Aktuality

V malebné obci Telce u Peruce, známé z pověsti o Oldřichovi a Boženě, nabízíme venkovský dům.

19.5.2023

Vážení čtenáři, milí klienti, v překrásné vísce Telce u Peruce, prodává paní Jana Rousová, vedoucí pobočky společnosti JURIS REAL, spol. s r.o., tel. č.: 774 335 507, e-mail: rousova@jurisreal.cz velmi zajímavé vesnické stavení, ze kterého by mohl vzniknout ještě zajímavější rekreační prostor. Samotné Telce se nacházejí na samé hranici Ústeckého a Středočeského kraje, jihozápadně od Loun - příjezd od silnice I/7 po II/237 (z křižovatky Třebíz severním směrem). Na severním okraji vsi (asi 500 m od kostela) se nachází železniční zastávka (trať Kralupy nad Vltavou – Most). Okolní terén s řadou zachovalých polních cest i málo frekventovaných silnic je vhodný pro cyklistiku i pěší turistiku.

Více

Návštěvnické centrum České národní banky slaví narozeniny.

18.5.2023

Vážení čtenáři, milí klienti, návštěvnické centrum ČNB oslaví 20. května rok od svého otevření prvním návštěvníkům. Tento den proto bude pro návštěvníky od 9 do 17 hod. připraven speciální program. Půjde o workshopy, soutěže o ceny nebo venkovní únikovou hru s odhalováním finančních podvodů.

Více

Svaz měst a obcí odmítá zvýšení daně z nemovitosti bez ohledu na lokální podmínky.

17.5.2023

Vážení čtenáři, milí klienti, SMO odmítl návrh vládní koalice na zvýšení daně z nemovitosti bez ohledu na místní podmínky. Pokládá to za krok špatným směrem. Podle svazu se jedná o obohacování státu na úkor samospráv. Svaz měst a obcí to uvedl v tiskové zprávě. Reagoval tak na dohodu vládní koalice zvýšit kvůli konsolidaci veřejných financí daň z nemovitosti v některých případech až na dvojnásobek, přičemž dodatečný výnos nad rámec dosavadní daně má být příjmem státu. Vládní koalice počítá se zvýšením daně od příštího roku, kdy kvůli tomu počítá navíc s výnosem devět miliard korun, v roce 2025 dalších 300 milionů korun.

Více

Státní podpora stavebního spoření se podle konsolidačního balíčku sníží na polovinu.

13.5.2023

Vážení čtenáři, milí klienti, státní podpora pro stavební spoření se sníží na 1.000 korun ročně ze současné dvojnásobné částky. Změna se bude týkat nových i už retroaktivně existujících smluv. Počítá s tím vládní balíček pro konsolidaci veřejných financí. Úvěry ze stavebního spoření se budou poskytovat zejména na opatření pro snížení energetické náročnosti bydlení. Podle vládního materiálu stavební spoření v posledních letech ztratilo svou původní funkci. Lidé podle něj naspořené peníze používali pro jiné účely než pro vlastní bydlení. Kabinet zvažoval úplné zrušení státní podpory, nakonec rozhodl o jejím snížení na polovinu.

Více

Rodina šéfa ruské zbrojařské firmy prý vlastní v Praze drahé byty.

11.5.2023

Vážení čtenáři, milí klienti, skupina JURIS REAL bere problematiku praní špinavých peněz (AML) velmi vážně. Z tohoto důvodu nás velmi (jako realitní odborníky) znepokojila tato „jednoduchá“ zpráva ČTK. Rodina Rusa Borise Obnosova, šéfa ruského zbrojařského holdingu Taktičeskoje raketnoje vooruženije, který figuruje na seznamu unijních sankcí, vlastní v České republice nemovitosti o hodnotě zhruba až osm milionů eur (to jest asi 188 milionů korun). Podle portálu Meduza na to upozornila reportáž spolupracovníků ruského opozičního předáka Alexeje Navalného. Holding, v jehož čele Obnosov stojí, přitom vyrábí rakety, kterými ruské síly opakovaně útočí na Ukrajinu, podotkla Meduza s odvoláním na zjištění Navalného spolupracovníků.

