Ceny bytů v uplynulém roce 2023 klesly.

19.5.2024

Vážení čtenáři, milí klienti, ceny bytů v minulém roce meziročně klesly o 5,8 procenta. Bylo tomu každý kvartál v roce, v 1. čtvrtletí ale ceny bytů v mezičtvrtletní komparaci klesly o 2,5 procenta a ke konci roku jen o 0,2 procenta. Cena rodinných domů meziročně stagnovala. Zvýšila se ale cena pozemků, a to o 7,2 procenta. Ke konci roku ale tempo růstu cen pozemků přesto zpomalilo. O 16 procent loni vzrostla poptávka po rodinných domech. Zájem panoval zejména o menší domy v dobrém technickém stavu. Toto zjištění vyplývá z ukazatele ČSOB Index bydlení za 4. čtvrtletí. ČSOB Index bydlení, dříve známý jako HB Index, je založený na reálných odhadech tržních cen nemovitostí, které si prostřednictvím hypotečního úvěru pořídili klienti bankovní skupiny. Banka index poprvé zveřejnila v dubnu 2011.

 

Ceny bytů na konci roku v mezičtvrtletním porovnání zpomalily pokles na 0,2 procenta. Ještě v prvních dvou čtvrtletích 2023 přitom tempo mezičtvrtletního poklesu převyšovalo dvě procenta. U ostatních realit už ceny mezičtvrtletně rostly, a to v případě rodinných domů o 0,3 procenta a u pozemků o desetinu procenta. Přestože ceny bytů a domů v roce 2023 klesaly, podle generálního ředitele ČSOB Hypoteční banky Martina Vaška je pokles cen u konce. Dle indexu ČSOB meziroční pokles cen bytů dosáhl vrcholu ve třetím čtvrtletí a od 4. kvartálu se realitní trh stabilizuje. Ceny bytů klesaly na konci roku už pouze v několika regionech, např. v Moravskoslezském, Ústeckém nebo Středočeském kraji. Pouze mírný pokles zaznamenaly byty v novostavbách, což způsobily především individuální slevy, které si zákazníci s prodejci vyjednali. Prodejní doba bytů zůstala stejná a trvala v průměru kolem 4,5 měsíce.

 

V posledním čtvrtletí existovala největší poptávka po větších bytech o dispozicích 3+1 a 3+kk. Naopak segment investičně zajímavých malometrážních bytů naopak spíše stagnoval. Ceny rodinných domů stoupaly na konci roku dvě čtvrtletí po sobě, přestože to bylo jen o desetiny procenta. I díky tomu se podle ČSOB propad jejich cen meziročně téměř zastavil. Zájem byl podle Vaška rovněž o energeticky nenáročné domy, což zapříčinil nárůst cen energií. Nejvíce se na konci roku stavěly rodinné domy ve Středočeském kraji a v okolí Brna. Po prudkém propadu je též znát rostoucí zájem o rekreační objekty. Loni podle indexu pokračoval trend vyššího zájmu o pozemky ve vzdálenějších lokalitách od velkých měst, i v tomto případě hrály roli hlavně jejich ceny. Ty dlouhodobě rostou a přes určité zpomalení tempa se změna trendu v dohledné době pravděpodobně nezmění. Důvodem je, že poptávka převyšuje nabídku.

 

Mgr. Petr Jezdinský (za použití ČSOB Index bydlení a ČTK)