Ceny starších realit ve 2. kvartálu vzrostly, zlevnily pouze na Moravě.

29.11.2023

Vážení čtenáři, milí klienti, ceny starších nemovitostí ve druhém čtvrtletí v České republice po roce propadu opět rostly. Připlatit si tak teď musí zájemci o bydlení v hlavním městě a ve Středočeském kraji. Důvodem je vyšší poptávka po nemovitostech, kterou podpořil mj. obnovený zájem o hypoteční úvěry a slabá nabídka na realitním trhu.

Naopak klesají ceny bytů na jižní Moravě, poněvadž občané zde dávají tradičně přednost rodinným domům. Současně se v celé zemi zvedla průměrná cena nájemného, které by mělo narůstat i v dalších měsících. Toto zjištění vyplývá z rozboru realitní skupiny European Housing Services (EHS), která využívá data svých zakládajících členů, tedy realitních služeb Bezrealitky a Maxima Reality.

 

Průměrná cena za m2 bytu na sekundárním trhu v ČR ve druhém kvartálu letošního roku činila podle analýzy 86.813 korun, to jest tedy v mezičtvrtletní komparaci o takřka 4 500 korun více. V českých domech se mezi čtvrtletími cena za metr čtvereční zvedla o téměř 3 500 korun. Cena pronajatého metru čtverečního v rezidenční nemovitosti narostla o pět korun. „Klesající ceny a jarní výprodeje přilákaly nejen domácnosti, nýbrž i institucionální investory, kteří začali nakupovat i prodávat. Na druhou stranu není možné přehlížet rozevírající se nůžky mezi dobrými nemovitostmi a těmi ostatními, které naopak nepřestávají ztrácet hodnotu,“ informoval Hendrik Meyer, šéf skupiny EHS a Bezrealitky.

 

Průměrná cena za metr čtvereční pražského bytu tzv. z druhé ruky opět přesáhl hodnotu 117.000 korun, přestože v prvním čtvrtletí letošního roku byla jeho průměrná hodnota o čtyři tisíce nižší. Podle Meyera je momentálně jasné, že cena starších pražských bytů dál poroste. Nabídka je stále nižší než poptávka a lidé si jsou podle něj ochotni více připlatit.

 

Několikátý kvartál v řadě se ukazuje, že vlastníci raději prodej pozdrží, než aby přistoupili na aktuální ceny. Z mého pohledu se tak do konce roku můžeme dostat v nabídkových cenách pražských secondhandových bytů k hranici 125.000 korun za metr čtvereční, tedy zhruba na úroveň pražské novostavby v roce 2021,“ doplnil Meyer.

 

Ve Středočeském kraji rostou ceny nemovitostí také kvůli stále silnější vazbě mezi hlavním městem a tzv. metropolitním prstencem, do kterého spadají města jako Kladno, Beroun, Benešov, Příbram, Kolín, Mladá Boleslav nebo Mělník. Nízká rozmanitost nabízených nemovitostí a rostoucí ceny v Praze dělají ze středních Čech pro Pražany atraktivní lokalitu. U rodinných domů se ceny zvýšily na téměř 65.000 korun za metr čtvereční a u bytů na zhruba 80.000 korun za m2. Poptávka byla především po rekonstruovaných panelákových bytech. Posílil i segment městských činžáků, které se po rekonstrukcích staly pro zájemce vyhledávanějšími. V Jihomoravském kraji se počátkem léta starší byt průměrně prodával za zhruba 80.500 korun za metr čtvereční, což je o přibližně 15 procent méně než před rokem touto dobou a o 1.000 korun méně než v letošním prvním kvartálu. Jihomoravané totiž dávají tradičně přednost rodinným domům. Podle Meyera se však v případě Brna dá očekávat, že ceny bytů se ještě do konce roku opět obrátí k růstu, přestože nebude zřejmě tak prudký jako v jiných krajích.

 

 

Mgr. Petr Jezdinský (za použití European Housing Services, Bezrealitky, Maxima Reality a ČTK)