Aktuality

Podle premiéra Babiše rozhodnutí České národní banky zvýšit úrokové sazby poškodí tuzemské národní hospodářství.

24.10.2021

Vážení čtenáři, milí klienti, rozhodnutí bankovní rady ČNB podstatně zvýšit úrokové sazby hodnotí premiér Andrej Babiš (ANO) negativně. Předseda vlády ČTK sdělil, že krok podle něj poškodí tuzemskou ekonomiku, dotkne se situace domácností, které čerpají např. hypoteční úvěry, a zhorší i finanční situaci všech firem.

Více

Růst cen stavebních materiálů se už razantně projevuje v cenách bytů.

23.10.2021

Vážení čtenáři, milí klienti, rostoucí ceny a nedostatek stavebních materiálů se již začínají projevovat ve zvýšených cenách bytů. Na trhu chybějí zejména dřevo, plasty, kovy a izolační materiály. Jednou z příčin je narušení standardního dodavatelsko-odběratelského řetězce kvůli opatřením proti šíření koronaviru, když hranice států byly dlouho uzavřené.

Více

Zdanění prázdných, tj. tzv. investičních bytů podle agentury Bloomberg a dalších expertů bytovou krizi nevyřeší.

15.10.2021

Vážení čtenáři, milí klienti, politikům v různých částech světa se nedaří zvládnout krizi na trhu s dostupným bydlením. V některých světových velkoměstech se tak zaměřili na taktiku, kterou je zdanění prázdných bytů a rodinných či činžovních domů bohatých. Ne všichni jsou ale přesvědčeni, že to pomůže. Podle národohospodářů jsou tyto poplatky do značné míry politickým divadlem a politici musí začít řešit jiné faktory, jako je nerovnováha mezi nabídkou a poptávkou, uvádí agentura Bloomberg.

Více

Vyjádření ministryně financí ke zvýšení sazeb České národní banky je prý nekompetentní.

14.10.2021

Vážení čtenáři, milí klienti, vyjádření ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) na twitteru ohledně zvýšení úrokových sazeb České národní banky (dále jen "ČNB" či centrální banka) je naprosto nekompetentní. V pořadu Otázky Václava Moravce to řekl guvernér ČNB Jiří Rusnok. Schillerová řekla, že ČNB přehodila výhybku hospodářské politiky ČR na kolej typickou pro rozvojové země a zvolila cestu dražších úvěrů pro firmy či zdražení hypoték rodinám o tisíce korun měsíčně. Hospodářskou politiku ale podle Rusnoka netvoří pouze měnová politika ČNB. Z 50 až 60 procent hospodářskou politiku tvoří ministr financí, prohlásil guvernér.

Více

Konec reklamního nevkusu v metropoli?

5.10.2021

Vážení čtenáři, od 1. října 2021 začaly na velké části území hlavního města Prahy platit nová pravidla venkovní reklamy. Změna se má dotknout všech památkově chráněných území, kde budou zakázány reklamní plachty. Nařízení bylo vedením hlavního města schváleno v prosinci 2020.

Více

Velká legislativní novela na poli energií má zabránit nepoctivému jednání tzv. energošmejdů.

24.9.2021

Vážení čtenáři, milí klienti, dodavatelé energií budou muset informovat zákazníky adresně o změnách ceny. Poslanecká sněmovna to dne 14. září schválila v rámci senátních úprav novely zákona č. 458/2000 Sb., o podmínkách podnikání a o výkonu státní správy v energetických odvětvích a o změně některých zákonů (energetický zákon), ve znění pozdějších předpisů, zákona č. 455/1991 Sb., o živnostenském podnikání (živnostenský zákon), ve znění pozdějších předpisů, a zákona č. 634/2004 Sb., o správních poplatcích, ve znění pozdějších předpisů, která má rozšířit ochranu klientů (zákazníků) před nekalými praktikami nepoctivých obchodníků. Sněmovna o tom rozhodla navzdory varování velkých dodavatelů elektřiny a plynu nebo Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR, že změna může znamenat zdražení energií.

Více

O Palác Broadway nikdo v aukci s vyvolávací cenou přes miliardu Kč neprojevil zájem.

22.9.2021

Vážení čtenáři, milí klienti, o pražský Palác Broadway neměl v elektronické aukci Úřadu pro zastupování státu (dále jen „ÚZSVM“) ve věcech majetkových nikdo zájem. Úřad palác nabízel s vyvolávací cenou přes jednu miliardu korun, což byla nejvyšší minimální cena za dobu existence úřadu.

Více

V České republice od roku 1998 zdražily byty více než čtyřnásobně.

18.9.2021

Vážení čtenáři, milí klienti, ceny bytů v ČR od roku 1998 do konce roku 2019 vzrostly průměrně 4,25krát. Nejvíce ve Středočeském kraji, 5,25krát, naopak v Ústeckém kraji ani ne dvojnásobně. Míra inflace ve stejném období stoupla o 59,8 procenta. Toto zjištění vyplývá z údajů Českého statistického úřadu (dále jen „ČSÚ“).

Více

Příjmy z AirBnB jsou podle soudu příjmy z podnikání, nikoliv z pronájmu.

12.9.2021

Vážení čtenáři, milí klienti, po pandemii koronaviru zasáhla tuzemský trh s krátkodobými pronájmy další rána. Krátkodobé pronájmy, které vlastník bytu nabízí přes ubytovací platformy Airbnb či Booking.com, by se totiž měly danit jako podnikatelská činnost, jak rozhodl soud. Rozsudek by měl nejvíce zasáhnout ty, kteří pronajímají více bytů najednou. Městský soud v Praze se tak ve sporu o charakter finančních příjmů skrze platformu Airbnb jednoznačně přiklonil na stranu finančního úřadu. Analyzované soudní rozhodnutí by tak mohlo výrazně ovlivnit majitele tisíců bytů, kteří v nich poskytují ubytování skrze platformu Airbnb a Booking.com. „Toto rozhodnutí by mohlo byznysmodel Airbnb zcela rozložit,“ citují Hospodářské noviny např. daňového poradce a partnera společnosti EK Partners Lukáše Eisenworta.

Více

Naše metropole se nachází v žebříčku finančních center až za Varšavou a Bratislavou.

11.9.2021

Vážení čtenáři, milí klienti, Praha se nachází v žebříčku světových finančních center za Varšavou a Bratislavou. Pohoršila si tak o deset pozic na 76. místo. V čele zůstávají New York, Londýn a Šanghaj. Toto zjištění vyplývá ze studie Global Financial Centres Index (GFCI), kterou zveřejnil Čínský rozvojový institut (CDI) ve spolupráci s londýnskou poradenskou společností Z/Yen Partners.

Více