Biennale 2023, které se koná v Obecním domě v Praze do 5. listopadu 2023, je přesně ve své polovině.

Vážení klienti, milí čtenáři, Prestige Philately Club Prague založil obchodník se známkami a přední světový soudní znalec Mgr. David Kopřiva a právník a developer JUDr. Tomáš Mádl, zakladatel skupiny JURIS REAL. Klub sdružuje několik desítek filatelistů s nejcennějšími sbírkami v České republice. A tomu odpovídají i známky na výstavě v Obecním domě.

Návštěvníci spatří např. největší blok prvních známek světa Penny Black nebo Amundsenovy dopisy z jižního pólu. Jedním z vystavovaných unikátů bude 20ti blok saských 3 v hodnotě takřka 50 milionů korun. Dalším příkladem známky, která nemá obdoby, je Labuan 10 dolarů. Tento jediný známý kus na světě je v současné době ve vlastnictví českého sběratele. Na výstavě je k vidění také Ultramarínová novinová známka z roku 1877

Obrázek: 4C inverted - Dle dostupných filatelistických pramenů jich mělo vzniknout pouze 500, ale spíše pouze 400 kusů s převráceným středem. Z toho 1 arch, tj. 200 ks, byl opatřen přetisky „Specimen“. Všech dochovaných exemplářů je dnes maximálně několik desítek.

PanAm-300x228

Zdroj: https://ppcp.cz/biennale-2023/exponaty/, vlastní zpracování, 2023

Výstavu si užijí jak zkušení filatelisté, tak veřejnost, která se se vzácnými známkami teprve seznamuje. Výstava má nastavené parametry tak, aby atraktivní formou ukázala filatelii jako součást světového dědictví. Příběhy známek i osudy jejich majitelů rozšiřují naše poznání,“ prohlásil JUDr. Tomáš Mádl.

V Praze dne 1. listopadu 2023

Mgr. Petr Jezdinský (s využitím PPCP a fintag.cz)