Éra slavného Horáckého zimního stadionu se završila.

1.5.2022

Vážení čtenáři, milí klienti, poslední zápas mohli vidět včera diváci na jihlavském Horáckém zimním stadionu, který čeká demolice. K zemi tak půjde hala, v níž klub Dukla v minulosti slavil 12 mistrovských titulů v nejvyšší soutěži. Na včerejší akci s názvem Grand finále - Díky legendo dorazili např. hokejisté Dominik Hašek, Petr Vlk, Oldřich Válek nebo judista Lukáš Krpálek. Vždyť jihlavská Dukla je na rozdíl např. od Třince tradičním hokejovým klubem ponejvíce spojována s bratry Holíkovými.

Horácký zimní stadion Dukly Jihlava byl postaven v letech 1954 až 1955 ve Smetanových sadech jako otevřené kluziště. Slavnostní otevření se konalo poslední den roku 1955. O 12 let později byl zastřešen, v roce 1989 přibylo venkovní kluziště a posilovna. Po rekonstrukci dokončené v roce 1997 se stadion po demontáži mantinelů dal využívat i k jiným účelům, např. pro koncerty a výstavy. Jedním z důvodů pro zbourání stadionu je chátrající zastřešení. Podle stavebního posudku z roku 2018 mělo provozování stadionu kvůli dožívajícímu zastřešení původně skončit už do dubna 2020.

 

Obrázek č. 1: Starý Horácký zimní stadion v Jihlavě

Jihlava,_Horácký_zimní_stadion,_interiér_(4)

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Hor%C3%A1ck%C3%BD_zimn%C3%AD_stadion_Jihlava, vlastní zpracování, 2022

 

Demolice arény z poloviny 50. let minulého století by mohla začít v červenci nebo v srpnu. Zadávací řízení na arénu s předpokládanou hodnotou okolo 1,3 miliardy korun zahájila Jihlava v únoru. Termín pro otevírání obálek s nabídkami posunula ke konci května. Vzhledem ke zdražování ve stavebnictví, i kvůli válce na Ukrajině, město zvažuje krizové scénáře projektu pro případ, že by nabídnuté ceny byly příliš vysoké. V nové hale by se měly mimo jiné konat různé sportovní a kulturní akce. Město má na stavbu slíbených 500 milionů korun od kraje a předpokládá, že by do 300 milionů mohla přidat Národní sportovní agentura (NSA). Klub o zázemí pro zápasy během výstavby nového stadionu vyjednává v Pelhřimově, Jindřichově Hradci a v Havlíčkově Brodu. V azylu by měla Dukla strávit dva roky. Hala s korunou ježka, okna ve fasádě, průchody do parku i do studentského areálu, jednoduché a velmi rychlé přestavby uvnitř haly na koncerty nebo jiné sporty a citlivé zasazení do centra Jihlavy. Taková má být Horácká multifunkční aréna, která se má stát důležitým kulturně sportovním centrem celé západní Moravy. Podle architektů Chybíka a Kryštofa bude objekt měnit barvy jako chameleon od stříbrné přes šedo červenou až po červenou barvu podle toho, odkud se na něj budeme dívat. Koncertní pódia budou orientována směrem k parku, parkování pod halou bude ústit z ulice Jiráskova. V případě zmíněné haly se jedná o velmi důležitou multifunkční součást sportovně kulturního kampusu, který navazuje z jedné strany na park v centru města a z druhé strany na studentský areál. Výrazně se tím upraví a oživí centrum Jihlavy.

 

Obrázek č. 2: Nová vizualizace multifunkční arény v Jihlavě

Jihlava-Horácká-aréna_4

Zdroj: https://zpravyzmoravy.cz/obrazem-jihlava-zna-vyslednou-podobu-horacke-multifunkcni-areny-meni-barvy-jako-chameleon/, vlastní zpracování, 2022

 

Zdroje:

 

https://cs.wikipedia.org/wiki/Hor%C3%A1ck%C3%BD_zimn%C3%AD_stadion_Jihlava;

https://jihlavsky.denik.cz/hokej_region/smutne-louceni-s-legendou-v-dubnu-se-uzavre-era-horackeho-zimniho-stadionu.html;

https://vysocina.rozhlas.cz/v-cesku-neni-hala-kde-se-slavilo-vice-titulu-horacky-zimni-stadion-ve-sve-podobe-8734606;

https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/jihlava-se-rozloucila-s-horackym-zimni-stadionem-ktery-ceka-demolice/2194790;

https://www.hcdukla.cz/clanek.asp?id=13235;

https://zpravyzmoravy.cz/obrazem-jihlava-zna-vyslednou-podobu-horacke-multifunkcni-areny-meni-barvy-jako-chameleon/.

 

Mgr. Petr Jezdinský (s využitím výše uvedených pramenů)