Bytů se v 1. kvartálu prodalo nejméně za sedm let.

22.9.2023

Vážení čtenáři, milí klienti, v letošním prvním čtvrtletí se v České republice prodalo nejméně bytů za posledních sedm let. Jejich cena v mezičtvrtletní komparaci klesla o 2,5 procenta, výrazněji než v posledním čtvrtletí loňského roku. Toto zjištění vyplývá z HB Indexu, který ČTK poskytla Hypoteční banka, jež patří do skupiny ČSOB.

HB Index je založený na reálných odhadech tržních cen nemovitostí, které si prostřednictvím hypotečního úvěru pořídili klienti Hypoteční banky. Jmenovaná obchodní banka index poprvé zveřejnila v dubnu 2011. Nejen že stejně jako v minulém roce pokračuje i letos postupný pokles cen prodaných bytů, v prvním čtvrtletí 2023 tento trend ještě nabírá na rychlosti. Objem prodejů bytů na realitním trhu je podle našich dat nejslabší za posledních sedm let,“ sdělil generální ředitel Hypoteční banky Martin Vašek. Prodávající podle jeho názoru často zjišťují, že bez slevy byty tak jednoduše neprodají. Pokles cen platí pro všechny územně-samosprávné celky.

 

Kupující postupně akceptují, že zatím nelze očekávat návrat k nízkým sazbám hypoték. Stále je však brzdí relativně vysoké ceny nemovitostí. Celková nabídka bytů k prodeji se totiž poměrně stabilizovala, není tak vyvíjen tlak na ještě další snižování cen,“ upozornil Vašek. První čtvrtletí roku 2023 odhalilo hlavně klesající zájem o byty s dispozicí 3+1 a 3+kk. Velkometrážní byty s rozlohou nad 90 metrů čtverečních zlevňovaly nejpomaleji.

 

I z důvodu rostoucích cen nemovitostí pokračuje též nárůst poptávky po nájemním bydlení. Zájem o malometrážní byty z řad investorů však zapříčiňuje postupný pozvolný růst nájemného. Rovněž pro nákup rodinných domů platí klesající zájem. Nejvíce patrný je u větších rodinných domů, které si neprošly rekonstrukcí. Příčinou jsou pravděpodobně stále relativně vysoké ceny za energie. „Od minulého roku zaznamenáváme stabilní růst zájmu o financování úsporného bydlení,“ podotkl Vašek. Na rozdíl od velkých a provozně nehospodárných rodinných domů přetrvává zájem o menší a levnější rodinné domy a mobilní domy, zejména o modulární dřevostavby a kontejnerové domy. Dramatický propad poptávky pak panuje u rekreačních objektů.

 

Na trhu s pozemky poptávka stále převyšuje dostupnou nabídku. Cenový růst, který započal v uplynulém roce, pokračuje i teď. Na cenu pozemku má největší vliv velikost a tvar pozemku, dopravní a občanská vybavenost, vybavení inženýrskými sítěmi, ale i svažitost a orientace ke světovým stranám. „S tím, jak rostou ceny pozemků, zaznamenáváme zvýšený zájem o pozemky i ve vzdálenějších lokalitách od okrajů velkých měst,“ uzavřel Vašek.

 

 

Mgr. Petr Jezdinský (s využitím Hypoteční banky a ČTK)