Aktuality

V Itálii se příští týden bude v aukci dražit nejdražší nemovitost na světě.

15.1.2022

Vážení čtenáři, milí klienti, Na realitním trhu se schyluje k překonání rekordu: nepříliš překvapivě v prodejní ceně. Nejde ovšem o rostoucí ceny bytů, ale o nejdražší dům na světě. Přestože Itálie aktuálně žije zejména Berlusconiho prezidentskou kandidaturou, emoce a nemalou pozornost poutá ještě jedno lednové datum: na 18. ledna je naplánovaná aukce římského paláce Casino dell’Aurora a očekává se, že prodej vyústí v rekordní realitní deal.

Více

Ochrana klientů na trhu s energiemi se ode dneška zvyšuje.

1.1.2022

Vážení čtenáři, od 1. ledna budou mít zákazníci na trhu s energiemi vyšší ochranu, změnu přináší novela energetického zákona, která vstoupila dnes v účinnost.

Více

Povídání o jedné netradiční, vánoční a filatelistické nemovitosti

21.12.2021

Vážení a milí spoluobčané, čtenáři, kolegové z realitní, dražební a developerské branže, vážené a milé děti a nejmladší filatelističtí kolegové, rok se s rokem sešel, a my stojíme před napsáním letošního posledního článku na web skupiny JURIS REAL. Byť jsme toho mínění, že závěrečná aktualita by měla být jistým ohlédnutím za celým (letošním) rokem, který již brzy skončí, zvolili jsme s ohledem na pandemii covidu pojednání o jedné velmi netradiční, vánoční a filatelistické realitě, protože se ztotožňujeme s naší zemí, naším národem a rodinami, které toto zákeřné onemocnění potkalo. Je sice také pravda, že v realitách rezonovala taková témata jako nový stavební zákon, rostoucí ceny rezidenčních nemovitostí, zvyšující se ceny stavebních materiálů, krach energetické společnosti Bohemia Energy, nahlížení správních a justičních orgánů na platformy typu Airbnb, legislativní změny v exekucích a v neposlední řadě i rostoucí úrokové sazby ze strany České národní banky, ale byl to opět právě covid-19, který bohužel i tento rok zasáhl naše životy, resp. životy našich blízkých, našich spolupracovníků, příbuzných, známých a sousedů, a to způsobem mnohdy fatálním. Vedle toho covid v ekonomické rovině postihl u firem i řadu podnikatelských aktivit a ještě po mnoho dalších let bude „např.“ vyšší inflací a problémy v automobilovém průmyslu de facto ovlivňovat tuzemské i světové národní hospodářství.

Více

Secondhandové byty ve 3. kvartálu zdražily v meziroční komparaci o čtvrtinu.

18.12.2021

Vážení klienti, milí čtenáři, takřka o čtvrtinu stouply ve třetím čtvrtletí letošního roku oproti loňsku průměrné prodejní ceny starších bytů v České republice. Toto zjištění vyplývá z údajů realitní skupiny European Housing Services.

Více

Pokles cen nájemného v Praze se letos zpomalil.

17.12.2021

Vážení klienti, milí čtenáři, v metropoli bylo letos v prvním pololetí průměrné tržní nájemné 279 korun za metr čtvereční, což znamenalo proti druhé polovině loňského roku pokles o 2,8 procenta. Zlevňování se proti loňsku, kdy ve druhém pololetí ceny klesly o 4,3 procenta, zpomalilo.

Více

Elektřina a plyn občanům příští rok zdraží.

16.12.2021

Vážení čtenáři, milí klienti, plyn a elektřina v příštím roce lidem zdraží. Regulovaná část ceny elektřiny pro domácnosti příští rok vzroste v průměru o 3,7 procenta a u plynu o 2,4 procenta. Toto zjištění vyplývá z oznámení Energetického regulačního úřadu (dále jen „ERÚ“), který část výsledné ceny energií stanovuje. V celkových cenách se projeví přibližně dvouprocentním nárůstem u elektřiny, jednoprocentním u plynu. Další zdražení lidi čeká u neregulované složky ceny energie, do které dodavatelé energií promítají nákupy drahých energií na burze, uvedl ERÚ.

Více

Zahrádkáři se po mnoha letech dočkali své právní normy.

4.12.2021

Vážení čtenáři, od 1. prosince 2021 nabyl účinnosti nový zahrádkářský zákon, který Parlament schválil letos na jaře. Vyjma jiného zakotvuje veřejnou prospěšnost zahrádkářské činnosti. definuje např. zahrádkářské osady nebo podmínky pachtu pozemků. Upravuje možnost Státního pozemkového úřadu nebo obcí přenechat pozemky k zahrádkářské činnosti.

Více

První vlastník bytu pro Airbnb v metropoli dostal pokutu za porušení předpisů.

26.11.2021

Vážení klienti, milí čtenáři, úřady v Praze uložily pokutu 20.000 korun prvnímu majiteli bytu za porušování stavebních předpisů při krátkodobém ubytování hostů přes platformu Airbnb. Žurnalistům to sdělila radní Prahy pro bydlení Hana Marvanová (za STAN). Podle mínění managementu města musí byty využívané tímto způsobem dodržovat stejná pravidla jako hotely. Magistrát spustil k tématu bezplatnou právní poradnu a prosazuje legislativní změny.

Více

Stavební náklady v metropoli jsou prý páté nejvyšší v regionu.

24.11.2021

Vážení čtenáři, milí klienti, stavební náklady jsou v Praze ve srovnání osmi větších měst střední a východní Evropy páté nejvyšší. Nejdražší je rakouská Vídeň. Loni byly v hlavním městě náklady druhé nejvyšší. V kontextu stovky světových měst zůstala Praha na 67. místě. Nejvyšší stavební náklady existují v Ženevě. Toto zjištění vyplývá z výsledků studie mezinárodní poradenské společnosti Arcadis, které má ČTK k dispozici.

Více

Hlavní město zaslalo nové Sněmovně legislativní návrh novely ohledně platforem typu Airbnb.

22.11.2021

Vážení čtenáři, milí klienti, magistrát zaslal předsedkyni Sněmovny Markétě Pekarové Adamové (TOP 09) svůj návrh novely živnostenského zákona, která by umožnila územním samosprávám regulovat poskytování krátkodobých ubytovacích služeb přes platformy typu Airbnb.

Více