Ceny bydlení v České republice se v poměru k Evropské unii ve 3. kvartálu vyvíjely mírně lépe.

25.3.2024

Vážení čtenáři, milí klienti, ve 3. čtvrtletí minulého roku ceny bydlení v ČR mírně vzrostly o 0,3 procenta, tedy o půl procentního bodu méně, než je průměr mezi členskými zeměmi EU. Meziročně ceny bydlení v České republice klesly o 3,5 procenta, o 2,5 procentního bodu více než v Evropské unii. Toto zjištění vyplývá z dat Eurostatu zveřejněných na webových stránkách. Důvodem pro meziroční pomalejší růst a větší meziroční pokles cen v poměru k EU je podle analytiků oslovených ČTK ochlazení tuzemského realitního trhu zapříčiněného vyššími hypotékami, než je evropský průměr.

Porovnávat ceny bydlení s evropským průměrem je dle analytiků poměrně problematické kvůli rozdílnosti struktury jednotlivých realitních trhů v členských zemí. V některých zemích, jakými jsou např. Německo a Švédsko, ceny nemovitostí v poslední době podle ekonoma Komerční banky Kevina Tran Nguyena setrvale výrazně klesají, zatímco např. ve Španělsku a Polsku jsou trhy ve fázi silné expanze. „Právě i skutečnost, že ČNB zvyšovala úrokové sazby jako jedna z prvních centrálních bank a poté klíčovou repo sazbu držela po rok a půl na sedmi procentech, může stát za tím, že se tuzemský trh ochladil o trochu více v porovnání s průměrem EU,“ doplnil Tran Nguyen. Podle dat serveru Financial Times z loňského října byla v té době průměrná hypotéka např. v Německu 1,88 procenta, ve Francii 1,55 procenta a ve Španělsku 3,44 procenta. V České republice podle Swiss Life Hypoindexu v říjnu průměrný hypoteční úvěr činil 6,05 procenta.

 

Přestože podle analytiků bydlení v České republice začíná být dostupnější, nedá se definovat jako dostupné. „Pokles českých průměrných cen o 3,5 procenta rozhodně dostupnost bydlení v ČR nijak výrazně nezvyšuje. Trochu umazává dřívější nadhodnocení cen bytů, avšak stále nelze zapomenout na fakt, že za posledních deset let se tyto ceny zvýšily o 125 procent a za pět let pak o 60,5 procenta. Zatímco v Německu ceny bytů meziročně propadly o téměř deset procent, ČR se svým posledním meziročním poklesem vlastně výrazně zaostala,“ uzavřel ekonom banky Creditas Petr Dufek.

 

Mgr. Petr Jezdinský (za použití Eurostatu, Komerční banky, Financial Times, Burzovního světa, Creditas a ČTK)