Ceny starších bytů v České republice v meziroční komparaci klesly o 11 procent.

13.9.2023

Vážení čtenáři, milí klienti, nabídkové ceny starších bytů v ČR v prvním kvartálu roku meziročně klesly průměrně asi o 11 procent. Toto zjištění vyplývá z analýzy společnosti FérMakléři.cz, kterou má ČTK k dispozici. Šedesátimetrový byt po rekonstrukci v Praze podle ní vyjde zhruba o půl milionu korun levněji. Podle realitní společnosti RE/MAX dosahuje u nerekonstruovaných bytů v panelových domech pokles cen až 15 procent a společnost Century 21 uvedla, že prodejní ceny starších bytů jsou nižší i o čtvrtinu. Ve zbytku roku odhadují realitní kanceláře spíše stagnaci realitního trhu. Ceny podle realitních odborníků klesají druhé čtvrtletí za sebou, předtím se ale např. podle společnosti RE/MAX ceny bytů v panelových domech za šest let více než zdvojnásobily. Další vývoj cen je podle realitních společností nevyzpytatelný vzhledem k inflaci a ekonomické situaci.

Společnosti FérMakléři.cz, která spolupracuje s více než stovkou realitních makléřů, v analýze uvedla, že starší byty lze koupit o sedm až 15 procent levněji než počátkem roku 2022. „Snaha o rozhýbání trhu je v tuto chvíli na straně samotných cen nemovitostí. Brzdí to bohužel úrokové sazby hypoték,“ oznámil jednatel společnosti FérMakléři.cz Lumír Kunz. Ředitel společnosti Century 21 Tomáš Jelínek ČTK sdělil, že nabídkové ceny malých bytů v dobrém stavu klesly v metropoli o deset procent. „Nicméně tyto byty se nyní téměř nedají prodat a ceny prodaných bytů vykazují slevu až 25 procent,“ poznamenal Jelínek. Dodal, že ceny se výrazně liší podle regionů - nejvíce se zlevňovalo v Pardubicích, kde je v současnosti inzerována průměrná cena 64.000 za m2, což je pokles o 21 procent. Doplnil, že např. v Jeseníku ceny stále ještě stoupají. Data FérMakléři.cz ukazují, že nabídková se cena starších bytů v Praze nyní pohybuje průměrně kolem 117.900 korun za metr čtvereční, což je meziročně pokles o sedm procent. V Brně šly ceny dolů o 13 procent a nejvíce klesly v Ostravě a Hradci Králové (shodně o 15 procent). V mezičtvrtletním porovnání panuje nejrychlejší pokles cen v Ústí nad Labem, kde starší byty zlevňovaly v průměru o šest procent. Cena za metr čtvereční se tam drží pod hranicí 35.000 korun za metr čtvereční u bytu o rozloze 60 metrů, který tak lze pořídit za dva miliony korun.

 

Společnosti RE/MAX uvedla, že trvá zájem o byty v panelových domech, kterých se loni podle katastru nemovitostí prodalo 23.787, skoro polovina všech prodaných. „Panelové byty jsou dlouhodobě žádanou alternativou ke klasickým novostavbám. Jejich cena je stále nižší než u novostaveb a počet zájemců o panelové byty proto neklesá,“ řekl Jan Hrubý, generální ředitel RE/MAX. Konstatoval, že se cena panelových bytů za posledních šest let v České republice průměrně více než zdvojnásobila. V současné době jsme však svědky zlevňování jejich ceny o deset až 15 procent, ale děje se tak především u starších a nerekonstruovaných bytů, dodal Hrubý. V Praze byla loni průměrná cena panelového bytu za metr čtvereční nejvyšší a podle RE/MAX dosáhla výše 111.000 korun. Nejnižší existovala v Karlovarském a Ústeckém kraji okolo 29.000 korun za metr čtvereční.

 

Mgr. Petr Jezdinský (s využitím RE/MAX, FérMakléři.cz, Century 21 a ČTK)