Ceny modernizovaných bytů u většiny stanic pražského metra se zvýšily.

18.5.2024

Vážení čtenáři, milí klienti, ceny zrekonstruovaných bytů u většiny stanic metra letos v meziroční komparaci zdražily, nedosahují ale úrovně z počátku roku 2022. Nejdražší byty se nacházejí v okolí trasy metra A, kde m2 průměrně stojí 132.400 korun. Byty se zde totiž prodávají průměrně o 17 pct dráž než v okolí metra C. U linky B jsou byty v průměru 118.000 korun za metr čtvereční. Pouze v okolí stanic Černý most a Opatov se prodávají byty po rekonstrukci v průměru pod 90.000 korunami za metr čtvereční. Toto zjištění vyplývá ze zevrubné analýzy webu Valuo.cz. Do výběru byly zařazeny pouze ty byty, které se nacházejí max. 1 kilometr od nejbližší stanice metra, přičemž v mnoha případech byla vzdálenost ještě menší, a to do 400 m. Pomyslnou výjimku pak představuje stanice Letňany na konci trasy C. Vzhledem k její poloze uprostřed polí byl rozšířen okruh až na 1,5 km. Zatímco rok 2022 byl pro mnohé synonymem pro nejistotu, rok 2023 ukazuje, že si Praha dokáže udržet cenovou hladinu vysoko. Většina lokalit kolem stanic metra zaznamenala růst cen, ačkoliv stále nedosahují úrovní z počátku roku 2022.

 „Za posledních sedm let, co sledujeme cenový vývoj v rámci Metro indexu, vzrostly ceny na "Áčku" o 68 procent. Z původních 79.000 korun za m2 se vyšplhaly na více než 130.000 Kč. Tento dlouhodobý růst podtrhuje neustálý zájem o bydlení v blízkosti metra, především pak v okolí zelené trasy,” prohlásil zakladatel Valuo.cz Radek Šitera. Proti roku 2022 jsou ale nyní podle analýzy ceny bytů v okolí metra A o šest procent nižší, u metra B o dvě procenta a u metra C o tři procenta. Stejně jako v roce 2023 jsou nejdražší byty v okolí stanice metra Malostranská, kterou těsně následuje Staroměstská. Naopak nejlevnější byty podél metra A jsou na okrajových stanicích, u žádné ale kupní cena neklesá pod 100.000 korun za metr čtvereční. Nejlevnější trasou zůstala trasa C, v jejím případě průměrné ceny meziročně vzrostly o 9%. Nejvíce si podél červené linky kupující připlatí za bydlení v okolí stanic Hlavní nádraží, I. P. Pavlova a Muzeum.

 

Ceny bytů na trase B meziročně vzrostly v průměru o osm procent. Bydlení u této trasy zdražilo u 19 stanic z 24. Nejvíce zdražily v okolí zastávky Kolbenova, kde metr čtvereční stál průměrně 116.100 Kč. Důvodem je, že v posledních letech se v této lokalitě dokončovaly nové byty a komerční prostory, což území zatraktivnilo. Nejdražší bydlení i na žluté lince zůstalo v centru metropole, a to kolem stanic Náměstí Republiky, Karlovo náměstí a Národní třída. Na Černém mostě existují obdobně jako na Opatově na lince C cenově nejdostupnější byty v hlavním městě.

 

Mgr. Petr Jezdinský (s využitím Valuo.cz a ČTK)