Hypoteční trh letos prý dosáhne rekordních 230 miliard Kč.

17.12.2020

Vážení a milí klienti, trh hypoték by měl dosáhnout v letošním roce rekordního výsledku kolem 230 mld. Kč, a mohl by tak překonat i dosavadní nejúspěšnější roky 2016 a 2017. ČTK to v rámci on-line konference sdělil generální ředitel Hypoteční banky Jiří Feix. Zmíněná banka, která před 25 lety jako první finanční ústav v ČR získala licenci na vydávání hypotečních zástavních listů, je třináctý rok lídrem českého hypotečního trhu.

Odhady výsledků hypotečního trhu bylo podle něj letos vzhledem k turbulentnímu vývoji těžké predikovat. „Zatímco v jarních měsících jsme zaznamenali pokles o dvacet procent, už před létem začal trh rychle nabírat na obrátkách. Od května do října vidíme v meziroční komparaci nárůst o 20 až 30 procent. Vzhledem k trendu z posledních měsíců, a skutečnosti že zájem o reality nepolevuje ani přes nástup druhé vlny, předpokládáme, že trh hypoték dosáhne rekordního výsledku,“ konstatoval. I přes letošní překvapivě dobré výsledky však je podle něj třeba opatrnosti při pohledu do budoucna. Čím déle bude omezující opatření kolem koronaviru trvat, tím dřív se mohou začít projevovat negativní dopady na národní hospodářství, a tím i na zájem o nemovitosti, poznamenal. Údaje Hypoindexu za prvních devět měsíců roku ukazují, že letos se hypotečnímu trhu navzdory pandemii koronaviru nadmíru daří. Obchodní banky už poskytly hypoteční úvěry za více než 172 miliard korun. Takový objem nesjednaly komerční banky za první tři čtvrtletí ani v rekordních letech 2016 a 2017.

V prvním roce fungování si tenkrát ještě u Českomoravské hypoteční banky vzalo úvěr 150 klientů a průměrná úroková sazba přesahovala 13 procent, upozornil Feix. Změnili se i žadatelé. Místo podnikatelů, kteří plánovali stavbu nového rodinného domu v satelitu za Prahou, si dnes lidé půjčují hlavně na koupi stávajících nemovitostí.

Postavit nový dům od základů chce podle průzkum agentury NMS Market Research za pomoci hypotéky pouze 22 procent žadatelů. Mezi současnými zájemci je 55 procent bezdětných žadatelů a 22 procent lidí pouze s jedním dítětem. Mění se také podoba úvěrů a výše LTV (poměr výše hypotečního úvěru a hodnoty zastavené nemovitosti). V 90. letech se standardní LTV pohybovala okolo 70 procent. V roce 2008 ale dosahovalo 100 procent 34 procent všech hypoték, zatímco dnes už banky úvěry s LTV nad 90 procent téměř neposkytují. Výzkum ukázal na to, že si od hypotečního úvěr Češi, Moravané a Slezané slibují především bydlení ve vlastním (88 procent). Téměř tři čtvrtiny lidí vedla k rozhodnutí zažádat o úvěr touha mít dostatek prostoru pro bydlení s dětmi. Častou motivací pro uzavření úvěru (67 procent) bylo nakoupit dobře to, co by nemuselo být později k dispozici. Právě potřeba života ve vlastním byla hypotékou vůbec nejčastěji naplněna, a to v 99 procentech. Následuje bydlení ve větším (98 procent) a na preferovaném místě (96 procent). Nejčastěji byli naopak zklamáni lidé, kteří chtěli za pomoci hypotéky finančně zajistit děti. Tato potřeba nebyla naplněna pouze u necelé čtvrtiny z nich. Celkem 40 procent obyvatel České republiky má ale současně pocit, že se kvůli hypotéce museli něčeho vzdát. Skoro polovina z nich oželela cestování a dovolené, pětina pak koníčky a dalších 14 procent respondentů se cítí omezeno ve smyslu financí, úspor a spoření. Hypoteční úvěr generelně pozitivněji hodnotí lidé do 45 let.

 

Mgr. Petr Jezdinský (s použitím ČTK)