Bydlení v nájmu je oproti bydlení ve vlastním i více než třikrát dosažitelné.

15.1.2023

Vážení čtenáři, milí klienti, nájmy v České republice kvůli zvýšenému zájmu stoupají, ale stále vycházejí levněji než splátky hypoték na vlastní bydlení, v Praze i více než třikrát. Toto zjištění vyplývá z dat společnosti UlovDomov.cz, která se prostřednictvím služby Ideální nájemce stará soukromým vlastníkům o více než 1 900 nemovitostí v hodnotě přesahující 11 miliard korun.

 

Cena nájmu u nejvyhledávanější dispozice 2+Kk vycházela podle UlovDomov.cz v hlavním městě ve 3. kvartálu roku průměrně na 18.798 korun, což je o 12,3 procenta meziročně více. V porovnání s druhým čtvrtletím letošního roku stoupla o 1.197 korun, což je více o 6,8 procenta. Společnost UlovDomov.cz ze svých dat stanovuje index, který srovnává měsíční platby za nájem se splátkami hypotečních úvěrů při aktuálních sazbách a cenách za m2. Index nezohledňuje vstupní náklady na úvěr na bydlení ani skutečnost, že hypotéky znamenají ukládání peněz do vlastního aktiva.

 

Pro metropoli dosahuje index bytu 2+Kk hodnoty 3,2, což znamená, že platba za nájem může vycházet více než třikrát levněji než splátka úvěru. Hodnota indexu 3,2 ukazuje aktuální extrém na realitním trhu. Ceny bytů mimo centrum Prahy mají nižší hodnoty indexu. Např. při komparaci pro Prahu 4 vychází index 2,3. Stále to ale znamená, že jsou náklady na vlastní bydlení více než dvojnásobné ve srovnání s nájmy.

 

Nejnižší indexy má Ostrava, kde má u bytu 3+Kk o velikosti 80 metrů čtverečních hodnotu 1,4. V Olomouci má malý byt kategorie 1+Kk index 1,6. Občané tam podle firmy za nájem zaplatí průměrně 9.378 korun, zatímco měsíční splátka 90 procentní hypotéky na 30 let při úrokové sazbě 6,71 procenta ročně by byla asi o 6.000 Kč vyšší.

 

Mgr. Petr Jezdinský (s využitím společnosti UlovDomov.cz a ČTK)