Češi, Moravané a Slezané chtějí bydlet ve vlastním domě na vesnici poblíž města.

13.8.2023

Vážení čtenáři, milí klienti, většina Čechů by chtěla bydlet v rodinném domku na vesnici poblíž města. Pakliže by se stěhovali, což si nejvíce přeje mladá generace, tak jasně vítězí jih republiky nad její severní částí. Tato zjištění vyplývají z empirického šetření NMS Market Research pro Raiffeisenbank.

Z dat sesbíraných mezi více než 1 000 respondenty ve věku mezi 1565 pěti lety je zřejmé, že 80 procent občanů by si k bydlení zvolilo rodinný dům před bytem. Nejčastěji se to týká občanů bydlících v obci pod 1 000 obyvatel, stejně jako Čechů, Moravanů a Slezanů s většími finančními příjmy a ve věku od 25 do 44 let. Jestliže by si Češi mohli vybrat, 46 procent preferuje bydlení na vesnici oproti 42 procentům těch, kteří by raději žili ve městě.

 

Více než polovina dotazovaných (pozn. 54 %) by ráda zůstala v lokalitě, kde v současnosti žijí. V malých vesnicích do 999 obyvatel by chtělo nadále žít 72 procent občanů. Ti, kteří žijí ve velkoměstě nad 100.000 obyvatel, by tam chtěli zůstat v 56 procentech případů. Nejoblíbenější variantou života na vesnici (30 pct) je relativní blízkost většího města. Bydlení mimo město také častěji preferují lidé se základním vzděláním a ženy.

 

Obecně se v ČR těší zhruba stejné oblibě vesnice i město, kdy lidé chtějí využít výhod města a vesnice zároveň. Pokud chtějí žít ve městě, tak na okraji a pokud chtějí žít v menší obci, tak blízko za městem. Zbytek obyvatel by si život představoval na předměstí nebo v příměstské oblasti,“ sdělila mluvčí Raiffeisenbank Tereza Kaiseršotová.

 

Pětina tuzemské populace by se ráda odstěhovala, a to především mladí ve věku 18 až 24 let, těch je 32 procent. Generelně podle průzkumu převládá touha přemístit se ze severu na jih. Nejmenší oblibu mají kraje Moravskoslezský, Zlínský, Vysočina, Ústecký, Karlovarský a Pardubický.

 

Mgr. Petr Jezdinský (s využitím Raiffeisen stavební spořitelny a.s., webu Deník.cz a ČTK)