Více

Pražský trh s byty zaznamenal v minulém pololetí silný pokles prodejů a útlum zahájené výstavby nových bytů.

20.4.2023

Vážení klienti, milí čtenáři, v průběhu druhého pololetí byla spuštěna výstavba 1 670 bytů, což představuje 63% pokles v celoročním srovnání. Ačkoli počet bytů ve výstavbě mírně klesl na 12 400, stavební aktivita zůstává v porovnání s pětiletým průměrem nadále vysoká. Na druhé straně bylo v minulém pololetí dokončeno nejvíce bytů za posledních 5 let (pozn. 4 020), což představuje nárůst o 112 procent oproti předchozímu roku. Ovšem v důsledku vysokých úrokových sazeb, zpřísnění podmínek pro získávání hypotečních úvěrů a klesající kupní síle obyvatelstva došlo k ještě razantnějšímu poklesu prodejů než v prvním pololetí. Ve druhém pololetí se prodalo pouze 1 100 bytů, což představuje vůbec nejhorší výsledek za posledních 10 let.

Více

Poslanecká sněmovna schválila návrh zákona o jednotném environmentálním stanovisku.

19.4.2023

Vážení čtenáři, již od počátku příštího roku tak stavebníci dostanou namísto několika samostatných razítek pro účely povolení stavby razítko jediné. Všechna povolení z oblasti životního prostředí, která v současné době stavebník potřebuje, by mělo nahradit jednotné environmentální stanovisko (JES). Žadatelům se tím zjednoduší povolování nejrůznějších typů stavebních i nestavebních záměrů, přitom ale zůstanou plnohodnotně zachovány zájmy na ochraně životního prostředí. V legislativním procesu doprovází návrh zákona o JES v souladu s programovým prohlášením vlády novelu stavebního zákona. Účinnost zákona je navržena od 1. ledna 2024.

Více

Ochránci přírody žádají občany, aby neshazovali hnízda jiřiček a vlaštovek.

16.4.2023

Vážení čtenáři, Česká společnost ornitologická žádá občany, aby neničili a neshazovali hnízda jiřiček a vlaštovek, které se v tomto období vracejí do České republiky ze svých zimovišť v Africe. Shazování hnízd s vejci a mláďaty, s kterým se ornitologové každoročně setkávají, je v rozporu se zákonem o ochraně přírody. Ornitologové na tuto skutečnost upozornili v tiskové zprávě. Vlaštovky a jiřičky jsou přitom považovány za tradičního posla jara. Když krmí mláďata, uloví jeden pták denně stovky mšic, muchniček, komárů a dalšího drobného dvoukřídlého hmyzu.

Více

Průměrná sazba hypotečních úvěrů v únoru mírně vzrostla na 6,37 procenta.

15.4.2023

Vážení čtenáři, milí klienti, průměrná úroková sazba hypoték na počátku února byla 6,37 procenta. Mírně se zvýšila z lednových 6,34 procenta. Toto zjištění vyplývá z údajů Fincentra Hypoindexu, který se zpracovává na základě údajů k pátému pracovnímu dni každého měsíce. Metodika odráží aktuální průměrnou nabídkovou sazbu hypotečního úvěru pro 80 procent hodnoty nemovitosti. Experti očekávají, že v nadcházejícím období bude výše sazeb stagnovat.

Více

Nejvyšší soud podstatně změnil dosavadní pojetí moderace smluvní pokuty.

13.4.2023

Vážení čtenáři, milí klienti, soudy mohou v odůvodněných případech snížit sjednanou smluvní pokutu podle okolností a následného vývoje konkrétních sporů. Nejvyšší soud překlenul svou dřívější judikaturu z doby před schválením nového občanského zákoníku.

Více