úplný a kvalitní zákonný základ.

Více

Tuzemské gastronomické ceny se od roku 2019 zvýšily až o 34 pct.

15.4.2024

Vážení čtenáři, milí klienti, ceny v restauracích, barech, klubech nebo bistrech se od prosince 2019 do konce loňského roku zvýšily o 34 procent. V komparaci s předloňským lednem byly loni v prosinci ceny vyšší o 18%. Toto zjištění vyplývá z dat společnosti Dotykačka z pokladních systémů, které na setkání v Praze představili ředitel výzkumu společnosti Vladimír Sirotek a Luboš Kastner z Asociace malých a středních podniků. Dotykačka sleduje tzv. gastroindex, který se skládá z 50 nejprodávanějších položek ve všech typech podniků, kde se podávají nápoje nebo jídlo. Statistiky pochází z více než 8 000 pohostinských provozů. Podle dat společnosti za celou Českou republiku loni v gastronomii vzrostly meziročně tržby o tři procenta. Pro řadu podniků to ale vzhledem k celoroční vysoké inflaci znamená v reálných cenách spíše pokles, sdělil Kastner.

Více

Zvýšení daně z nemovitostí se do nájemného promítne minimálně.

29.3.2024

Vážení čtenáři, milí klienti, zvýšení daně z nemovitostí, které platí od počátku roku, se do konečných cen nájmů v bytech promítne minimálně. V bytě o rozloze 60 m2 by roční navýšení mělo činit od 200 do 800 korun v závislosti na lokalitě. V procentuálním vyjádření to může znamenat zvýšení nájmů v rozmezí od 0,5 do jednoho procenta. Důvodem pro minimální navýšení nájmů je podle nich skutečnost, že pronajímatelé nebudou ochotni akceptovat zvýšení daně z nemovitosti jako svůj čistý náklad. Dalším důvodem může být rovněž skutečnost, že většina obcí ke zvýšení daně u rezidenčních nemovitostí po 1.1. nepřistoupila.

Více

Průměrné nájemné v České republice koncem uplynulého roku nepatrně kleslo na 292 Kč za m2.

28.3.2024

Vážení čtenáři, milí klienti, průměrné měsíční nájemné za jeden metr čtvereční v České republice činilo ve 4. kvartálu loňského roku 292 korun. Mezičtvrtletně tak cena klesla nepatrně o 0,3 procenta. Jednotlivé změny nájemného mezi třetím a čtvrtým čtvrtletím se měnily podle lokality. Nejvíce klesl průměrný nájem v Brně. Naopak nejvíce vzrostl v Jihlavě. Toto zjištění vyplývá z dat Rent Indexu poradenské společnosti Deloitte.

Více

Ceny bydlení v České republice se v poměru k Evropské unii ve 3. kvartálu vyvíjely mírně lépe.

25.3.2024

Vážení čtenáři, milí klienti, ve 3. čtvrtletí minulého roku ceny bydlení v ČR mírně vzrostly o 0,3 procenta, tedy o půl procentního bodu méně, než je průměr mezi členskými zeměmi EU. Meziročně ceny bydlení v České republice klesly o 3,5 procenta, o 2,5 procentního bodu více než v Evropské unii. Toto zjištění vyplývá z dat Eurostatu zveřejněných na webových stránkách. Důvodem pro meziroční pomalejší růst a větší meziroční pokles cen v poměru k EU je podle analytiků oslovených ČTK ochlazení tuzemského realitního trhu zapříčiněného vyššími hypotékami, než je evropský průměr.

Více

Ceny starších bytů v posledním kvartálu minulého roku mírně rostly na 71.094 Kč za m2.

22.3.2024

Vážení čtenáři, milí klienti, průměrná cena staršího bytu o rozloze 80 metrů čtverečních ve velkém českém městě činila ve 4. čtvrtletí loňského roku 71.094 Kč za metr čtvereční. To bylo mezičtvrtletně o dvě procenta více a meziročně o 210 Kč. V mezikvartální komparaci rostla cena o jednotky procent ve všech krajských městech s výjimkou Ústí nad Labem. V meziročním porovnání naopak klesly ceny v Českých Budějovicích, Hradci Králové, Plzni a Ústí nad Labem a vzrostly v Praze, Brně a Ostravě. Toto zjištění vyplývá z analýzy realitní společnosti FérMakléři.cz.

Více

Hrozí českému právnímu řádu znovu návrat předkupního práva při prodeji zemědělských pozemků?

16.3.2024

Vážení čtenáři, milí klienti, v současné době se v Poslanecké sněmovně (pozn. sněmovní tisk 579) projednává novela zákona č. 334/1992 Sb., o ochraně zemědělského půdního fondu, ve znění pozdějších předpisů. Poslanci by se k návrhu právního předpisu měli vrátit na své schůzi, která začíná od 19. března (dle vyjádření Mgr. Doležálkové z Legislativního odboru Poslanecké sněmovny, která má předmětný návrh právního předpisu na starosti).

Více

Singapur zůstal v čele žebříčku nejdražších měst na světě.

28.2.2024

Vážení čtenáři, milí klienti, finanční náklady na život byly letos z velkých světových měst nejvyšší v Singapuru a švýcarském Curychu, jak uvádí nové vydání žebříčku sestavovaného organizací The Economist Intelligence Unit (EIU). Jeho autoři varují, že globální krize spojená s růstem cen stále není u konce.

Více

Náklady vlastního bydlení v ČR začaly v roce 2020 rychle růst a aktuálně výrazně přesahují náklady bydlení v nájmu.

24.2.2024

Vážení čtenáři, milí klienti, důvodem je výrazné zvýšení cen bytů na realitním trhu za současného zdražení hypoték v situaci, kdy se reálné mzdy tak rychle nezvyšovaly. Toto zjištění vyplývá z analýzy společnosti Deloitte představené na konferenci o nájemním bydlení, kterou uspořádala společnost BTR Consulting.

Více