Elektřina a plyn občanům příští rok zdraží.

16.12.2021

Vážení čtenáři, milí klienti, plyn a elektřina v příštím roce lidem zdraží. Regulovaná část ceny elektřiny pro domácnosti příští rok vzroste v průměru o 3,7 procenta a u plynu o 2,4 procenta. Toto zjištění vyplývá z oznámení Energetického regulačního úřadu (dále jen „ERÚ“), který část výsledné ceny energií stanovuje. V celkových cenách se projeví přibližně dvouprocentním nárůstem u elektřiny, jednoprocentním u plynu. Další zdražení lidi čeká u neregulované složky ceny energie, do které dodavatelé energií promítají nákupy drahých energií na burze, uvedl ERÚ.

 

U elektřiny tvoří regulovaná část stanovovaná ERÚ přibližně 40 pct výsledné ceny, tedy méně než v letošním roce. U plynu tvoří zhruba pětinu, letos to byla třetina. V regulované části ceny jsou zahrnuty především poplatek za přenos a distribuci, u elektřiny rovněž příspěvek na obnovitelné zdroje energie. Zbylou část ceny určují sami dodavatelé.

 

„Přestože se nám znovu podařilo udržet růst regulované složky pod hladinou spotřebitelské inflace, mírnému nárůstu regulovaných cen se nevyhneme. Výsledné ceny by ale v důsledku růstu regulované složky neměly vzrůst více než o dvě procenta u elektřiny, resp. o procento u plynu. Řádově rychleji však roste burza, na kterou ERÚ nemá vliv a kvůli které o desítky procent zdražují dodavatelé, což je hlavní důvod strmého růstu cen energií,“ řekl předseda Rady ERÚ Stanislav Trávníček. ERÚ očekává, že v příštím roce domácnostem celková cena elektřiny vzroste v průměru o téměř pětinu. U plynu očekává zvýšení cen zhruba o čtvrtinu. Důvodem zdražování je neregulovaná složka ceny energie, do které dodavatelé energií promítají nákupy drahých energií na burze.

 

Analytik Komerční banky Bohumil Trampota uvedl, že se nárůst regulované ceny elektřiny a plynu zdá být mírný. „Bohužel celkový růst bude podstatně vyšší. Cena se skládá z regulované a neregulované (tržní) části. A právě tržní část ceny u obou komodit vyšroubuje celkovou cenu podstatně výše. Odhadovat celkový růst není úplně jednoduchá otázka. Podle mě by to mohlo být o zhruba třetinu,“ sdělil ČTK.

 

Podle ekonoma Natland Petra Bartoně ztrácí regulovaná složka svůj význam na celkové ceně. „Pokud doposud v celkové ceně tato regulovaná složka hrála druhé housle, ode dneška bude hrát housle třetí,“ prohlásil. S rostoucími cenami elektřiny se bude podíl regulované složky snižovat. Část, kterou tvoří regulovaná složka na celkové ceně elektřiny, by se mohla zvýšit, pokud klesnou ceny samotné silové elektřiny. „To však v příštích letech nelze čekat. Kvůli sílícím tlakům na snížení emisí v energetice a odchodu evropských zemí od jádra a uhlí, aniž by zatím byla vybudována náhrada, budou ceny elektřiny jako takové dále spíše jen růst. A tím se význam regulované složky na celkovém účtu bude dále snižovat,“ konstatoval Bartoň.

 

Změna ceny regulované části energie u konkrétního zákazníka se bude odvíjet od distribučního území a povahy odběru. U elektřiny na území ČEZ Distribuce dosahuje nárůst 3,6 procenta, u EG.D 3,9 procenta a u PREdistribuce 3,3 procenta. U plynu na distribučním území GasNET, které pokrývá největší část České republiky, vzroste cena o 1,8 procenta, na distribučním území EG.D se regulovaná složka zvýší o 3,3 procenta, u Pražské plynárenské Distribuce o 5,9 procenta.

 

Do regulovaných cen elektřiny se negativně promítají rostoucí finanční náklady na krytí ztrát a na poskytování podpůrných služeb, které navyšuje drahá silová elektřina na burzách. Rostou taktéž náklady na nezbytné investice v elektrizační soustavě, které odrážejí vyšší ceny stavebních prací i materiálů. U plynu se projevila rostoucí cena plynu na burze, která se promítá do regulovaných výdajů na krytí ztrát. Za nárůstem regulované složky stojí i rozvoj a údržba plynárenských soustav, což se projevuje zejména v Praze, kde síť prochází rozsáhlou několikaletou rekonstrukcí. Celorepublikově, na všechny odběratele, se rozpočítávají i náklady na nový plynovod Moravia Capacity Extension budovaný na úrovni přepravní soustavy.

 

Mgr. Petr Jezdinský (s použitím ekonomické rubriky ČTK a ERU)