Investicí do kvalitních známek lze porazit současnou inflaci.

Vážení klienti, milí čtenáři, JUDr. Tomáš Mádl, právník, podnikatel, developer a zakladatel skupiny JURIS REAL poskytl dne 24. března 2023 velmi společensky a ekonomicky aktuální rozhovor pro Deník Právo.

Obrázek: Tomáš Mádl mezi zaměstnanci skupiny JURIS REAL

5629739_

 

Zdroj: Archiv Tomáše Mádla, vlastní zpracování, 2023

 

Stále více se na nás obracejí lidé, kteří byli zvyklí své úspory uchovávat na běžném či spořícím účtu. Většina z nich by za normálních okolností neřešila, kam své peníze uložit, ale situace je nutí hledat alternativy,“ řekl Právu právník Tomáš Mádl, který je spoluzakladatelem Prestige Philately Club Prague a jediným českým zástupcem ve světově prestižním klubu filatelistů Club de Monte-Carlo de lÉlite de la Philatélie. Podle Dr. Mádla se skvěle zhodnotí především investice do raritních poštovních známek. Má na mysli kusy, které jsou podložené atesty a dochovalo se jich pouze omezené množství. Investovat do vzácných známek ale lze i po menších částkách – stejně jako do umění nebo veteránů. Umožňuje to např. investiční platforma Portu Galery. Střadatel si kupuje de facto podíl na dané věci, a tím i očekávanou část výnosu. „Pochopitelně zdaleka ne všechny známky dokážou svým výnosem porazit skoro dvacetiprocentní inflaci, ale i ty běžnější kusy si dokáží držet svoji hodnotu. Proto považuji filatelii za velmi dobrý nástroj z hlediska rozložení majetkového portfolia,“ zdůraznil Tomáš Mádl.

 

Podle jeho mínění existuje na tuzemském trhu neutuchající zájem o československé známky z let 1918 až 1939. „Jsem ale přesvědčen, že ceny některých položek z tohoto období jsou již relativně vysoké a možná v některých případech dosáhly svého vrcholu,“ míní JUDr. Mádl. Dlouhodobě panuje zájem o známky z bývalých britských kolonií, především pak o staré známky z Indie, Austrálie nebo jihovýchodní Asie. Dále je globální poptávka po známkách ze Spojených států amerických; hlavně po čistých, tedy poštovně nepoužitých exemplářích z druhé poloviny 19. století. Ty nejvzácnější jsou na trhu ale takřka nedostupné, poněvadž je skupují především tamní investoři.

 

Pro někoho možná překvapivě bych zmínil i ruské a sovětské poštovní známky, a to až do 50. let 20. století. Nynější válečný konflikt nemá na ruský známkový trh vliv,“ dodal Mádl. Jednou z možností, jak raritní známky získat, je zúčastnit se aukcí. Důležité je, že aukční dům se stává garantem kvality a pravosti. Pouze je dobré včas si nastavit vlastní limity cen, a těch se držet. „V rámci adrenalinu během aukce se někdy člověk snadno nechá strhnout a má pak tendenci některé položky zbytečně přeplácet,“ upozornil JUDr. Tomáš Mádl. Tento princip ostatně platí i u nemovitostí. Nákup napřímo už vyžaduje mít velmi dobré kontakty a odborné znalosti, nebo si k takovému nákupu přibrat odborníka. „Pozor bych si ovšem dával na různé nabídky zprostředkované některými internetovými portály,“ varoval a uzavřel Mádl.

 

V Praze dne 25. března 2023

Mgr. Petr Jezdinský (s využitím deníku Právo)