Hlavní město zaslalo nové Sněmovně legislativní návrh novely ohledně platforem typu Airbnb.

22.11.2021

Vážení čtenáři, milí klienti, magistrát zaslal předsedkyni Sněmovny Markétě Pekarové Adamové (TOP 09) svůj návrh novely živnostenského zákona, která by umožnila územním samosprávám regulovat poskytování krátkodobých ubytovacích služeb přes platformy typu Airbnb.

V tiskové zprávě o tom informoval mluvčí Prahy Vít Hofman. Návrh město už před více než rokem poslalo předchozí Sněmovně, ta jej však nestihla projednat. Legislativní návrh tak tzv. ústavně-právně spadl pod stůl.

Praha má jako kraj tzv. zákonodárnou iniciativu, a může tak předkládat vlastní zákonné úpravy. Předložený návrh by umožnil vedení města určit období, kdy by bylo ubytování tohoto typu zakázáno, a také omezit počet současně ubytovaných osob či určit maximální počet dní v roce, kdy by bylo možné byty pro tyto účely využívat.

„Věřím, že nově zvolená Poslanecká sněmovna bude jednak rychleji a mít dost politické vůle k tomu, aby naši novelu podpořila,“ uvedla radní Hana Marvanová (za STAN).

Krátkodobé ubytování především v centru metropole čelí dlouhodobě kritice místních obyvatel, městských částí a magistrátu kvůli tomu, že se obytné domy z velké části mění na hotely.

„Tisíce bytů slouží pouze turistům, což s sebou nese nejrůznější negativní důsledky počínaje nedostatkem nájemních bytů, přes změny v infrastruktuře historického centra města, bezpečnostní a hygienická rizika, obtěžování občanů hlukem, až po problémy s vymáháním dodržování platných právních předpisů,“ uzavřela Marvanová.

Mgr. Petr Jezdinský (s využitím Právního prostoru, deníku Metro a ČTK)